Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
The Economist: Krugman zjednodušuje, jeho protivníci ale ještě víc

The Economist: Krugman zjednodušuje, jeho protivníci ale ještě víc

2.7.2010 17:34
Autor: Redakce, Patria.cz

Stejně jako délka sukní i hospodářská politika podléhá módním trendům. Představitelé zemí G20 minulý rok kvůli podpoře poptávky odsouhlasili globální keynesiánský stimulační balíček o celkovém objemu 2 % světového HDP. Na svém posledním setkání v Torontu minulý víkend zase státníci z nejvýznamnějších ekonomik světa přislíbili do roku 2013 snížit rozpočtové schodky „nejméně“ o polovinu. I když si politici nechali zadní vrátka v podobě určitého manévrovacího prostoru ve fiskální oblasti, změna tónu je patrná. Kvůli řecké krizi veřejných financí, která všechny vyděsila, jsou teď keynesiánské metody „out“ a úsporná opatření zase „in“.

Trend směrem k redukci deficitů státního rozpočtu je nepregnantněji vidět v Evropě, kde se státy jeden po druhém v minulých týdnech zavázaly ke škrtům nebo zvýšení daní. Podobná tendence je však k vidění i jinde. Nový japonský premiér Naoto Kan před volbami do horní komory parlamentu otevřeně hovoří o nutnosti zvýšit spotřební daně. Americký Kongres z obavy před hrozivým rozpočtovým deficitem smetl ze stolu návrh dalšího stimulačního minibalíčku, který se pokoušela prosadit Obamova administrativa.

Hlasití zastánci úspor až dosud příliš přeceňovali jejich možný krátkodobý dopad. Německo je v tomto ohledu na samém čele pelotonu, avšak jeho plány pro příští léta (přitažení v rozsahu 0,4 % HDP v roce 2011) jsou spíše skromné. Španělsko je jedinou velkou evropskou ekonomikou, kterou finanční trhy donutily k tvrdému a okamžitému uskrovnění se. Británie se na tuto cestu vydává také a příští rok slibuje ušetřit 2 % svého HDP. Konec stimulačních opatření ve Spojených státech pro příští rok implikuje fiskální přitažení ve výši 1,3 % HDP, a pokud Kongres neprodlouží daňové úlevy ještě z éry George Bushe, mohlo by toto číslo být daleko vyšší. Konečná statistika se ještě může změnit, avšak prozatím to vypadá, že rozvinutý svět hodlá v roce 2011 uspořit 1 % svého kombinovaného HDP, což by znamenalo největší synchronizovanou rozpočtovou restrikci za posledních čtyřicet let.

Obhájci keynesiánských pozic zastávají názor, že dnešní skromnost je obrovskou chybou. Paul Krugman z listu the New York Times píše sžíravé kritiky a v narážce na velkou hospodářskou krizi pranýřuje odpovědné představitele, kteří prý svá prohlášení „kopírují ze sebraných projevů Herberta Hoovera“, a ženou tím světové hospodářství do další recese. Při vysoké nezaměstnanosti, obrovském rozdílu mezi potenciálním a skutečným výstupem ekonomiky a úrokových sazbách téměř na nule je podle Krugmana fiskální stimulace klíčovou podporou hospodářství a snižování deficitů přivodí jen stagnaci a deflaci (poslední vyjádření zde).

Zastánci přechodu ke střídmosti se zase domnívají, že úspory jsou nezbytné a také vhodné – život na dluh nemůže pokračovat donekonečna a skrze posilování důvěry firem a domácností a snižování rizikové prémie státního dluhu by dobře promyšlená fiskální konsolidace mohla růst ve skutečnosti podpořit. Prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet tvrdí, že hospodárný stát povzbudí výdaje soukromého sektoru, jelikož se sníží nejistota ohledně daňové politiky a státního dluhu.

