Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Zahraniční obchod v září by mohl přinést letošní nejnižší schodek

19.10.2001 11:27
Autor: 

V druhé polovině měsíce se jako vždy nabízí otázka, jaké budou výsledky zahraničního obchodu. Odpověď nám dá ČSÚ v pondělí 22. října, kdy budou zveřejněny údaje za září. A co můžeme očekávat?

V září bývají schodky obchodní bilance nejnižší. V září 1998 a 1999 bylo dosaženo dokonce přebytku. Pro letošní září očekáváme schodek ve výši 4,5 mld. Kč, což je téměř o 10 mld. Kč méně, než činil srpnový schodek. V letošním roce doposud nejnižší hodnota jednoměsíčního schodku obchodní bilance činila 4,8 mld. Kč (červen).

Příčinou příznivých výsledků je především výrazné zvýšení vývozu ve srovnání s prázdninovými měsíci. To lze dát do souvislosti s ukončením dovolených a opětovného náběhu na předprázdninové objemy produkce. Tento faktor se obvykle nejsilněji projevuje ve vývozu strojů a dopravních prostředků. Ve srovnání se srpnem jsou zářijové vývozu strojů a dopravních prostředků o 10 až 30 mld. Kč vyšší. Podobný efekt, pouze nižšího rozsahu, lze pozorovat také ve vývozu průmyslového spotřebního zboží. Schodky v září však bývají nižší než před prázdninami, což patrně souvisí s realizací vývozu, jež bývá v letních měsících částečně odložen. V září navíc není potřeba dovážet tolik potravin a potravinářských surovin, neboť vzhledem k domácí sklizni mohou být dovozy částečně nahrazeny vyšší domácí produkcí. Údaje o zahraničním obchodu v této komoditní skupině tuto tendenci potvrzují. Zářijové saldo obchodní bilance dále snižují nižší schodky v obchodě s nerostnými palivy. S ukončením letní motoristické sezóny také klesá potřeba dovážet nerostná paliva, tedy zejména ropu a ropné produkty. Zimní sezóna zvýšené poptávky po těchto produktech začíná až v říjnu a akceleruje v lednu.

O tom, jak se bude vyvíjet obchodní bilance v následujících měsících a v roce příštím rozhodne také hospodářský vývoj v zahraničí. Pro českou ekonomiku znamenají horšící se statistiky z Německa špatné zprávy. Tíha zpomalování německého hospodářství dopadne především na průmyslová odvětví. O tom, že je český průmysl značně závislý na vývozu, svědčí podíl tržeb z vývozu na celkových tržbách, jež dosahuje 39%. V tržbách z vývozu průmyslové produkce je patrné postupné snižování tempa růstu a jak je patrné z aktuálních údajů z Německa, vyhlídky nejsou nijak růžové. Zatímco tempo růstu vývozu by na základě těchto faktorů mělo poklesnout (vzhledem k tomu, že pro produkci na vývoz musíme řadu surovin, materiálů či polotovarů dovážet, dotkne se pokles tempa růstu vývozu také tempa růstu dovozu), pokračující investiční expanze a solidně rostoucí spotřebitelská poptávka by měly mírnit pokles tempa růstu dovozu. Výsledkem je hrozba prohloubení schodku obchodní bilance a běžného účtu platební bilance. Vzhledem k tomu, že obchodní bilance v reálném vyjádření je součástí hrubého domácího produktu, lze očekávat také negativní dopad na tento makroekonomický indikátor. Zhruba lze odhadnout, že snížení růstu v EU o jedno procento sníží tempo růstu HDP v ČR o dvě až tři desetiny procenta.

Co se týče schodku obchodní bilance očekáváme v letošním roce schodek na úrovni 145 mld. Kč, v roce 2002 by se podle našeho předběžného odhadu mohl prohloubit až ke 170 mld. Kč.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28V areálu v Záluží hořelo, Unipetrol omezil provoz
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data