Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ceny „reálných“ aktiv relativně k „finančním“ po řadu desetiletí klesají. Jenže škatulky mohou být zavádějící...

Ceny „reálných“ aktiv relativně k „finančním“ po řadu desetiletí klesají. Jenže škatulky mohou být zavádějící...

01.09.2023 17:25

Někdy můžeme narazit na různá porovnání cen aktiv „reálných a finančních“. Populární v této oblasti mohou být například relativní ceny zlata k akciím, jejichž pohybům jsou přidávány různé interpretace (viz i včerejší úvahu o současném neobvyklém chování žlutého kovu). S podobným obecnějším a velmi dlouhodobým porovnáním nyní přišla Bank of America. Podíváme se na něj s několika komentáři o tom, co jsou vlastně reálná a finanční aktiva.

1. Dlouhodobý pokles relativních cen „reálných“ aktiv: BofA v následujícím grafu porovnává relativní ceny toho, čemu říká reálná aktiva, s tím, čemu říká aktiva finanční. Do první skupiny řadí komodity, reality a sběratelské položky. V druhé jsou akcie a dlouhodobé vládní dluhopisy. Graf v kostce ukazuje, že za posledních cca sto let ceny zadefinovaných reálných aktiv relativně k těm finančním trendově klesají, i když s mohutnými mnohaletými cykly. A vrcholy cyklů někdy korespondují s nějakými znatelnými tenzemi v ekonomice, nebo ve společnosti:

aa
Zdroj: X

BofA v grafu vyznačuje i současný mírný (v celkovém měřítku grafu) obrat směrem nahoru a podle ní probíhá „válka s (příjmovou nerovností). Nadpis grafu pak implikuje, že by na zajímavosti měly nabírat ona reálná aktiva (v duchu uvedených cyklů). Nevím, graf se dá číst mnoha způsoby a to samé platí o současné situaci. Mě na něm vlastně nejvíce zaujalo to rozdělení aktiv na reálná a finanční, které je docela běžné, ale podle mne může být také docela zavádějící.

2. Aktiva reálná, aktivní a finanční: Logika definice reálných aktiv je zřejmá, odvíjí se zjednodušeně řečeno od toho, na co lze sáhnout. Co ale ona finanční aktiva? Vezměme akcie: Dejme tomu, že si někdo koupí formu na výrobu trpaslíků, deset tun sádry a barvy. Začne vyrábět populární ozdobu zahrádek, baví ho to, tak expanduje, vyrábí si vlastní formy a tak dál. Nakonec firmu převede na akciovou společnost, část akcií prodá na pražské burze. Je zřejmé, že na začátku tento podnikatel držel aktiva reálná – sádru a formu. Ve kterém bodě se z tohoto jeho majetku stalo aktivum finanční? Z mého pohledu v žádném, z aktiv reálných se spíše stala aktiva „aktivní“.

Akcie nejsou pro mne aktivem v pravém slova smyslu finančním, tím jsou pro mne v čisté podobě deriváty – opce, futures a podobně. Akcie je aktivem, za nímž stojí reálné aktivum. Či ve většině případů (reálná) aktivita. Hodnota firmy a jejích akcií se totiž vyjma likvidace neodvíjí od hodnoty aktiv jako takové (nákupní, snížené o opotřebení). Ale od toho, kolik (reálné) hotovosti generují svou aktivitou svým vlastníkům. Podobně se do určité míry dá dívat i na vládní dluhopisy – jejich hodnota je z (kreditní) části dána také reálnou aktivitou, respektive zdaněním této aktivity.

Graf tak z mého pohledu ukazuje, jak se mění relativní ceny aktiv reálných (často negenerujících příjem, svým způsobem „pasivních“) a aktiv reálných/aktivních (příjem dříve či později generujících právě z nějaké aktivity). O skutečně finančních aktivech (aktiva krytá jedním z předchozích dvou skupin) tu nehovoříme. Tato perspektiva pak konec konců může dost ovlivnit i interpretaci grafu – po století rostly relativní ceny „aktivity“ k „pasivitě“.

