Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ceny „reálných“ aktiv relativně k „finančním“ po řadu desetiletí klesají. Jenže škatulky mohou být zavádějící...

Ceny „reálných“ aktiv relativně k „finančním“ po řadu desetiletí klesají. Jenže škatulky mohou být zavádějící...

01.09.2023 17:25

Někdy můžeme narazit na různá porovnání cen aktiv „reálných a finančních“. Populární v této oblasti mohou být například relativní ceny zlata k akciím, jejichž pohybům jsou přidávány různé interpretace (viz i včerejší úvahu o současném neobvyklém chování žlutého kovu). S podobným obecnějším a velmi dlouhodobým porovnáním nyní přišla Bank of America. Podíváme se na něj s několika komentáři o tom, co jsou vlastně reálná a finanční aktiva.

1. Dlouhodobý pokles relativních cen „reálných“ aktiv: BofA v následujícím grafu porovnává relativní ceny toho, čemu říká reálná aktiva, s tím, čemu říká aktiva finanční. Do první skupiny řadí komodity, reality a sběratelské položky. V druhé jsou akcie a dlouhodobé vládní dluhopisy. Graf v kostce ukazuje, že za posledních cca sto let ceny zadefinovaných reálných aktiv relativně k těm finančním trendově klesají, i když s mohutnými mnohaletými cykly. A vrcholy cyklů někdy korespondují s nějakými znatelnými tenzemi v ekonomice, nebo ve společnosti:

aa
Zdroj: X

BofA v grafu vyznačuje i současný mírný (v celkovém měřítku grafu) obrat směrem nahoru a podle ní probíhá „válka s (příjmovou nerovností). Nadpis grafu pak implikuje, že by na zajímavosti měly nabírat ona reálná aktiva (v duchu uvedených cyklů). Nevím, graf se dá číst mnoha způsoby a to samé platí o současné situaci. Mě na něm vlastně nejvíce zaujalo to rozdělení aktiv na reálná a finanční, které je docela běžné, ale podle mne může být také docela zavádějící.

2. Aktiva reálná, aktivní a finanční: Logika definice reálných aktiv je zřejmá, odvíjí se zjednodušeně řečeno od toho, na co lze sáhnout. Co ale ona finanční aktiva? Vezměme akcie: Dejme tomu, že si někdo koupí formu na výrobu trpaslíků, deset tun sádry a barvy. Začne vyrábět populární ozdobu zahrádek, baví ho to, tak expanduje, vyrábí si vlastní formy a tak dál. Nakonec firmu převede na akciovou společnost, část akcií prodá na pražské burze. Je zřejmé, že na začátku tento podnikatel držel aktiva reálná – sádru a formu. Ve kterém bodě se z tohoto jeho majetku stalo aktivum finanční? Z mého pohledu v žádném, z aktiv reálných se spíše stala aktiva „aktivní“.

Akcie nejsou pro mne aktivem v pravém slova smyslu finančním, tím jsou pro mne v čisté podobě deriváty – opce, futures a podobně. Akcie je aktivem, za nímž stojí reálné aktivum. Či ve většině případů (reálná) aktivita. Hodnota firmy a jejích akcií se totiž vyjma likvidace neodvíjí od hodnoty aktiv jako takové (nákupní, snížené o opotřebení). Ale od toho, kolik (reálné) hotovosti generují svou aktivitou svým vlastníkům. Podobně se do určité míry dá dívat i na vládní dluhopisy – jejich hodnota je z (kreditní) části dána také reálnou aktivitou, respektive zdaněním této aktivity.

Graf tak z mého pohledu ukazuje, jak se mění relativní ceny aktiv reálných (často negenerujících příjem, svým způsobem „pasivních“) a aktiv reálných/aktivních (příjem dříve či později generujících právě z nějaké aktivity). O skutečně finančních aktivech (aktiva krytá jedním z předchozích dvou skupin) tu nehovoříme. Tato perspektiva pak konec konců může dost ovlivnit i interpretaci grafu – po století rostly relativní ceny „aktivity“ k „pasivitě“.

