Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zadrhutý akciový trh se obává o hospodářský růst, zatímco titulkům dominují Trumpova cla

Zadrhutý akciový trh se obává o hospodářský růst, zatímco titulkům dominují Trumpova cla

10.02.2025 14:43
Autor: Redakce, Patria.cz

Akciový trh je spíše klidný, ale nezdá se, že by na něm panovala pohoda. V hlučném a rychle se měnícím zpravodajském prostředí šly akcie minulý týden převážně do strany, a v pátek klesly téměř o 1 %. Prodlužuje se tak tříměsíční rozpětí, během kterého se index S&P 500 neobchodoval o více než 3 % nad nebo pod svým závěrem od druhého dne po volbách v USA.

Index drží poblíž úrovně 6 000 bodů protichůdné proudy hluboce rozděleného trhu, na kterém se akcie a sektory pohybují svou vlastní cestou spíše než jako ucelený blok. To pomáhá vysvětlit, proč index volatility CBOE S&P 500 (VIX) v posledních týdnech testoval své poslední dno blízko 15. Mají to investoři chápat jako odolnost, únavu nebo zmatek?

Od každého trochu, s největší pravděpodobností. Tržní aktivita naznačuje, že investory utěšuje odolná ekonomika a konsenzus se jen tak nevzdá své víry v nadcházející kombinaci politik „příznivých pro růst“. Ale opatření zahrnující cla, imigrační změny, omezování programů výkonných orgánů a nakonec i daňový a výdajový balíček podkopaly důvěru trhu v bezprostřední růst ekonomiky.

Mnohé z tzv. „Trump trades“, které počítaly se silným růstovým impulsem pro ekonomiku, do značné míry odezněly. Index firem s malou kapitalizací Small-cap Russell 2000 se vrátil na úroveň z poloviny října. A jak je vidět na grafu níže, také průmyslový sektor vůči širšímu trhu klesl dolů.

1

Selektivnost je také vidět na klesajícím podílu velkých akcií, které zůstávají v technickém vzestupném trendu. Tento graf od společnosti Strategas Research ukazuje, že procento těchto akcií kleslo těsně pod 60 %, což je nejnižší hodnota za více než rok.

2

Proměnlivé celní hrozby aktuálně hýbou taktickými obchody i náladou veřejnosti. Minimum na indexu S&P 500 minulý týden přišlo necelou hodinu po pondělním otevření trhů, kdy byla čerstvě uvalena 25% cla na Kanadu a Mexiko. Růst o 3 % v nadcházejících dnech nakonec v pátek ráno posunul index S&P 500 na 6 100 bodů, kde se nachází vzestupná rezistence.

To bylo těsně předtím, než spotřebitelský průzkum University of Michigan ukázal velký skok v inflačních očekáváních, téměř jistě spojený s obavami z cel, načež akcie otočily. A klesly ještě níže poté, co prezident Trump slíbil „reciproční cla“ na země, které nyní uvalují cla na americké zboží.

"Strach o růst"


I přes každodenní přestřelku titulků investoři jako skupina chápou, nebo by měli chápat, že ať už konečná cla budou nebo nebudou zavedena, pravděpodobně nebudou rozhodujícím faktorem pro to, jestli ekonomická expanze a býčí trh přetrvají. Obchodní bilance se zbožím není pro trajektorii celé americké ekonomiky v daném roce zásadní. S cly trh spíše zachází jako s „válkou volby“, která může mít pozitivní konec, ale tady a teď hrozí, že zarazí klín do soukolí obchodu a vmete strach do očí generálních ředitelů a alokátorů kapitálu.

A agresivní celní válka by mohla být dalším polínkem do ohně „strachu o růst“. Páteční počet pracovních míst za leden ve výši 145 000 byl slabý, i když v zásadě „v pořádku“ vzhledem k revizím platů za předchozí měsíce směrem nahoru, výkyvům počasí a poklesu míry nezaměstnanosti. Ale spolu s pomalou mírou náboru v průzkumu JOLTS a vlažným nárůstem zaměstnanosti mimo služby a veřejný sektor to naznačuje nízkou rychlost na trhu práce.

Trh navíc vstoupil do roku 2025 naceněný na dobrý scénář, s vysokými očekáváními investorů, takže je těžké je příjemně překvapit. Celkový růst zisků byl prozatím silný, s obvyklým poměrem lepších výsledků oproti prognózám.

Stratég Barclays Venu Krishna vypočítal, že „medián nedostatečného zisku (-3,3 %) mezi společnostmi s výsledky pod konsensem trhu, nebyl o moc horší než v posledních čtvrtletích. Navzdory tomu byly reakce cen akcií výrazně horší, když průměrný pohyb po zveřejnění byl v reakci na nedostatečný zisk na akcii téměř o jeden procentní bod nižší, než je dlouhodobý průměr“.

