Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Největšími poraženými boomu AI budou znalostní pracovnící, shledává studie McKinsey

Největšími poraženými boomu AI budou znalostní pracovnící, shledává studie McKinsey

14.06.2023 11:05
Autor: Wednesday Mašková, Patria Finance

Celosvětový boom generativní umělé inteligence zahájí věk zrychlení produktivity a větší prosperity. Pro některé. A naopak hluboké narušení pro druhé, především znalostní pracovníky. Podle nové zprávy konzultantů McKinsey & Co - společnosti, která spolupracuje s lídry v oblasti strategie a inovací - až na čistou nulu u vedení v oblasti technologií a budování kapacit pro udržitelnou, inkluzivní a rostoucí budoucnost...

Celé oblasti obchodních aktivit, od prodeje a marketingu až po operace se zákazníky, se stanou více integrovány do softwaru – s potenciálními ekonomickými přínosy až 4,4 bilionu dolarů, což je asi 4,4 procenta výstupu světové ekonomiky – podle studie výzkumné divize McKinsey.

Generativní umělá inteligence (generative artificial intelligence) dá lidem novou "super schopnost" a ekonomice velmi potřebnou injekci produktivity, soudí Lareina Yee, senior partnerka firmy a předsedkyně McKinsey Technology.

Graf: Přínos AI do produktivity a zisků

bloomberg 1

Zdroj: McKinsey, Bloomberg

Výzkum se zabýval 63 případy použití generativní umělé inteligence v oblastech generování obsahu, jako je text nebo obrázky založené na výzvě, napříč přibližně 850 povoláními. V závislosti na tom, jak je technologie přijata a implementována, zvýšení produktivity by se v příštích 20 letech mohlo pohybovat mezi 0,1 až 0,6 procenty. "Obchodní lídři musí pochopit, které činnosti lze změnit a jak to chtějí přehodnotit," řekla Yee. 

Transformace zvýší tlak na pracovní sílu, zejména na pracovníky s vyššími mzdami ve znalostech, jejichž aktivity "byly dříve považovány za relativně imunní vůči automatizaci," uvádí zpráva.

Před několika lety společnost McKinsey odhadovala, že přibližně polovina hodin práce na celém světě je strávena úkoly, které by mohly být automatické a tím pádem mnohem jednodušší. Nyní se toto číslo zvyšuje až na neuvěřitelných 60-70 procent. "Pracovníci budou potřebovat podporu při učení se novým dovednostem, někteří změní povolání," konstatuje zpráva.

Děje se to rychle...

Přibližně 75% potenciální hodnoty aplikované generativní umělé inteligence bude pocházet ze čtyř obchodních funkcí: zákaznický servis, marketing a prodej, softwarové inženýrství, výzkum a vývoj.

Samotné banky by mohly ze zvýšené produktivity vygenerovat dalších 200 až 340 miliard dolarů, odhaduje zpráva na základě podkladů, jak nové technologie zlepšují spokojenost zákazníků, pomáhají při rozhodování či zmírňují podvody prostřednictvím lepšího monitorování. To by se dle zprávy dalo přetavit do skoku v provozním zisku někde mezi 9 % až 15 %.

V oblasti výzkumu a vývoje produktů by tato technologie mohla viditelně zvednout hladinu produktivity o 10 až 15 procent, uvedla společnost McKinsey. Citovala příklad biologických věd a chemického průmyslu, kde například umělá inteligence může urychlit proces vývoje nových léků a materiálů. To by mohlo vyústit v růst zisků pro farmaceutické společnosti a firmy zabývající se zdravotními prostředky kolem 25 %.

Vše se vyvíjí velmi rychle. Dřívější výzkum firmy naznačoval, že rok 2027 bude prvním rokem ve kterém umělá inteligence by se mohla vyrovnat typickému lidskému výkonu v úkolech, které zahrnují "přirozený jazyk porozumění." Nyní McKinsey počítá s tím, že se tak stane během letošního roku.

Zavádění automatizace bude rychlejší ve vyspělých ekonomikách, kde vyšší mzdy umožní její zavedení dříve než ty chudší – a ovlivní práci "bílých límečků" mnohem více než fyzickou práci.

Graf: Které profese budou nejvíce zasaženy AI

bloomberg 2

Zdroj: Bloomberg


V tomto ohledu to může být opak velkých technologických upgradů v minulosti, které často přícházely na úkor povolání, kde pracovníci měli typicky nižší vzdělání a dostávali také nižší mzdu. Přesto je urputně bránili, zmiňme britské textilní pracovníky, kteří rozbili nové úsporné tkalcovské stroje, které jim braly dosavadní jistotu a pojetí jejich práce. Hnutí se stalo známé pod názvem Luddits.

