Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Desatero penzijní reformy

Desatero penzijní reformy

27.08.2007 11:28
Autor: David Marek

První část reforem je schválena, přichází čas myslet na další potřebné změny. Představitelé vládní koalice se nechali slyšet, že nyní jsou na řadě důchody. Dokonce již byla sestavena komise k důchodové reformě (kolikátá už?). Připomeňme si tedy několik klíčových myšlenek, které by neměly být opomenuty:

1. Nejvhodnější doba pro změnu důchodového systému už je pryč, ale lepší pozdě nežli později. Skutečnost, že do poloviny či konce příštího desetiletí může být důchodový účet v přebytku, neznamená, že není potřeba reformovat. Aby systém fungoval v letech 2030, 2040 a 2050, musí se reformovat dnes.

2. Systém lze reformovat jen úpravou parametrů současného průběžného financování (PAYG). Teoreticky. Prakticky jsou nezbytné úpravy parametrů nerealizovatelné, neboť by došlo k nadměrnému zvýšení zdanění práce, příliš velkému snížení důchodů (resp. poměru důchodů a mezd) a výraznému posunu věkové hranice starobního důchodu.

3. Systémová reforma – přechod od čistého PAYG ke kombinovanému systému s fondovým financováním (FF) je z pohledu ekonomické teorie (modely s překrývajícími se generacemi) vhodnějším řešením (řešením s vyšší celoživotní spotřebou a užitkem). Jinými slovy, při našich demografických vyhlídkách dává kombinovaný systém naději na vyšší důchody nebo dřívější odchod do penze než současný systém.

4. Výhodou kombinovaného systému PAYG + FF je diverzifikace rizik, neboť politická rizika PAYG nejsou stoprocentně korelována s investičními riziky FF.

5. Příkladů zemí, které reformu tohoto typu realizovaly, je dost, a žádná z nich nestála před tak nepříznivou demografickou prognózou jako Česká republika.

6. Stoprocentně se vyhnout demografickým dopadům na důchodový systém nelze nikdy. Velikost a věková struktura populace ovlivňuje řadu parametrů ekonomiky, v první řadě výši HDP a poměr kapitálu a práce.

7. Povinné či dobrovolné úspory? Z pohledu veřejných financí je důležité riziko, že v případě dobrovolnosti by nezodpovědní jedinci mohli spadnout do jiných částí sociální sítě a náklady by se tak přelily z jednoho šuplíku veřejných rozpočtů do jiného. V případě osob s nižšími příjmy může být dokonce nespoření a spoléhání na důchod v podobě sociálních dávek, výhodnější, a tedy záměrné. Zároveň motivační prvky k vytváření dobrovolných úspor znevýhodňují nedotované finanční produkty a pokřivují finanční trh. Třípilířový systém s průběžným financováním, povinnými a dobrovolnými úsporami doporučuje Světová banka, která se analyzováním penzijních systémů dlouhodobě zabývá.

8. Penzijní reforma je daleko méně politicko-ideologickou záležitostí, než bývá prezentována. Snížení intragenerační solidarity poklesem významu průběžného financování a posílením fondového financování nemusí být tak výrazné, jak se zdá. Bohatší lidé si mohou dopřát nadstandardní zdravotní péči, lepší jídelníček a často více sportují. Díky tomu žijí déle a čerpají déle z PAYG.

9. Na technické obtíže se nedá vymlouvat. K dispozici jsou propočty návrhů penzijní reformy jednotlivých politických stran, ze kterých lze vycházet.

10. Sestavováním komisí se k řešení patrně nejzávažnějšího problému české ekonomiky neposuneme ani o píď.


Váš názor
  • Poviné spoření
    28.08.2007 13:02

    Povinné spoření do PF či jiných privatních fondů je blbost. Bych svoje penize nechtěl povinně svěřovat do "péče" portfolio managerů. Lepší by bylo motivovat dobrovolné spoření daňovýma úlevama. Vláda dělá spíše opak. Stát by pak měl garantovat důchod z pruběžného systému byť v minimalní výši. Nezodpovědní jedinci by byli odkazani k vybírání popelnic.
    xman
  • vivat lobby globálního finančního kapitálu
    27.08.2007 14:22

    Jako pracovník sektoru finančnictví se přimlouvám k řešení: povinné spoření všech obyvatel do fondů řízených soukromými firmami. Přitom poplatková transparentnost by měla být "samoregulována" účastníky odvětví. Tím by se mi zvýšily šance na vyskokou mzdu a bohatý důchod. Ostatním by ovšem šance na totéž snížily.
    Har-Cion
    • Re: vivat lobby globálního finančního kapitálu
      27.08.2007 14:31