Na výše uvedené můžeme namítnout třeba to, že ceny komodit se ale také často odvíjí od nějaké aktivity (průmyslové kovy, ropa...). To samé je pravdou třeba o komerčních realitách. Když nic jiného, můžeme si tak nakonec z uvedeného vzít jen (další) potvrzení toho, že škatulkování má svá úskalí. A to, že skutečně finanční aktiva, jako jakási finanční nadstavba sama o sobě, v podobných srovnáních většinou nefigurují.

 
 
 

Čtěte více:

Fidelity International: Britské gilty jsou nastaveny příliš pesimisticky
31.08.2023 13:34
Globální dluhopisy v létě ztrácely půdu pod nohama pět týdnů v řadě. ...
Nvidia se podle největšího býka přiblíží k tržní kapitalizaci Applu. O jak moc odvážnou předpověď se jedná?
30.08.2023 17:15
Pomalu chladnoucí růst akcií společnosti Nvidia nezastavil analytiky n...
Rozbřesk: Inflace v eurozóně povzbudí jestřábí letku v ECB
31.08.2023 9:27
Dnes dopoledne bude publikováno nejdůležitější číslo před zářijovým za...
Investiční tipy: Riziko vs výnos
01.09.2023 6:14
Problematikou finančních trhů se obvykle zabýváme z pohledu potenciáln...
Tradeři vyprodávají euro, zveřejněná data zvyšují riziko stagflace
31.08.2023 15:25
Obchodníci se rychle zbavují eura kvůli rostoucím spekulacím, že Evrop...
Zlato se chová neobvykle
31.08.2023 20:34
Již nějaký čas se od sebe odtrhává řada doposud docela vzorně spolupra...
BCG: Jen jedno procento Čechů má finanční majetek přes pět milionů korun
31.08.2023 16:20
Pouze jedno procento české populace, tedy 100.000 lidí, disponuje fina...
Perly týdne: ESG do koše a křičící kupovat na dluhopisech
01.09.2023 12:20
Lynn Forester de Rothschild stojí v čele E.L. Rothschild a podle ní „E...

Váš názor
  • A co aktivum LIKVIDNÍ?
    03.09.2023 2:39

    Historicky bylo nejvíce likvidní zlato, což dnes už neplatí. Mj. kvůli tomu, že jeho cena prošla v minulém století třemi devalvacemi (pojem měnová reforma bude českému čtenáři bližší k pochopení trendu). Majitel aktiv přece neustále hlídá optimální průnik mezi hodnotou reálnou a finanční. /// Poměrně filosofická otázka .... jak si v 2023 zajistit, aby má vlastní aktiva měla REÁLNOU hodnotu "právě tu nejvyšší" ve stejném momentu, kdy potřebuji jejich FINANČNÍ hodnotu "právě tu nejvyšší". (Lze to jen tak, že přijdou-li trable, utajím je aspoň 2-3 kvartály, jinak mě okolí oholí o skonto. Nebo strýček xy navýší bilanci směnou za provizi.) /// Odjakživa existují zajišťovací instrumenty počínaje dlužním úpisem přes swap až k pojištění. A protože všechny tyto formy zajištění byly nedostatečné (jednoho dne), vešly do hry steroidy QE (jednoho dne). A reálná hodnota od té chvíle "neexistuje", pouze účetní, která existuje odjakživa, ale běžný střadatel "neúčtuje" nemá potřebu. /// Protože reálná hodnota je díky QE instrumentu cinklá, nejvyšším kritériem "reálné" hodnoty je TRŽNÍ PODÍL. /// Není tržní podíl jako tržní podíl. Venezuela, Kuba, Turecko, Argentina, Rusko, Německo, podíl absolutní nemusí znamenat úspěch, ale třeba může znamenat míru jistoty, míru bezpečnosti. Koneckonců v CZ snaha o energetickou reformu bude také měnit tržní podíly... ovšem firmy mají k dispozici ty zajišťovací instrumenty a možnost přenést všechny takové náklady do konečné ceny.
    Mudr.c
Aktuální komentáře
21.04.2024
8:58Víkendář: Vysoký dolarový optimismus, zdravá korekce na akciích, ale trend mířící vzhůru
20.04.2024
16:00Summers: Vyšší inflační tlaky nejsou překvapením, celkově je ale stále pravděpodobnější mírný pokles sazeb v letošním roce
8:54Víkendář: Monetární politika je utažená, ale ekonomika hodně stimulována
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data