Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Překvapí výsledky ČEZ za první čtvrtletí tohoto roku investory?

Překvapí výsledky ČEZ za první čtvrtletí tohoto roku investory?

29.4.2003 12:41
Autor: 

Výsledky za QI budou prezentovány na tiskové konferenci, která se uskuteční 5. května; výsledky budou také zaslány na BCPP 30. dubna odpoledne. Následující článek by měl krátce ukázat historický vývoj čtvrtletních čísel a poskytnout tak vodítko pro vlastní odhad výsledků za QI 2003 (prezentovaná čísla jsou podle IAS).

První graf ukazuje rozdělení objemových prodejů elektřiny v GWh na domácím trhu a export do zahraničí za jednotlivá čtvrtletí v posledních dvou letech.

- Domácí prodeje v roce 2002

Co se týče domácích prodejů (ČEZ je dominantním dodavatelem elektřiny regionálních distribučních společností a první rok liberalizace energetického trhu umožnil ČEZu dodávat elektřinu přímo i některým tzv. oprávněným zákazníkům – např. v roce 2002 to byli klienti s minimálním ročním odběrem 40 GWh), objem prodaného množství elektřiny oproti roku 2001 poklesl. Na toto měla vliv stagnace domácí poptávky po elektřině a zmiňovaná možnost volby dodavatele elektřiny některých subjektů. Např. Severomoravská energetika, největší regionální distribuční společnost, odebrala od ČEZ v roce 2002 pouze asi 36 % celkového nakoupeného množství elektřiny, oproti roku 2001, kdy SME odebrala asi 71 %. Také odběry ZČE od ČEZu se snížily, v roce 2001 činilo odebrané množství od ČEZ 69 % a v loňském roce už to bylo pouze 43 % z celkového odebraného množství. Ostatní regionální distributoři odebrali v obou letech víceméně stejné množství.

Celkem prodej ČEZ v tuzemsku tak představoval v roce 2002 36.245 GWh oproti 38.721 GWh o rok dříve. Množství dodané regionálním distribučním společnostem se meziročně snížilo o 5.476 GWh. V letošním roce ohlásila pouze Pražská energetika snížení odběrů od ČEZ, ostatní regionální distribuční společnosti odeberou buď stejné nebo větší množství elektřiny než loni. SME dokonce zvýší podíl elektřiny od ČEZ na 60 % (ze zmiňovaných 36 % v roce 2002).

- Exporty v roce 2002

Pokles domácích prodejů byl kompenzován zvýšeným exportem, celkové množství prodané do zahraničí vzrostlo v roce 2002 o 3.886 GWh oproti roku 2001 a to na 16.008 GWh.

Celkem se tak, na základě výše uvedeného, prodeje ČEZ na domácím trhu i v zahraničí v roce 2002 zvýšily o 1.410 GWh ve srovnání s rokem 2001.


Zdroj: Patria Finance, ČEZ

Druhý graf popisuje vývoj tržeb z prodeje elektřiny a zisku před zdaněním, úroky a odpisy v posledních dvou letech, navíc umožňuje porovnání s vývojem prodaného množství elektřiny (viz předchozí část).

Celkově byly tržby o 1 % nižší než v roce 2001, přičemž tržby v prvním a druhém čtvrtletí 2002 byly nižší než v roce 2001, ve druhé polovině roku byly naopak vyšší. Velikost tržeb vedle prodaného množství elektřiny ovlivnily i ceny, za které ČEZ elektřinu prodával na domácím trhu, ty byly v roce 2002 v průměru nižší než v roce 2001. A v neposlední řadě na velikost účetně vykázaných tržeb v roce 2002 negativně působil přesun části tržeb do rozpočtu stavby JETE (proběhla jejich kapitalizace).

Vedle snížení tržeb došlo i k poklesu zisku na úrovni EBITDA, který se oproti roku 2001 snížil o 1,274 mld. Kč, což je zhruba 5 %. Jeho pokles byl způsoben většinou stejnými faktory, jako v případě tržeb.


Zdroj: Patria Finance, ČEZ

Celkově se domníváme, že rok 2002 představoval pro ČEZ z hlediska tvorby provozního cash flow dno, následující roky by již měly znamenat vzestup, a to hlavně díky nárůstu podílu na domácím trhu. Je ovšem důležité si uvědomit, že z hlediska ziskovosti se bude situace zhoršovat díky rostoucím odpisům JETE – bude tedy docházet k zvětšování rozdílu mezi tvorbou volného cash flow a účetně vykázaným ziskem. To bude mít mimo jiné důsledek ve zvyšování některých tržních násobků založených na zisku (např. PE), opak platí o ukazatelích založených na cash flow, nebo jeho aproximaci (P/CF, EV/EBITDA).

Jiří Soustružník, Jitka Oppitzová


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y