Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak to na trhu chodí?

Jak to na trhu chodí?

28.07.2023 17:24

Otázkou v nadpise necílím na nějakou všeobjímající teorii trhů. Jde mi jen o to trochu pohovořit o tématu, kterého jsem se dotknul v předchozích úvahách. Tedy o tom, že trhy sice hledí téměř výhradně na valuace založené na ziscích (PE), ale rozhodující je z hlediska fundamentu tok hotovosti, A valuace založené na něm jsou již nějaký čas znatelně níže, než PE a spol. Jak se na to tedy dá dívat?

1 . Irelevantní zisky a PE: Rozhodující je, podle čeho investoři vlastně nakupují akcie. Předpokládejme pro začátek, že většina z nich (váženo objemem kapitálu, který za nimi stojí) dělá nějaký odhad hodnoty založený na diskontovaném toku hotovosti. Zaměřuje se tedy na konkrétní akcie a u nich odhaduje, co mohou v budoucnu přinést svým akcionářům. Tedy na volný tok hotovosti pro akcionáře FCFE. Toto cash flow pak diskontuje na současnou hodnotu a tu porovnávají s cenami na trhu.

Dejme tedy například tomu, že investoři se u nějaké akcie domnívají, že svým vlastníkům bude vynášet 10 dolarů ročně a požadovaná návratnost je u ní 10 %. Hodnota takové akcie se lehce spočítá jako 10/10 % a je tudíž 100 dolarů. Pokud je cena na trhu pod touto úrovní, investoři budou kupovat a naopak. Cena se tak dostane na 100 dolarů. Vykazované zisky jsou tu pak jen stínohrou, stejně jako poměr ceny k ziskům PE.

Pokud by účetní zisky v tomto případě byly například jen 5, PE dosáhne 20. V porovnání s historií to může být hodně, nebo málo, ale jde o irelevantní měřítko. I když se o něm může široce diskutovat – při skutečném rozhodování o investicích nehraje roli. Pokud bude takových akcií na trhu desítky, či stovky, na celé věci to nic nemění. Jednotlivá i agregovaná PE jsou v takovém světě stále jen stínohrou, která o podstatě věci nic neříká.

2 . „Irelevantní“ tok hotovosti: Máme tu tedy jeden extrém, ve druhém by investoři volný tok hotovosti zase úplně ignorovali, stejně jako nějaký výpočet hodnoty. Dívali by se jen na zisky, respektive poměry cen k ziskům. A ty by porovnávali mezi „porovnatelnými“ společnostmi, s historií a pod. Stínohrou by se pak zase stávaly valuace založené na FCFE. Jenže kvalitativně přece jen nejde o stejnou stínohru, jako v předchozím extrému – tedy ve světě, kde nakonec rozhoduje tok hotovosti a dividendy.

3 . Někde mezi? Asi nepřekvapím názorem, že v praxi se podle mne pohybujeme někde mezi těmito extrémy. S tím, že přesná pozice se mění – mění se pomyslná vzdálenost od prvního „modelu“ chování. Někdy je velká, investoři se zaměřují hlavně na povídky a příběhy, občas na PE, o toku hotovosti se v podstatě neuvažuje. Někdy zase převažuje uvažování ve stylu „vrabec v hrsti“, investoři jsou ochotni platit jen za to, co je hodně dobře „vidět“. O PE tu přitom docela často hovořím i já, včetně tohoto týdne. Připomeňme si tedy následující graf, který porovnává valuace celého trhu a megatechnologií.

