Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přímý prodej Telecomu nemusí státu přinést více peněz!

Přímý prodej Telecomu nemusí státu přinést více peněz!

15.10.2004 10:33
Autor: 

Vláda uvažuje o třech formách prodeje státního podílu v Českém Telecomu, a to o tendru, o prodeji přes kapitálové trhy a o kombinaci obou předchozích. První dvě možnosti považuji za reálné, třetí metoda je velmi těžko proveditelná.

Pokud budeme posuzovat výhodnost jednotlivých variant ze strany státu, pak se může na první pohled jevit forma privatizace formou tendru jako výhodnější, při podrobnější analýze tomu tak ovšem nemusí být. Hlavním argumentem pro privatizaci formou tendru je majoritní prémie, kterou by stát mohl získat. Otázkou je, jak vysoká by tato prémie měla být a zda ji investoři budou ochotni nabídnout. Domnívám se, že cena by neměla být nižší než 341 Kč za akcii, je to přibližně částka, kterou v roce 2002 nabízela Deutsche Bank spolu s TDC. Prospekt vysoké prémie je však limitovaný povinností nabídky odkupu minoritních akcionářů, což výrazně zvyšuje finanční náročnost celé transakce. Při posuzování výnosu je nutné také brát v úvahu časové hledisko, tedy skutečnost, že stát by pravděpodobně získal finanční prostředky z prodeje Telecomu až ke konci roku 2005 nebo začátkem roku 2006 (v případě tendru). To snižuje současnou hodnotu výnosu a může více než eliminovat efekt případné prémie.


NPV: Net present value (současná hodnota) 11,3 % odpovídá našemu výpočtu požadovaného výnosu akcií ČT Zdroj: Patria Finance, a.s.

Pokud by byl státní podíl prodán v tendru, je velmi pravděpodobné, že významná část akvizice bude financována dluhem. Za předpokladu zvýšení dluhu Českého Telecomu až na 90 miliard korun by stát v budoucích letech přišel o zhruba 9,6 miliardy, a to kvůli nižším daňovým příjmům z Telecomu. Náklady dluhu jsou daňově odečitatelnou položkou. Otázkou také zůstává skutečnost, že původní 51procentní podíl Českého Telecomu v Eurotelu je stále veden v účetní hodnotě, a to 234 miliónů korun, zatímco 49 procentní podíl ve výši 29 miliard korun. Za předpokladu prodeje Eurotelu za tržní hodnotu 70 - 90 miliard by tak vznikla Telecomu daňová povinnost z rozdílu mezi prodejní cenou a účetní hodnotou Eurotelu. To je deset až patnáct miliard korun při daňové sazbě ve výši čtyřiadvacet procent. V případě prodeje Telecomu jednomu investorovi (konsorciu) pak existuje velká pravděpodobnost, že se tento investor bude snažit vzniklé daňové povinnosti vyhnout. Alternativou je přecenění hodnoty Eurotelu před privatizací Telecomu. V tomto případě by však Telecom zaúčtoval vysoký mimořádný zisk, který by musel zdanit, což by snížilo hodnotu společnosti před její privatizací.

Jako argument proti prodeji státního podílu přes kapitálové trhy je považován diskont, se kterým se akcie mohou prodat. Existence určitého diskontu je sice pravděpodobná, nicméně podle našeho názoru by diskont neměl přesáhnout deset procent. Tento předpoklad je založen na podobných transakcích, zvláště pak na prodeji státního podílu v Deutsche Telekomu (11/10/04) ve výši 4,45 miliardy EUR (tj. dvojnásobná hodnota oproti ČT), kdy diskont činil 1,25 procenta vůči předcházející zavírací ceně. Nicméně vůči šestiměsíční průměrné ceně akcií Deutsche Telecomu se úpis realizoval se šestiprocentní prémií! Také v případě prodeje státního podílu ve France Telecomu ve vyši 4,5 miliardy EUR činil diskont pouze dvě procenta a šest procent vůči 6M průměrné ceně. Nabízený balík akcií byl ve většině případů prodán během jednoho dne a nabídka byla přeupsána. Tato skutečnost naznačuje na pozitivní sentiment investorů vůči telekomunikačním společnostem. Výše diskontu by měla být podle našeho názoru také limitována silnou fundamentální hodnotou Telecomu a relativního podhodnocení vůči západoevropským operátorům. To by mělo vyloučit riziko převisu nabídky a zaručit úspěšný úpis celého 51procent státního podílu.

Z uvedené analýzy obou variant prodeje vyplývá, že výnos státu v případě prodeje přes tendr by mohl být teoreticky vyšší - z krátkodobého hlediska, nicméně výsledný rozdíl by neměl být vůbec výrazný. Při rozhodování vlády by měly však hrát roli i jiné faktory a dlouhodobější úvahy, které případnou atraktivitu tendru snižují či eliminují. Jedná se například o vyšší transparentnost v případě prodeje přes kapitálové trhy, časové hledisko snižující výnos z prodeje prostřednictvím tendru, nižší budoucí daňové příjmy, zachování obchodovatelnosti akcií Telecomu na trhu, což hraje významnou roli z hlediska atraktivnosti českého kapitálové trhu a eventuální penzijní reformy.