      Souhlasím s Har-Cionem. O lidi s nízkými příjmy bysme se my, pracovníci bank, měli postarat tím, že jim s pomocí politiků sebereme část mzdy a povinně investujeme přes fondy na kapitálových trzích. O manažerském poplatku 2 % p.a. přece nemusí vědět, stejně by nevěděli, co to je, jenom by je to mátlo, navíc senzacechtiví finanční novináři manažerský poplatek 2 % p.a. z objemu spravovaného majetku dezinterpretují jako krádež. Je naší povinností chudé a hloupé spoluobčany zachránit uzákoněním povinného spoření do soukromých fondů.
      Jan Bečka
      • fondy do rukou odborů
        27.08.2007 15:31

        Z Har-Ciona a Jana Bečky je mi špatně. Předvádí klasický manažerský cynismus. Přitom jsou podle toho co píší jenom sluhové globálního kapitálu. Jestliže je potřeba zřídit fondový pilíř, pak by měl být ve správě odborových organizací. Jinak se na fondovém pilíři nažerou jen finanční instituce a dělníci budou vlivem vysokých poplatků za správu majetku soustavně okrádáni.
        Odborový aktivista
        • Re: fondy do rukou odborů
          28.08.2007 13:10

          My se přeci taky potřebujeme nažrat a zadarmo.
          Odborový aktivista
  • Nesouhlasím zcela
    27.08.2007 13:16

    K bodu 4.: Korelace platí samozřejmě i naopak (FF + PAYG). Bylo by dobré provést analýzu hospodaření PF. Vzpomeňme na to, že výplata peněz z PF není zaručena státem. K bodu 7.: Motivační prvky k vytváření dobrovolných úspor znevýhodňují nedotované finanční produkty a pokřivují finanční trh. Souhlasím, ale zároveň odkazuji na současnou schválenou vládní deformu veřejných financí (snížení daňové výhodnosti placení do PF). K bodu 8.: To je hodně odvážný tvrzení, máte alespoň trochu relevantní analýzu o korelaci bohatství a dlouhověkosti ? Mám spíše pocit, že platí: čím méně jídla a více fyzické práce (nikoli neefektivního sportu), tím je vyšší věk dožití.
    Franz
  •  
    27.08.2007 11:45

    komentáře pana Marka se mi líbí, mají hlavu a patu a jdou k věci.
    Mara
    • Bod 7.
      27.08.2007 23:06

      V pripade zavedeni povinnych uspor byste pane Marku mohl napsat v budoucim clanku asi toto: "Zároveň produkty povinných úspor znevýhodňují nepovinné finanční produkty a pokřivují finanční trh." Opravdu se nechci dockat toho, aby mi (zrovna) stat radil do ceho musim investovat...
      Petr S.
Aktuální komentáře
05.05.2024
10:22Víkendář: Podle Newton Investment Management je čas zaměřit se méně na růst zisků a více na valuace
04.05.2024
15:20Invesco: Rostoucí výnosy státních dluhopisů, klesající ceny ropy a jestřábí řeči FEDu
9:00Víkendář: Fisher o zachování inflačního cíle, nezávislosti centrální banky a vývoji sazeb
03.05.2024
22:04Silný závěr týdne na Wall Street  
17:43Zisky obchodovaných firem v následujícím roce, cyklus a dlouhodobý trend
16:50Plány centrálních bank zřejmě zkomplikují vyhlídky eurozóny, varuje ekonom
16:46Data i výsledky trhům v závěru týdne přejí, ISM ale zaselo pochybnosti  
16:23Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 31.3.2024 (1Q 2024)
15:16Baron: Akcie Tesly začnou prudce posilovat
15:01Tomáš Vlk: Trh práce v USA konečně oslabuje, k radosti investorů  
13:49Perly týdne: Zákon na snížení inflace zvyšuje inflaci, Tesla dostala čínský impuls
13:42Než otevře Wall Street: Coinbase, BigBear.ai, Fortinet  
12:00Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
11:55Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku
10:59Akcie míří k důležitým datům v lepší kondici díky výsledkům Applu  
10:31Jakub Blaha: Apple oznámil největší zpětný odkup akcií ve své historii  
9:28GEVORKYAN potvrdil předběžné výsledky hospodaření. Na letošní rok plánuje další navýšení tržeb i zisku
9:08Rozbřesk: Sazby klesají na 5,25 %, jejich očekávaná trajektorie se však posouvá výše
8:51Slabší výsledky Komerční banky, Apple překvapil rekordními odkupy a futures jsou zelené  
8:41Zisk i tržby Applu ve čtvrtletí klesly, překonaly však očekávání

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data