Projekce společnosti McKinsey, týkající se složení pracovní síly, jsou v souladu s dokumentem, publikovaným tento měsíc akademiky z Columbia Business School, University of Maryland, University of California at Berkeley a AI for Good. Tato studie také předpověděla významnou reorganizaci práce. "Investice do umělé inteligence jsou spojeny se zploštěním hierarchické struktury firem s významným nárůstem podílu pracovníku na nižší úrovni a poklesem podílů pracovníků ve středním managementu a na vedoucích pozicích," zjistil tento průzkum. 

Zdroj: Bloomberg

 
 
 

Čtěte více:

Kapitalismus pro všechny podle Petera Stavrose
14.06.2023 8:25
Peter Stavros z investiční společnosti KKR hovořil na Bloombergu o své...
Banka Barclays prodala více cenných papírů než zaregistovala, žalují ji investoři
13.06.2023 18:25
Společnost Barclays nesledovala kolik cenných papírů navázaných na ind...
Deficity a dluhy nejsou podmínkou prosperity
13.06.2023 17:48
Při pohledu na vývoj během posledních 170 let vidíme v USA celkem jasn...
Akcie i dluhopisy krotí prvotní nadšení z inflačních dat
13.06.2023 17:27
Nálada na trzích byla před dnešními inflačními čísly z USA pozitivní. ...
Akcie na Wall Street i nadále pokračují v rally
13.06.2023 22:05
Úterní obchodování na zámořských trzích se neslo ve velmi pozitivním d...
Soudce v USA zatím zablokoval plán Microsoftu převzít firmu Activision Blizzard. Vláda argumentuje dopadem na spotřebitele
14.06.2023 8:38
Soudce ve Spojených státech prozatím zablokoval plán softwarové společ...
Trhy jsou tradičně opatrné před verdiktem Fedu
14.06.2023 8:56
Futures ukazují u hlavních evropských akciových indexů jen mírně negat...

Váš názor
  • Nic se nestane.
    14.06.2023 12:32

    PhD jsou k ničemu už teď a přesto jsou vysmátí, protože veřejný sektor jich pojme nekonečné množství. V Japonsku ze zoufalství chtějí platit firmám za to že je zaměstnají.
    HenryFord
Aktuální komentáře
22.07.2024
14:32Je čas připravit se na medvědí trh, myslí si stratég Bank od America  
14:01Zadlužení EU se v prvním čtvrtletí zvýšilo na 82 procent HDP, roste i v Česku
12:53Týdenní výhled: Bidenovo odstoupení ještě neznamená obrat. Začínají reportovat velké techy. Americká ekonomika má za 2Q zrychlit  
12:02Akcie otáčejí vzhůru hlavně v Evropě. Kromě politiky zůstávají klíčovým tématem výsledky  
10:37Čínská centrální banka srazila klíčové úrokové sazby, vyrazila na podporu ekonomiky
9:21Ryanair varuje, že se po propadu zisku ani letní sezóna nejspíš nevydaří. Klesá příjem z letenky, zákazníci víc šetří
9:05Rozbřesk: Dopady IT výpadku na globální ekonomiku a Biden hodil ručník do ringu
8:52Biden odstoupil z prezidentských voleb v USA a podpořil Harrisovou. Čína snížila sazby, futures míří výše  
8:42GEVORKYAN chystá akvizici v jižní Evropě
6:29Fidelity: Japonské společnosti na rekordních úrovních ve zpětném odkupu akcií
21.07.2024
20:44Biden odstoupil z amerických prezidentských voleb a podpořil Harrisovou
8:01Víkendář: Bank of America u Applu věří v nárůst přechodů na nové modely, volby pro akciový trh nepovažuje za tak důležité
20.07.2024
8:01Víkendář: Apple jako top volba od Morgan Stanley
19.07.2024
22:01Hlavní zámořské indexy nedokázaly uzavřít týden růstem  
17:33Tržní koncentrace na extrémech. Mění se některé tržní mechanismy?
16:44Trhy se před víkendem zklidňují, ale akcie zůstávají v červeném  
16:31Spekulace sílí: Biden se do úvodu týdne stáhne z amerických prezidentských voleb?
15:48Vyjednavač Radim Pařík: Donald Trump se změnil po atentátu po prvních deset vět projevu. Struktura jeho osobnosti má dvě části
15:41Technická analýza S&P 500: Růstový trend vykazuje známky únavy  
15:11Technická analýza: TotalEnergies před výsledky zůstává v růstovém kanálu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data