Tomáš Gatěk, Patria Finance


Váš názor
 • Já už tyhle články raději ani nečtu
  15.10.2004 15:14

  Svuj nazor mám. A co se rozhodne nakonec standicek udelat nikdo nevi. Vse zavisi na nem. Ja rozhodovat o 50 mld., tak posloucham rady nezavislych ekonomu, a snazim se nesetkavat s lobisty. Kluk z plakatu vsak zatim dela vse opacne. Ze by tu byla dohoda s panem Kellnerem? Kolik by PPF stacilo k ovladnuti firmy? 25%? Kdyz se ted vrhne 25% balik na trh muze to cenu stlacit treba az nekam ke 220,- Pak se zbyly podil proda PPF treba za 250.- Bude se rikat ze toto byl za danych podminek uspech. PPF se jiz pripravuje. NOVA za 10 mld. je docela slusna castka. A co rikate Fitch zprave o CE telekomech?
  Petr M
 • názor
  15.10.2004 13:35

  Dvakrát jsem si to přečetl. Nevím zda je autor objektivní, nebo je článek součástí přípravy drobných akcionářů na prodej přes trh. Asi nelze pochybovat o tom, že v případě přímého prodeje by si na to nový vlastník vypůjčil a náklady na dluh by snížili budoucí zisk. Ale jak autor přišel k částce ztráty státu na daních 9,6miliardy Kč nechápu. Při 24% dani z příjmu (tu použil i autor) by to znamenalo náklady na dluh 40miliard. To je na půjčku kolem 50miliard trochu moc. Dluh, který je teď, bych do toho nepletl. Dále asi pokulhává srovnání s prodejem akcií DT. Tam se prodávalo pouze několik procent, zde jde o kontrolní balík. Nejsem schopen posoudit část pojednávající o ocenění, přecenění a o mimořádném účetním zisku, který vznikne při prodeji Eurotelu. Zde bych uvítal upřesnění a vysvětlení. Možnost, že by nový vlastník prodal Eurotel, se nedá vyloučit. Ale proč by to dělal ? Jako nejsilnější argument pro prodej přes kapitálový trh beru nebezpečí odchodu ČT z burzy. Pokud toto nebezpečí skutečně reálně hrozí, tak jsem ochoten tolerovat nižší výnos a zvedl bych ruku pro prodej přes trh. Časem se ta ztráta vrátí. Jak akcionářům, tak i státu.
  JirkaP
 • analýzy Patrie ???
  15.10.2004 12:39

  Všichni si vzpomínáme na analýzu Čezu od Patrie, kdy Patria viděla cílovou cenu na 140,- a všichni víme kde je dnes Čez.... Zajímá mě jak může profesionál udělat takovou neprofesiální analýzu??? A co se týče Telecomu, když minulá vláda rozhodla neprodat Telecom za cenu kolem 50miliard bez Eurotelu, tak nechápu proč by ho měla prodat nyní za cenu kolem 50 miliard, ale už s eurotelem(100%)???
  Petr Telekomák
 • Rozhodují jiné parametry
  15.10.2004 10:48

  Bohužel za současné politické konstelace a vlády socanů bude rozhodovat pouze to kdo ze standíkových známých se na prodeji nabagruje a nikoliv co nejvyšší zisk pro stát.
  Mike
Aktuální komentáře
22.04.2024
20:06WEBINÁŘ už zítra: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  
14:37Vstup na burzu by investiční firmu CVC mohl ocenit až na 15 miliard eur
13:32Týdenní výhled: Korporátní výsledky, nervozita kolem velkého techu. Nová data asi růst výnosů nezažehnají  
11:35Akcie se zvedají z pátečního propadu, sentiment však zůstává křehký  
11:18Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
10:58Trhy mohou absorbovat geopolitická rizika, ale jen do určité míry
9:09Rozbřesk: Revize neutrální sazby ČNB se blíží - co čekat?
8:56ČEZ zažaloval ČNB kvůli milionové pokutě, na řadu přijdou tento týden výsledky big techu a futures jsou zelené  
8:53Bitcoin prošel dalším halvingem. Silný vliv na jeho cenu má letos spuštěné obchodování s ETF
6:37Venku mrazy, na trzích dle Bank of America hezká letní rally?
21.04.2024
8:58Víkendář: Vysoký dolarový optimismus, zdravá korekce na akciích, ale trend mířící vzhůru
20.04.2024
16:00Summers: Vyšší inflační tlaky nejsou překvapením, celkově je ale stále pravděpodobnější mírný pokles sazeb v letošním roce
8:54Víkendář: Monetární politika je utažená, ale ekonomika hodně stimulována
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data