Podle týdeníku The Economist se oba tábory ve své argumentaci dopouští přílišných zjednodušení. Krugman ve svém povrchním keynesiánství podceňuje vazbu mezi chováním firem a domácností a jejich budoucím očekáváním ohledně daní a jejich výdajů. Například firmy ve všech rozvinutých ekonomikách hromadí hotovost. Jejich neochota investovat je ale spíše než slabou poptávkou ovlivněna regulatorní, fiskální a finanční nejistotou. Není divu, že za stavu, kdy finanční ústavy nechtějí půjčovat a kdy vlády mlží ohledně budoucí daňové zátěže, ohlásil Siemens založení vlastní banky, která by úvěrovala jeho klienty.

Stoupenci úsporných opatření však přehánějí ještě více a daleko nebezpečněji. Polemiku s Krugmanem staví na příkladech z 90. let minulého století, kdy země jako Kanada a Švédsko snížily deficity a poté zažily raketový růst. Ve většině těchto případů však prudce klesly úrokové sazby, nebo došlo k oslabení měny. Tato záchranná lana však jsou již vytažena: sazby jsou na historických minimech a měny rozvinutých ekonomik nemohou depreciovat všechny naráz. Bez těchto tlumičů škrty k rychlejšímu růstu pravděpodobně nepovedou.

Momentální móda rozpočtových škrtů navíc odvádí pozornost politiků od jiných důležitých témat, která jsou pro návrat na růstovou trajektorii klíčová, totiž od reforem pracovního trhu a systému sociálního zabezpečení. Ve výsledku se pravděpodobně nedočkáme další tvrdé recese jako ve 30. letech, ale oživení by mohlo být pomalejší a křehčí.

(Zdroj: The Economist)


Váš názor
 • Příspěvek mimo realitu
  3.7.2010 9:04

  Další takový, co nepochopil že ekonomie není účetnictví a že už několik století nepoužíváme mince jako oběživo. Peníze nedošly a ani dojít nemohly, protože fyzicky neexistují. Je to stejné jako kdyby došly hodiny, nebo metry. Osobně vůbec nevěřím na psychologický efekt "návratu důvěry" z důvodu snížení zadluženosti. Právě naopak, myslím si že snížení příjmů domácností v době nekonjuktury a nejistoty povede akorát k multiplikativnímu snížení výdajů a budeme tady mít další spirálu smrti.
  THR
  • Re: Příspěvek mimo realitu
   7.7.2010 10:08

   Spíše jsi chtěl asi říct,že dnes máme pouze neplnohodnotné peníze,jinak že by fyzicky neexistovaly je asi nesmysl,stačí se podívat do peněženky,pokud tam nemáš pouze platební karty,ale i nějaké papírky a nějaká jakoby kovová kolečka,tak to je oběživo.Jinak není přece normální,že tzv. vyspělý svět je po krk v dluzích,má kupu lidí bez práce,financuje na dluh sociální a důchodové systémy ,o kterých se rozvojovým zemím ani nezdá a vesele si půjčuje od rozvojových zemí,které pracují,vyrábí a zavalují svět svými výrobky.
   AMOLADOS
  • Re: Příspěvek mimo realitu
   3.7.2010 11:30

   vzdyt ti to v tom prispevku pise, ztrata duvery = pomsta, valka. nabyti duvery = moznost navrhnout udrzitelny system, za cenu dlouhodobejsiho uskromneni (coz boli, to je snad jasne, a pro skutecnou duveru se budou muset hledat vinici a je otazka, jesi se najdou ti skutecni, proto je tato cesta dost nejista).
   Azb
 • Debata mimo realitu
  2.7.2010 19:17

  Není sporu o tom, že utrácení by bylo teď dobré, pokud by bylo kde brát a vlády nebyly zavaleny dluhem z minulosti. V současné situaci jsou ale tlachy o další stimulaci a jejích výhodách akademické plky, protože peníze dávno došly. Není divu, že kongres neschválil Obamovi další stimulaci, v situaci kdy státy propouští policajty a zavírají věznice a vězně propouští na svobodu se jeví federální stimulace jako obžerství. Vlády si konečně uvědomily, že důvěra trhů je křehká věc a důsledky její ztráty jsou zcela zničující. Ve srovnání s tím je další recese požehnáním.
  Skeptik
Aktuální komentáře
26.5.2018
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data