Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Směnné relace, zahraniční obchod a hrubý domácí produkt

Směnné relace, zahraniční obchod a hrubý domácí produkt

16.5.2002 10:04
Autor: 

Dnes Český statistický úřad zveřejnil březnové údaje o dovozních a vývozních cenách. Dovozní ceny se ve srovnání s únorem snížily o 0,5%, vývozní ceny klesly o 0,7%. Směnné relace se tak meziměsíčně zhoršily o 0,2%. Jednoznačně hlavní příčinou poklesu obou cenových indexů byl vývoj kurzu koruny. Nominální efektivní kurz (tj. průměrný směnný kurz vážený podíly měn na zahraničním obchodu) v březnu posílil o 1,3%. Průměrný dubnový kurz koruny vůči euru vykazuje stejné meziměsíční zhodnocení. Vůči dolaru koruna posílila dokonce o 1,9%. V meziročním srovnání dovozní ceny klesly o 7,9%, vývozní ceny o 5,9%. Směnné relace zůstávají v meziročním srovnání nadále příznivé: +2,2%.

Co se týče dovozních cen, došlo k poklesu ve všech skupinách s výjimkou potravin, nerostných paliv a živočišných a rostlinných olejů. U vývozních cen byl vývoj podobný, kromě nerostných paliv a tabáku všechny ostatní skupiny vykázaly pokles.

Obvykle nejsou údaje o cenách v zahraničím obchodu v centru pozornosti ekonomů a analytiků. Tentokrát je však jejich význam podstatně vyšší. Nyní již máme k dispozici údaje za celé 1. čtvrtletí, a tedy i poslední chybějící článek ke zhodnocení dopadu vývoje v zahraničním obchodu na hrubý domácí produkt. Předně je potřeba vyvrátit mýtus, který se občas šíří i mezi ekonomy. Nominální údaje o zahraničním obchodu indikují meziroční pokles vývozu o 1,9%, nicméně výpočet reálné změny vývozu ukazuje na kladnou hodnotu. Vývoz se reálně meziročně zvýšil o 3,5%! Naproti tomu reálný dovoz vzrostl pouze o 1,4%, když nominální údaje ukazují na pokles o 6,4%. Na rozdíl od předchozích kvartálů by měl zahraniční obchod se zbožím tentokrát přispět k růstu hrubého domácího produktu pozitivně. Příspěvek k růstu HDP odhadujeme na 1,5 procentního bodu. Ve 4. čtvrtletí loňského roku byl příspěvek zahraničního obchodu negativní ve výši 2,5 procentního bodu a za celý loňský rok dosáhl obdobné hodnoty: -2,4 procentního bodu. Reálně se zahraniční obchod v 1. čtvrtletí letošního roku vyvíjel nejlépe za poslední dva roky, a na "nejostřeji" sledovaném indikátoru - hrubém domácím produktu - to bude znát.

David Marek

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • asi silnou korunu podle pana Davida Marka
  17.5.2002 9:58

  Souhlasím s předcházejícím názorem, že pan David Marek v posilování koruny vidí růst HDP. Mám pocit, že pan Marek nezná reálnou strukturu a reálný život v českých exportních firmách. Při dalším posílení koruny exportní firmy můžou zavřít svůj krám, a neexportní firmy( výrobní) jakbysmet. Nám jako exportní firmě klesl export o 40%!!!!!, tak by mne zajímalo z jakých údajů čerpá statistický úřad- zda do exportu zahrnuje fiktivní zboží, anebo skutčený výrobní export.
  Robert
 • Chceme silnou nebo slabou korunu?
  16.5.2002 16:19

  Z článku pomalu začínám mít dojem, že v ČR je vše v pořádku a posilující koruna vlastně pomůže ekonomice (růstu HDP) díky nastavení směnných relací do úrovně, kdy reálně vývoz roste více než dovoz. Což je parádní věc táhnoucí HDP nahoru... Takže, když by koruna oslabila, pomohlo by to HDP nebo ne?!
  Xaver
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data