Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výsledky H&M za první kvartál překonávají odhady. Akcie přidávají 13 pct

Výsledky H&M za první kvartál překonávají odhady. Akcie přidávají 13 pct

27.03.2024 9:49
Autor: Redakce, Patria.cz

Oděvní řetězec H&M vykázal v prvním čtvrtletí lepší zisk, než se očekávalo, když snížil náklady a představil novou jarní kolekci, která byla po slabé Vánoční sezóně pro nakupující atraktivnější. Švédský maloobchodník oznámil provozní zisk ve výši 2,08 miliardy švédských korun, přičemž provozní marže se oproti předchozímu roku více než zdvojnásobila. Akcie H&M na začátku obchodování vyskočily téměř o 14 %. Za letošní rok do včerejšího závěru akcie klesly o 13 %.

H&M akcie výsledky

Aktuální výsledky jsou první za nového generálního ředitele Daniela Ervera, který převzal funkci po odchodu Heleny Helmersson. Nyní je na Erverovi, aby dokázal snížit neustále vysoké zásoby a do konce roku dosáhl dvouciferných marží. A to ve stejnou dobu, kdy je předhání jejich největší rival – Zara vlastněná Inditexem – a také novými online vyzyvateli, jako je čínský Shein.

„Plně se soustředíme na to, abychom v budoucnu měli ziskový růst,“ uvedl Erver ve zprávě a lepší výkon i ziskovost firmy připsal „trvalé kontrole nákladů, lepší přesnosti v našich kolekcích a úzké spolupráci s našimi dodavateli“. Čtvrtletní tržby činily 53,67 miliardy švédských korun, což je mírně nad konsensem analytiků. Erver čtvrtletní výsledek připsal postupnému zlepšování na základě úspěšné jarní kolekce.

Zásoby se ve čtvrtletí snížily o 7 %, přičemž provozní zisková marže dosáhla 3,9 %, když narostla z 1,3 % v předchozím roce. Hrubá marže vzrostla díky zlepšení dodavatelského řetězce a plánu nákladů a efektivity, uvedla společnost.

Erverova předchůdkyně Helmersson opustila firmu po čtyřech letech vedení, což bylo období, kdy se potýkala s dopady pandemie a zároveň čelila kritice rychlého obchodního modelu skupiny a jeho dopadu na životní prostředí. Někteří investoři zpočátku vyjádřili skepsi ohledně Erverovy nominace, přičemž analytici se ptali, zda 42letý muž, který začínal v H&M jako letní stážista v roce 2005, dokáže využít palebnou sílu potřebnou k tomu, aby ve firmě provedl změny.

Zdroj: Bloomberg

 

Čtěte více:

Řetězci H&M klesly ve čtvrtletí tržby o čtyři procenta, lidé méně utráceli
15.12.2023 10:34
Švédskému prodejci oděvů H&M klesly ve čtvrtém čtvrtletí jeho finanční...
Provozní zisk H&M zaostal za odhady, podnik má nového generálního ředitele
31.01.2024 9:49
Švédský oděvní řetězec H&M zvýšil ve čtvrtém čtvrtletí provozní zisk n...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.03.2026
10:00Adidas zklamal výhledem. Akcie padají, investoři zůstávají nervózní
8:56Rozbřesk: Sníží NBP sazby v době, kdy ropa a plyn letí vzhůru a zlotý slábne?
8:45Asie v panice, ropa dál roste a private credit pod tlakem. Evropské futures v zeleném!  
8:30Trump: Španělsko je hrozné, ukončím veškerý obchod. Zajistíme ochranu plavidel v Hormuzu
6:04Jefferies: Akciové firmy, které by mohla nahradit AI
03.03.2026
22:21Wall Street i v úterý pod tlakem dění v Íránu  
17:44Dopad AI na sazby a následně na akcie
16:34Stablecoiny jako riziko pro euro? ECB vidí hrozbu importu dolarových podmínek
16:26Warsh má před sebou těžkou zkoušku. Ekonomika i Fed jdou proti jeho vizi  
14:13Fidelity: Tři scénáře pro Írán a jejich makroekonomické a tržní dopady
12:25ON-LINE: Akciový výprodej v Evropě i USA, ropa už nad 84 dolary
12:18Blokáda Hormuzského průlivu: které země utrpí nejvíce?
11:46Hrozba energetické krize dnes drtí akcie i dluhopisy, zlato už se nekupuje  
11:14Tradiční útočiště nefungují. Výnosy dluhopisů rostou, zlato ztrácí lesk  
10:26Primoco UAV dodá bezpilotní letadla španělské civilní stráži Guardia Civil
8:58Rozbřesk: Drahé energie jako nové proinflační riziko pro ČNB
8:51Napětí v Hormuzském průlivu, další růst cen ropy i plynu a futures v červeném  
6:30FX Strategie: Ani válka korunu (zatím) nerozpohybovala, déletrvající konflikt a dražší energie jsou ale rizikem  
02.03.2026
22:03Americké akciové indexy uzavírají v zelené i přes konflikt na Blízkém východě  
17:07Co bude letos akciový trh dělat s americkou ekonomikou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
2:30Čína - PMI v průmyslu
9:00CZ - CPI, y/y
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách