Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Odpoledne se stává koruně osudným … měna slábne na 31,68 Kč/EUR

Odpoledne se stává koruně osudným … měna slábne na 31,68 Kč/EUR

28.07.2004 17:53
Autor: 

Scénář vývoje kurzu z posledních dvou dnů se opakuje. Dopoledne česká měna posilovala k euru na denní maximum 31,61 Kč za euro, odpoledne se však sentiment znovu otočil a koruna padala až na 31,73 Kč/EUR. Závěr obchodování zastihl měnu na 31,68 Kč za euro. Americký dolar navzdory horšímu údaji o výrobních zakázkách posiloval k euru, koruna tak končí oslabením na 26,33 Kč/USD.

Žádné domácí zprávy nepřicházejí a koruna je i nadále pod vlivem sentimentu zejména zahraničních investorů. Zatímco forint a zlotý jsou v jejich přízni (polská centrální banka dnes překvapivě zvýšila klíčovou úrokovou sazbu na 6,0 %), slovenská koruna prudce oslabila na 40,15 SKK/EUR ! Na pořadu dne jsou úrokové sazby také u nás. Zítra ČNB zveřejní svou čtvrtletní makroekonomickou prognózu. Nevylučujeme snížení odhadů růstu HDP, stejně tak ale nevylučujeme další zvýšení úrokových sazeb. Pokud by ČNB úroky skutečně zvýšila, očekáváme až 20haléřové posílení české měny.

Trh se však v posledních dnech připravuje spíše na horší zprávy – tedy zhoršení predikcí a odložení zvýšení úrokových sazeb. V takovém případě zůstane koruna zřejmě mezi 31,55 Kč/EUR a 31,75 Kč/EUR s vyšším rizikem proražení technické úrovně 31,75 a pádem k 31,80 Kč za euro.

Je to až k nevíře, ale růst dolaru na dlouho nezastavila ani horší ekonomická zpráva. Zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby v červnu rostly jen o 0,7 % místo očekávaných +1,9 %. Dolar sice po informaci klesal na 1,2060 USD/EUR, rychle se však vzpamatoval a dokonce zaútočil na nová červencová maxima pod 1,2000 USD/EUR. Slovo Alana Greenspana je pro trhy skoro něco jako zákon - kolik negativních zpráv ze Spojených států by muselo přijít, aby dolar začal nyní oslabovat? Už v pátek bude zveřejněn předběžný údaj o růstu HDP v USA ve druhém čtvrtletí! Aktuální kurz na trhu činí 1,2035 USD/EUR, dnes v 20:00 hodin je na programu Béžová kniha Fedu.

Radim Krejčí, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.04.2026
17:36Jak nyní zafunguje jeden doposud poměrně spolehlivý kontrariánský signál?
16:10Prodeje Cybertrucku drží nad vodou Muskovy firmy. Běžní zákazníci se mu vyhýbají
15:13Čipy pro umělou inteligenci ženou TSMC vpřed, firma čeká v 2026 růst tržeb nad 30 %  
14:15Největší průmyslové IPO v USA od roku 1999. Madison Air debutuje na burze
13:57Patria Finance uvádí první korunově zajištěnou investici do atraktivních světových akcií. Je součástí vstupu KBC na rapidně rostoucí trh ETF v Evropě
13:55Zlevnění se vyplatilo. PepsiCo hlásí silné čtvrtletní výsledky
12:27Tuzemská inflace je druhá nejnižší v EU
12:23Akcie Allbirds vzrostly díky AI za jediný den o 582 procent. Paralela s dot-com bublinou je zjevná, varuje Jakub Blaha
10:51Evropské akcie pokračují vzhůru opatrným tempem, poté co Amerika zdolala maxima  
10:48Ve věku 89 let zemřel Mark Mobius, průkopník investování na rozvíjejících se trzích
10:00CSG hlásí nový kontrakt za 300 milionů eur
9:43Poptávka po AI zůstává odolná. TSMC zlepšila výhled tržeb
8:57Rozbřesk: Uhlík na hranicích EU přestává být teorie. CBAM má první cenu
8:56Komerční banka, a.s.: Regulatorní informace - Hlavní akcionáři KB k 31.3.2026 (1Q 2026)
8:50CSG získává velkou zakázku, ECB bude se sazbami vyčkávat a Madison Air Solutions vstoupila na burzu  
6:01Analytický radar: Colt CZ roste díky vyšší marži, širší integraci i stabilnějšímu byznysu
15.04.2026
22:01S&P 500 dosáhl nového maxima díky naději na dohodu s Íránem  
17:44Čeká se znatelná zisková akcelerace, trh rotoval k defenzivě a energetice, cení se hodnotové akcie
15:30Zveme Vás na AUTOMOBILOVÉ KLENOTY 2026! Víkend, kdy se automobilová historie mění v umění
15:05Akcie Aixtronu jsou hitem. Po zlepšeném výhledu vystřelily na 25leté maximum

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m