Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Praskající minibubliny

Praskající minibubliny

14.1.2008 16:06

Minulý týden přinesl zajímavý jev. Zvyšující se obavy z recese v USA (a možná i její rostoucí pravděpodobnost) byly doprovázeny zvyšující se frekvencí mediálních rad k posunu k defenzivním sektorům. Zároveň ale na konci týdne došlo ke znatelnému poklesu jedněch z nejdefenzivnějších akcií – (evropských) potravinářských firem.

Shodou okolností jsem zde právě minulý týden upozorňoval na reálné problémy se sektorovou rotací (viz ZDE). Ve zkratce - strategie sektorové rotace, přes její popularitu v médiích, nepřináší očekávané výsledky. Po očištění o transakční náklady není obvykle lepší, než jednoduchý „buy-hold“ přístup. A je znatelně méně výnosná než strategie, která v kritické fázi vstupu do recese místo hledání defenzivních titulů prostě prodá akcie a vrátí se na trh v době konce recese.

Vývoj minulého týdne pak dobře ukazuje, jak sektorová rotace vypadá v praxi – proto se zde k tomuto tématu vracím. Investoři odchází při známkách recese od cyklických titulů k těm málo cyklickým. Ovšem i u nich je výhled na ziskovost a cash flow díky recesi horší. Poptávka po těchto titulech pak jen tvoří na klesajícím trhu jakési minibubliny. Stejně jako u regulérních bublin je to pak hra o to, zda se objeví ještě větší hlupák, který předražené akcie koupí. Včetně toho, že někteří investoři jsou si možná dobře vědomi toho, že ceny (zde defenzivních) titulů neodpovídají jejich hodnotě, zároveň ale dovedou (myslí si, že dovedou) odhadnout sentiment na trhu. Timing je zde ale jemnější než u normálních bublin. Zatímco např. největší držení technologických akcií v portfoliích hedge fondů bylo 6 měsíců před jejich prasknutím bubliny, časování podobných minibublin není o měsících, ale o týdnech, nebo o dnech. I zde se ale jen čeká na moment, který vrátí pohled investorů do správné perspektivy (zde to byl, zdá se, downgrade Unileveru od Morgan Stanley).

Uvedené události pak ukazují na ještě jednu důležitou věc – důležitost fundamentu a to, že tato snad ještě stoupá v dobách recese. Pokud musí investor za každou cenu zůstat po celou dobu cyklu zainvestovaný v akciích, jako smysluplný posun k „defenzivním“ titulům vidím spíše investice do jasně fundamentálně podhodnocených akcií.

Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
 • největší bublina,
  14.1.2008 16:40

  která praskla bylo doporučení p.Soustružníka na hodnotu akcií čezu......... Nechápu, jak může zase přispívat, i když "pouze" jako externí spolupracovník.....
  a.zerro
  • jste ubožáci
   16.1.2008 16:48

   protože ten článek nebyla zas taková hrůza jak píšete..
   TS
  • Re: největší bublina,
   14.1.2008 19:45

   já to chápu.Je to placený článek.A co náhled patrie jako na defenzivni akcii 02.Mají na patrii názor,že by tato akcie byla vhodná v době recese?
   jirka
   • Sqělá
    15.1.2008 11:27

    glosa, od rána jsem se poprvé pořádně zasmál. Dík.
    carda
   • ZAKAZUJE SE NADÁVAT SOUDRUHOVI SOUSTRUŽNÍKOVI
    14.1.2008 21:36

    Čest práci
    HEJKAL
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  9:00CZ - PPI, y/y
  11:00EMU - CPI, y/y