Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Jak dlouho ještě budeme podřadným trhem Evropy?

Víkendář: Jak dlouho ještě budeme podřadným trhem Evropy?

23.12.2017 7:48
Autor: Redakce, Patria.cz

V polovině července se slovenský premiér Robert Fico hodně rozzlobil a hrozil sankcemi. Jeho zloba ale nemířila na nějakého bezohledného diktátora, vyvolaly ji rybí prsty značky Iglo a aviváž značky Lenor. Fico hrozil, že jejich výrobci by mohli čelit bojkotu v případě, že budou i nadále spotřebitelům ve východní Evropě prodávat podřadné produkty. Nehovořil tedy jen za Slovensko, ale řekl nahlas a jasně to, o čem se již dlouho diskutuje v celé střední a východní Evropě, píše na stránkách Der Spiegel Nils Klawitter. Proč tu Nutella nechutná tak čokoládově jako v Německu a prací prášky neperou tak dobře?

Fico hovořil za 103 milionů spotřebitelů, kteří se musí spokojit s druhořadými produkty, kvůli kterým hrozí propuknutí vážného konfliktu. Nejde jen o to, proč si velké společnosti dovolí zásobovat východní trhy podřadným zbožím. Ve hře je i to, zda se princip jednoty EU má uplatňovat rovněž v oblastech, jako je recept na Nutellu. Evropská komise je o tomto problému informována opakovaně, ale začala se mu věnovat až poté, co se na celou věc začali zaměřovat vlivní politici z východní Evropy. Tedy když například český ministr zemědělství řekl, že lidé z tohoto regionu se mohou cítit jako odpadkový koš Evropy. 

Prvním krokem Evropské komise byly testy produktů provedené týmem komisařky Věry Jourové. Podle nich mohl mít Robert Fico pravdu – například jeden z testů ukázal, že rybí prsty prodávané v jeho zemi obsahují jen 58 % rybího masa, zatímco v sousedním Rakousku to je 65 %. Aviváž od Lenoru zase stála o 30 centů více než v sousední zemi a v lahvi jí bylo o 60 mililitrů méně. V jiných produktech byly dražší ingredience nahrazeny levným palmovým olejem, v Coca Cole zase bývá cukr nahrazován levnějšími sladidly. 

V prvních letech po pádu komunismu byly podobné praktiky možná ospravedlnitelné nižší kupní silou společností v zemích východní Evropy a složitou logistikou. Jenže od té doby se firmy adaptovaly, ceny jsou mnohdy na západní úrovni, ale receptury jsou stále jiné. Podle odhadů potravinářského odborníka Armina Valeta z Hamburgu tyto praktiky mohou potravinářským společnostem uspořit miliony eur ročně. Jourová nyní sestavila komisi, která by měla stanovit odpovídající standardy a spolupracovat s organizacemi chránícími spotřebitele na řešení celého problému. Nemá sice nikterak silné páky, ale společnosti se podle všeho obávají, že následovat by mohly i razantnější kroky. 

Dosavadní pokusy firem vysvětlit rozdílnou kvalitu zboží byly dokonalým příkladem prázdného PR žvanění. Hovořily například o rozdílech v chutích spotřebitelů a jejich preferencích a šetření na prémiových ingrediencích tak bylo vydáváno za příklad porozumění lokální kultuře. V budoucnu bude Evropská komise požadovat předložení jasných důkazů podobných rozdílů v preferencích, prozatím žádné z nich nikým předloženy nebyly. Společnosti se namísto toho schovávají za prázdná prohlášení a odmítají jakoukoliv chybu. Jejich lobbisté se pak snaží zpochybňovat výsledky příslušných studií. Jednou z mála výjimek je německý výrobce sušenek Bahlsen, který přestal používat rozdílné výrobní postupy u produktů mířících na německý a na polský trh. 

Naopak rakouský maloobchodní řetězec SPAR tvrdí, že hodlá i nadále rozlišovat produkty a receptury podle trhu, na kterém se prodávají. Jogurt prodávaný tímto řetězcem ve východní Evropě tak obsahuje méně ovoce než jogurt prodávaný ve stejném balení a pod stejnou značkou v Rakousku. Jím prodávané rybí prsty mají zase na východních trzích více tuku a jsou dražší. Mluvčí společnosti to vysvětluje rozdíly v chutích spotřebitelů – například Maďaři mají podle ní radši tučnější jídla, což „dobře vědí všichni odborníci a není na to třeba nějakého studia“. 

Čokoládový gigant Ferrero je ve svých vysvětleních rozdílů v produktech také kreativní. Vyšší podíl čokolády v německém zboží má být podle firmy důsledkem „rozdílné dostupnosti zdrojů“. Takže to vypadá, že Němci dostanou to, co mají, a Maďaři si musí vystačit se zbytkem. Ferrero se také ohání regulací platnou v jednotlivých zemích, ale žádná regulace vyžadující méně čokolády v nějakém produktu ve východní Evropě nikde neplatí. 