Na výše uvedené můžeme namítnout třeba to, že ceny komodit se ale také často odvíjí od nějaké aktivity (průmyslové kovy, ropa...). To samé je pravdou třeba o komerčních realitách. Když nic jiného, můžeme si tak nakonec z uvedeného vzít jen (další) potvrzení toho, že škatulkování má svá úskalí. A to, že skutečně finanční aktiva, jako jakási finanční nadstavba sama o sobě, v podobných srovnáních většinou nefigurují.

 
 
 

Čtěte více:

Fidelity International: Britské gilty jsou nastaveny příliš pesimisticky
31.08.2023 13:34
Globální dluhopisy v létě ztrácely půdu pod nohama pět týdnů v řadě. ...
Nvidia se podle největšího býka přiblíží k tržní kapitalizaci Applu. O jak moc odvážnou předpověď se jedná?
30.08.2023 17:15
Pomalu chladnoucí růst akcií společnosti Nvidia nezastavil analytiky n...
Rozbřesk: Inflace v eurozóně povzbudí jestřábí letku v ECB
31.08.2023 9:27
Dnes dopoledne bude publikováno nejdůležitější číslo před zářijovým za...
Investiční tipy: Riziko vs výnos
01.09.2023 6:14
Problematikou finančních trhů se obvykle zabýváme z pohledu potenciáln...
Tradeři vyprodávají euro, zveřejněná data zvyšují riziko stagflace
31.08.2023 15:25
Obchodníci se rychle zbavují eura kvůli rostoucím spekulacím, že Evrop...
Zlato se chová neobvykle
31.08.2023 20:34
Již nějaký čas se od sebe odtrhává řada doposud docela vzorně spolupra...
BCG: Jen jedno procento Čechů má finanční majetek přes pět milionů korun
31.08.2023 16:20
Pouze jedno procento české populace, tedy 100.000 lidí, disponuje fina...
Perly týdne: ESG do koše a křičící kupovat na dluhopisech
01.09.2023 12:20
Lynn Forester de Rothschild stojí v čele E.L. Rothschild a podle ní „E...

Váš názor
  • A co aktivum LIKVIDNÍ?
    03.09.2023 2:39

    Historicky bylo nejvíce likvidní zlato, což dnes už neplatí. Mj. kvůli tomu, že jeho cena prošla v minulém století třemi devalvacemi (pojem měnová reforma bude českému čtenáři bližší k pochopení trendu). Majitel aktiv přece neustále hlídá optimální průnik mezi hodnotou reálnou a finanční. /// Poměrně filosofická otázka .... jak si v 2023 zajistit, aby má vlastní aktiva měla REÁLNOU hodnotu "právě tu nejvyšší" ve stejném momentu, kdy potřebuji jejich FINANČNÍ hodnotu "právě tu nejvyšší". (Lze to jen tak, že přijdou-li trable, utajím je aspoň 2-3 kvartály, jinak mě okolí oholí o skonto. Nebo strýček xy navýší bilanci směnou za provizi.) /// Odjakživa existují zajišťovací instrumenty počínaje dlužním úpisem přes swap až k pojištění. A protože všechny tyto formy zajištění byly nedostatečné (jednoho dne), vešly do hry steroidy QE (jednoho dne). A reálná hodnota od té chvíle "neexistuje", pouze účetní, která existuje odjakživa, ale běžný střadatel "neúčtuje" nemá potřebu. /// Protože reálná hodnota je díky QE instrumentu cinklá, nejvyšším kritériem "reálné" hodnoty je TRŽNÍ PODÍL. /// Není tržní podíl jako tržní podíl. Venezuela, Kuba, Turecko, Argentina, Rusko, Německo, podíl absolutní nemusí znamenat úspěch, ale třeba může znamenat míru jistoty, míru bezpečnosti. Koneckonců v CZ snaha o energetickou reformu bude také měnit tržní podíly... ovšem firmy mají k dispozici ty zajišťovací instrumenty a možnost přenést všechny takové náklady do konečné ceny.
    Mudr.c
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data