Jak to na trhu chodí?
Zdroj: X, dříve známý jako Twitter

4 . Trh drahý podle PE, ale co FCFE? Za současnými valuačními extrémy bezesporu stojí velký optimismus investorů, projevující se nějakým mixem nízké averze k riziku a vysokými růstovými očekáváními. Nicméně jak ukazuje i dnešní úvaha, je dobré nezapomínat na to, že zisky nejsou FCFE a PE tudíž není P/FCFE. Tj., akcie „drahé“ podle PE nemusí být drahé podle FCFE (a levné podle PE nemusí být levné podle FCFE). Nyní je relevantní první možnost:

Následující tabulka je asi měsíc stará, valuace mezitím ještě vzrostly, ale ukazuje výše uvedené v současné praxi: PE totiž je nyní historicky mnohem našponovanější než tzv. FCF výnos (obrácené P/FCFE). Z porovnání tohoto výnosu a výnosu založeného na provozním CF pak lze dovozovat, že příčinou rozdílu jsou hodnotově nižší korporátní investice, ale to už je případně na jindy:

Jak to na trhu chodí?
Zdroj: X, dříve známý jako Twitter


Čtěte více:

Čínská mince o dvou stranách
24.07.2023 17:19
Sazby v USA možná ještě nedosáhly svého vrcholu, jak jsem ale poukazov...
Teorie monetární expanzní nádoby a její praxe
25.07.2023 17:19
Expanzní nádoba vyrovnává tlaky v otopném systému. Tlak je tedy díky n...
Megatechnologie, pak dlouho nic, pak vše ostatní
26.07.2023 17:45
Pokud je rally na akciovém trhu koncentrována do poměrně malého počtu ...
Další vývoj inflace, sazeb a příznivosti makroekonomického prostředí pro akcie
27.07.2023 17:31
Pokud dáme stranou možné strukturální změny a trendy v ekonomice, zbýv...
Perly týdne: Inflační cíl v USA je už určitým způsobem dosažen, nafukuje se bublina umělé inteligence
28.07.2023 11:42
Jeffrey Gundlach ze společnosti DoubleLine Capital poukazuje na to, ž...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.07.2024
6:12Stratéžka Invesco: Mohl by Fed snížit úrokové sazby v roce 2024 dvakrát?
22.07.2024
22:00Přeprodané technologické tituly přilákaly kupce  
17:23Snižování sazeb: Jak na něj obvykle reaguje akciový trh?
17:02Technologie před výsledky slušně rostou, Evropa tentokrát drží krok  
16:09Varta už nenastartuje? Akcie ztratily 80 %, restrukturalizace má vymazat stávající akcionáře a vést k delistingu. Ovládnout firmu nabízí Porsche
14:32Je čas připravit se na medvědí trh, myslí si stratég Bank od America  
14:01Zadlužení EU se v prvním čtvrtletí zvýšilo na 82 procent HDP, roste i v Česku
12:53Týdenní výhled: Bidenovo odstoupení ještě neznamená obrat. Začínají reportovat velké techy. Americká ekonomika má za 2Q zrychlit  
12:02Akcie otáčejí vzhůru hlavně v Evropě. Kromě politiky zůstávají klíčovým tématem výsledky  
10:37Čínská centrální banka srazila klíčové úrokové sazby, vyrazila na podporu ekonomiky
9:21Ryanair varuje, že se po propadu zisku ani letní sezóna nejspíš nevydaří. Klesá příjem z letenky, zákazníci víc šetří
9:05Rozbřesk: Dopady IT výpadku na globální ekonomiku a Biden hodil ručník do ringu
8:52Biden odstoupil z prezidentských voleb v USA a podpořil Harrisovou. Čína snížila sazby, futures míří výše  
8:42GEVORKYAN chystá akvizici v jižní Evropě
6:29Fidelity: Japonské společnosti na rekordních úrovních ve zpětném odkupu akcií
21.07.2024
20:44Biden odstoupil z amerických prezidentských voleb a podpořil Harrisovou
8:01Víkendář: Bank of America u Applu věří v nárůst přechodů na nové modely, volby pro akciový trh nepovažuje za tak důležité
20.07.2024
8:01Víkendář: Apple jako top volba od Morgan Stanley
19.07.2024
22:01Hlavní zámořské indexy nedokázaly uzavřít týden růstem  
17:33Tržní koncentrace na extrémech. Mění se některé tržní mechanismy?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m