Achim Feige ze společnosti BrandTrust, říká, že je nepochopitelné, jak amatérsky se velké mezinárodní firmy v této kauze chovají. Navíc žijeme v době, kdy spotřebitelé stále méně hledí na značku výrobce a roste popularita produktů prodávaných pod značkou daného řetězce. Společnosti jako Ferrero svým chováním dál ničí své jméno a navíc „obětují myšlenku sjednocené Evropy pro svou hamižnost a zisky“. 


 
 

Čtěte více:

Víkendář: Evropské automobilky zneužívají svou moc stejně, jako technologičtí giganti
03.12.2017 9:26
Komisařka EU pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová před časem ...
Víkendář: Bohuslav Sobotka o klíči k úspěchu ČR a celé EU
10.12.2017 8:03
Evropská unie stojí podle Bohuslava Sobotky na křižovatce. Někteří vol...
Víkendář: Zaplaví muslimové Evropu?
09.12.2017 7:57
V posledních letech přišel do Evropy rekordní počet žadatelů o azyl ze...
Víkendář: Nová filozofie USA - lepší diktátor než anarchie?
16.12.2017 8:22
Co by mělo být hlavním cílem zahraniční politiky největší mocnosti svě...
Víkendář: Pochybná ekonomika Hvězdných válek
17.12.2017 7:26
S příchodem dalšího dílu Hvězdných válek do kin se opět probírá, jaké ...

Váš názor
 •  
  25.12.2017 16:11

  Na jednoduchou otázku v nadpisu dám stejně jednoduchou odpověď: tak dlouho, dokud u nás budou vládnout podrztasky zmiňované Evropy.
  ZYX
 •  
  23.12.2017 14:16

  Spomínam si na škandál s piškotami českej firmy Opavia. Boli dobré, ale výroba sa presunula do Polska a "už ani pes je nežere". Napríklad Nutella predávaná vo východnej Európe je podstatne horšia, ako tá, ktorá sa predáva v Nemecku. Tvrdia to tí, ktorí obidve verzie ochutnali a porovnali. Nutella predávaná vo východnej Európe je vyrábaná v Polsku. Býva to tak, že kvalitu určuje miestny výrobca, na vine je on a ten obchod, ktorý to od neho odoberá. A nie originálny poskytovateľ licencie.
  František
 •  
  23.12.2017 9:25

  Děkuji za realistický článek. Dodán pouze několik vět.. Pokud chceme, aby si ČR vážili v zahraničí, musí nás být slyšet v prosazování vlastních zájmů. Pakli se někdo krčí v koutě a bez řečí se chová jako poslušný lokaj, budou se podle toho také k němu chovat ostatní. Mnohým z nás chybí národní hrdost a ke spokojenosti nám stačí plné žaludky.
  ZYX
  •  
   23.12.2017 10:13

   A pivo. Hlavne pivo. Ceskyho piva se vazi po celem svete.
   TomLak
Aktuální komentáře
23.09.2019
18:02Kolik ještě snese globální ekonomika německé a asijské spořivosti?
17:14Poptávka po bezpečí převládá i odpoledne, ale tlak na akcie i euro se zmenšil  
17:12Linec: Pokračování Temelína není možné bez posudku
17:11Draghi: Oživení ekonomiky eurozóny je v nedohlednu
17:10Krádeží obchodních tajemství v Číně přibývá, tvrdí Američané
16:22Gurley: U Uberu se stále nedoceňuje jedna revoluční změna
14:47Roman Koděra: Jak a do čeho investovat
12:35Týdenní výhled: Špatné zprávy z eurozóny ukazují na německou recesi  
11:51Jan Bureš: Německý pesimismus láme rekordy
11:37Brexit bez dohody přinese automobilkám náklady až 5,7 miliardy eur
11:01Negativní vstup do nového týdne umocnila data. Akcie, výnosy a euro míří dolů  
10:52The Economist: Od té doby už korporátní finance nikdy nebyly takové jako dřív...
9:12Rozbřesk: Po centrálních bankách se pozornost stáčí k náladě v eurozóně…
8:53Evropské burzy mohou zahájit týden rozkolísaně  
8:21Nejstarší cestovka světa Thomas Cook zkrachovala. V zahraničí je přes 600.000 lidí. S akciemi se neobchoduje
5:49Schwab: Vyhněte se pokusům profitovat z krátkodobého nadšení trhu
22.09.2019
18:42Pérez: Italská migrační záhada a její implikace pro dnešní svět
15:04VoxEU: Volební hlas stál komunisty v roce 2012 15 eur, krajní pravici 24 eur
10:46Víkendář: Podvádí nás „černé skříňky“ velkých korporací?
21.09.2019
17:08Ekonomie mezi Marxem a Feldmanem

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Carnival Corp (08/19 Q3)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu