Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

V květnu opět dvouciferný deficit obchodní bilance

20.6.2001 15:20
Autor: 

V pátek 22.6. zveřejní ČSÚ údaje o květnové obchodní bilanci. Očekáváme, že schodek obchodní bilance dosáhl v květnu hodnoty 14,5 mld. Kč. Za tímto číslem by měly stát především dva faktory: zvýšení dovozních cen nerostných paliv a pokračující konjunktura domácí ekonomiky.

V průběhu května se ceny ropy na světových trzích zvýšila o 10,5%. Navíc koruna oslabila vůči dolaru o 1,6%. Oba faktory vedly k růstu dovozních cen ropy, což prohloubilo schodek v obchodu s nerostnými palivy. K tomu však také přispívá oživení domácí ekonomiky, jež vede k růstu dováženého objemu surovin a materiálů včetně ropy a ropných produktů.

Zásadním faktorem pro vývoj zahraničního obchodu je zvýšení investiční aktivity v české ekonomice. Vzhledem k tomu, že značný objem investičního zboží musí být dovážen, promítá se rychlejší tvorba fixního kapitálu do prohlubování schodku obchodní bilance. Oživení domácí ekonomiky ovlivňuje obchodní bilanci také dalším způsobem. Česká republika nedisponuje dostatečnou surovinovou základnou a zvýšení produkce si tak žádá zvýšení objemu dovážených surovin. Podle našeho odhadu se navíc zdá, že závislost na dovážených materiálech a surovinách roste. To patrně souvisí s investičním procesem. Nové technologie a dovážená výrobní zařízení jsou méně reflektují možnost využití domácích surovin a polotovarů. Tento faktor poněkud oslabuje očekávání vkládaná do přímých zahraničních investic.

Prohloubení schodku obchodní bilance by nemělo vést ke změnám na devizovém trhu ani ke změně postoje centrální banky. Devizový trh nyní očekává další silný příliv přímých zahraničních investic a jiných transferů ze zahraniční, jež eliminují možnost oslabení koruny.

Prohlubující se vnější nerovnováha centrální banku znepokojuje, ale prozatím neočekávám, že by jí vedla k nějaké akci. Tento vývoj v kombinaci a se zvýšením inflace a především inflačních prognóz však zvyšuje pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb. Prozatím jej očekáváme na přelomu letošního a příštího roku. Negativní vývoj zmíněných faktorů by však tento krok mohlo urychlit.

(David Marek)

Všechny údaje o obchodní bilanci (historická data, předpovědi, definici i graf) naleznete v sekci EKONOMIKA/UKAZATEL. Klikněte ZDE.

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data