Obchodníci se rychle zbavují eura kvůli rostoucím spekulacím, že Evropská centrální banka bude mít kvůli slábnoucímu růstu problémy dále zpřísnit měnovou politiku navzdory nepolevující inflaci, která se nadále pohybuje vysoko nad 2% cílem.
Ve čtvrtek zveřejněná data ukázala, že v srpnu inflace v eurozóně přestala zpomalovat, ale trhy sází, že aktuální cyklus zvyšování sazeb se chýlí ke svému konci. Po sérii slabých hospodářských čísel a vyjádření členky Výkonného výboru ECB Isabel Schnabel o hrozivém výhledu, tradeři očekávají pauzu na příštím měnově-politickém zasedání.
Obavy, že Evropa čelí stagflaci – kombinaci slabého hospodářského růstu a vysoké inflace – vede mnoho býků ke kapitulaci a táhne euro dolů. Vůči dolaru aktuálně oslabuje o 0,5 % na 1,0865 USD, od červencového vrcholu tak ztrácí takřka 4 %.
Analytici poprvé po šesti měsících snížili mediánový výhled pro měnu, firmy jako či ji vidí klesnout na 1,05 USD, úroveň naposledy viděnou v březnu během bankovní krize. říká, že může být dosaženo i 1,02 USD.
„Ekonomika jasně oslabuje, ale jádrová inflace zůstává zaseknutá vysoko. Pokud dosavadní oslabení, které jsme viděli, není dostatečné pro snížení inflace, ekonomika musí oslabit ještě více,“ uvádí Athanasios Vamvakidis, stratég . „To je hlavní problém eura.“

Zdroj: Bloomberg
Zpátky v lednu, kdy inflace dosáhla dvouciferného vrcholu a cyklus zvyšování sazeb ECB byl v plném proudu, někteří analytici byli „bullish“. Pákové fondy i institucionální investoři drží již téměř rok čistou dlouhou pozici na euru, což pomáhá měně postupně se zotavovat z dvacetiletého minima dosaženého koncem roku 2022.
Nyní je však výhled daleko méně jasný.
Zatímco již růst spotřebitelských cen zvolnil podstatně, poslední data ukazují, že inflace je stále vysoko, ve Francii a Španělsku navíc znovu zrychluje. Ve stejném čase slabé údaje indexu nákupních manažerů zveřejněné minulý týden naznačuje, že se dopad zvyšování sazeb konečně začíná projevovat. „Za tohoto scénaře by se trh měl ptát, zda nezůstává příliš ‚long‘ na euro,“ uvedla Jane Foley, měnová stratéžka Rabobank.
Co se týče peněžních trhů, politici pravděpodobně ukončí cyklus zpřísňování měnové politiky po posledním čtvrtbodovém zvýšení na 4 % později v tomto roce, ale v září se rozhodnou pro pauzu. Pravděpodobnost zvýšení sazeb v září je méně než 33 %.
Analytici zatím upravili svoje očekávání, medián jejich předpovědí podle agentury Bloomberg je nastaven na 1,10 USD na konci roku, v porovnání s 1,12 USD minulý týden. Co se týče technické analýzy, momentum se zmírnilo s tím, jak euro prolomilo svůj 200-denní klouzavý průměr vůči dolaru, což otevřelo dveře dalším ztrátám.

Zdroj: Bloomberg
K již zmíněným tlakům na eurozónu se přidávájí důsledky zpomalování ekonomiky Číny, která je pro blok větším obchodním partnerem než USA. Slábnoucí čínská poptávka by mohla brzdit vývozy z Německa a dalších států v regionu.
„Posunuli jsme se na trhu z narativu ‚soft landing‘ spojeného s dezinflací v USA do rizika zpomalení v Číně a Evropě coby nového paradigmatu,“ uvedl měnový stratég Jordan Rochester investiční společnosti .
Analytik Dominic Bunning, který má jeden z nejvyšších cílů pro euro (1,15 USD ke konci roku 2023) uvedl, že začíná být „těžší a těžší“ zůstat ‚bullish‘ na euru kvůli nedávno zveřejným datům, která značí „cyklickou výzvu“.