Krishna dodává, že revize odhadů zisků za první čtvrtletí mimo technologický sektor jsou o procentní bod slabší, než je historická norma, a dochází k závěru, že „trhy si najdou do konce této výsledkové sezóny spoustu věcí, ve kterých se dá vrtat“.

Velká sedmička odchází

Alphabet klesl o 9 % a Amazon minulý týden ztratil 4 % i po solidních výsledcích, ale investoři reagovali na utlumený výhled a radikálně vyšší plány kapitálových výdajů.

Velká sedmička jako skupina předstihla index S&P 500 o šest procentních bodů těsně před „jestřábím snížením sazeb“ Fedu 19. prosince. Od té doby je trh zatím na těchto jménech čím dál méně závislý (jak několik měsíců tvrdil konsenzus,) i když šel celkový index od té doby do strany.

3

Dav volající po inkluzivnějším trhu upozorňuje na to, že akcie mimo těchto sedm dominantních technologických lídrů vypadají podstatně levněji. Ano i ne. I když tu je slušná propast mezi forwardovým poměrem PE sedmi obrů a „ostatních 493“ jmen, v absolutních číslech se zbytek trhu obchoduje na 19násobku, což je nad historickými průměrnými hodnotami.

Samozřejmě, ocenění neříká, co přijde dál. A právě teď nejaktivnější drobní investoři nadále bombardují trh agresivními nákupy svých oblíbených jmen. Objem na oblíbené akcii drobných investorů Palantir Technologies byl v pátek téměř dvojnásobný než na Applu, společnosti, která má 13násobnou tržní hodnotu, a to bez žádných čerstvých zpráv, kromě prudkého růstu cen na akciích Palantiru samotného, jehož akcie se za týden vyšplhaly nahoru o 38 % a za poslední rok o 370 %.

Akcioví analytici JPMorgan vypočítali, že sentiment drobných obchodníků byl na základě metrik toků ve středu nejvyšší zaznamenaný. A dokonce „vyšší než vrchol meme mánie v roce 2021“. V bezprostředním horizontu následujících dvou týdnů po takových extrémech má trh podle JPMorgan tendenci v průměru podávat dobré výkony v maloobchodních nákupech, po čemž signál ztratí jakoukoli hodnotu.

(Zdroj: CNBC, JPMorgan)

 
 
 

Čtěte více:

DeepSeek láká investory zpět do čínských technologií
07.02.2025 10:56
Rostoucí vliv Číny na poli umělé inteligence vyvolal vlnu optimismu vů...
Technologičtí giganti letos investují do AI přes 320 miliard dolarů
07.02.2025 13:53
Masivní investice velkých technologických společností do nástrojů a te...
Hartnett: Globální dominance amerického akciového trhu slábne
10.02.2025 6:06
Stratégové z Bank of America očekávají, že nadvýkonnost amerického akc...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.03.2025
17:44Pražská burza se poprvé v historii dostala přes 2100 bodů, akcie rostou i v zámoří. Trump opět hrozí cly  
17:39Propojení amerických trhů s mezinárodními a malá připomínka roku 2008
17:12J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Vnitřní informace Změna emise + NAV
16:07Morgan Stanley: Rotace do Evropy u konce, Trumpova opce neexistuje, slabší dolar akciím pomůže
15:54Německá softwarová firma SAP se stala největší v Evropě podle tržní kapitalizace
15:54ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Prezentace pro investory březen 2025
15:10Raiffeisenbank a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu a uplatnění opce na předčasné splacení dluhopisu XS2321749355
14:39CNBC: Je výhodné nakupovat v bodě maximální nejistoty. Už tam jsme?
14:38Čínská automobilka BYD vloni dosáhla rekordního zisku, v tržbách překonala Teslu
12:57Týdenní výhled: ČNB pravděpodobně podrží sazby na 3,75 %, Bayer musí zaplatit dalších 2,1 miliardy dolarů  
11:10S&P Global: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v březnu zrychlil
10:57Zahraniční dluh ČR ke konci loňska meziročně stoupl o 460 miliard na 5,27 bilionu korun
10:54Důsledek politiky Trump 2.0? Wall Street hledá příležitosti kdekoli mimo USA
10:53Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v březnu zrychlil, pokles průmyslu zvolnil
9:08Rozbřesk: ČNB ponechá v tomto týdnu sazby beze změny
8:47Kanada by mohla vyhrát obchodní válku s USA, ČNB pravděpodobně přeruší měnové uvolňování a evropské futures jsou zelené  
6:01Drobní investoři se nenechávají zastrašit medvědy a kupují 'dip' na amerických akciích. Vyplatí se jejich sázka?
23.03.2025
9:45Víkendář: I pro čínské společnosti by už mohlo být lepší přesunout výrobu do Indie. Jenže…
22.03.2025
9:34Víkendář: Globalizace vedená Čínou, bizarní ústup USA?
21.03.2025
21:01Propad na zámořském trhu vedl Fedex a Nike  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu