Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Na bublinu devadesátých let trh nesahá, investoři chtějí od akcií méně a méně

Na bublinu devadesátých let trh nesahá, investoři chtějí od akcií méně a méně

01.03.2024 17:41

Občas už lze zaslechnout úvahy, že akciové trhy se dostaly do stavu nafouknutí podobnému tomu, co se dělo během internetové bubliny. BofA přišla s určitým dlouhodobým pohledem na to, jak našponovaný akciový trh tehdy byl a je. Podíváme se na něj s několika technickými poznámkami.

1 . Technická hned na úvod - co je a není prémie: Některé instituce na trhu nazývají rozdíl mezi obráceným PE a bezrizikovými sazbami rizikovou prémií akciového trhu. Je to, řekněme, nepřesnost. Tento rozdíl totiž neukazuje jen na rizikové prémie, ale i na očekávaný růst zisků (a také očekávaný poměr dividend a zisků). Vypovídací schopnost ale má – ukazuje na určitou celkovou míru optimismu, či pesimismu na trhu. Tento rozdíl jde tedy nahoru, pokud rostou rizikové prémie a/nebo klesá očekávaný růst zisků. A naopak – pokud prémie klesají a /nebo růst jde nahoru, rozdíl EP a bezrizikových sazeb jde dolů. Nyní se PE celého trhu pohybuje nad 20, poměr zisků k cenám akcií je tedy kolem 5 %. Výnosy desetiletých vládních dluhopisů jsou na 4,2 %, rozdíl je na 0,8 %.

2 . Prémie (?) hodně nízko: Následující graf ukazuje to, co BofA nazývá normalizovanou rizikovou prémií amerického akciového trhu. Současné hodnoty v grafu jsou nad oněmi 0,8 %, takže by se zdálo, že BofA onen název používá pro skutečné prémie (nemíchá do nich růst). Už jsem ale viděl jiné odhady od této banky, kde šlo o onen indikátor opti/pesimismu a ne o čisté rizikové prémie. Tady by tedy čísla spíše odpovídala čistým prémiím a minimálně v poslední době by se docela kryla s tím, co odhadoval třeba Goldman Sachs. Ten na podzim u USA hovořil o cca 3 % prémiích - tedy čísle, které by z historického hlediska bylo dost nízko. Podobnou řečí hovoří graf:

sous1
Zdroj: X

Já jako standardní prémii ve svých kalkulacích používám 5,5 %, což by zhruba odpovídalo průměru vyznačenému v grafu (5,9 %). V souvislosti s přemítáním o další technologické bublině pak vidíme, že křivka v grafu je sice dost nízko relativně k onomu průměru, ale na úrovně zaznamenané na konci devadesátých let se ještě ani zdaleka nedostlala. V menší míře to platí i o křivce červené, které se týká sedmičky populárních technologických akcií. Na stranu druhou současné prémie v řádu jednotek procent jsou skutečně mimořádně nízko.

3 . Negativní prémie a strukturální pokles: Na vrcholu technologické bubliny podle grafu byly prémie po nějakou dobu dokonce negativní – investoři by si v takovém případě připláceli za vyšší riziko akcií relativně k bezrizikovým aktivům. Je to ale možná opět připomínka toho, že prémie nelze u akcií přímo pozorovat a do jejich odhadů promlouvají odhady budoucího růstu zisků a dividend. Výsledné číslo/odhad tak nemusí být čistou prémií, ale může do něj více či méně promlouvat očekávaný růst. Ve výsledku by tak klesalo pod nulu, ale čisté prémie ne. Navíc tento faktor míchání prémií a růstu může hrát větší roli právě v době, kdy se očekávaný růst dostává na historicky vysoké hodnoty. Což je velice pravděpodobně i nyní.

I kdybychom tedy i v tomto grafu měli prémie více či méně šmrncnuté očekávaným růstem, svou vypovídací hodnotu má. Ukazuje také, že ve velmi dlouhodobém trendu investoři chtějí od akcií nad rámec bezrizikových výnosů méně a méně. A jak jsem zmínil, u velkých technologických akcií by to podle grafu nebylo téměř nic (ve srovnání s bezrizikovými výnosy).

 

Čtěte více:

Perly týdne: Americké akcie nejsou drahé a sedmička těch nejoblíbenějších se zmenšuje na čtyřku
01.03.2024 13:07
Bank of America varuje před medvědími scénáři, které stojí na úvahách ...
Než otevře Wall Street: Apple, Eli Lilly, SoundHoundAI, Humacyte
01.03.2024 13:59
Hlavní americké indexy včera po delší době zaznamenaly silnější růst, ...
Komentář analytika: Dell skokově zvyšuje prodeje serverů pro umělou inteligenci a navyšuje dividendu, akcie posilují o 23 %
01.03.2024 14:32
Akcie společnosti Dell Technologies (DELL) opět míří k velkému zisku p...
Technická analýza S&P 500: První letošní cíl splněn. Co dál?
01.03.2024 15:10
Zdá se mi, jako by to bylo včera, ale poslední technickou analýzu inde...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.04.2024
8:58Víkendář: Vysoký dolarový optimismus, zdravá korekce na akciích, ale trend mířící vzhůru
20.04.2024
16:00Summers: Vyšší inflační tlaky nejsou překvapením, celkově je ale stále pravděpodobnější mírný pokles sazeb v letošním roce
8:54Víkendář: Monetární politika je utažená, ale ekonomika hodně stimulována
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data