Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stiglitz: Ani Evropa, ani USA nejsou z nejhoršího venku

Stiglitz: Ani Evropa, ani USA nejsou z nejhoršího venku

06.08.2010 13:17
Autor: Redakce, Patria.cz

Oživení v USA je tak slabé, že nebude vytvářet nová pracovní místa pro ty, kteří nově vstupují na trh práce a už vůbec ne pro ty, kteří práci ztratili během recese. Pro Bloomberg to uvedl ekonom Joseph E. Stiglitz; podle něho ani dnešní data z trhu práce nezmění celkový obrázek ekonomiky a jejího anemického růstu. Trhy se nyní inflace v USA neobávají, skutečným problémem je hrozba deflace a skutečnost, že pro lidi bez práce se splátka jejich dluhů stává stále těžší.

Stav před prasknutím bubliny v USA byl neudržitelný, nyní ale bude poptávka bohužel slabá, protože míra úspor bude muset vzrůst až na 7 %. Pouze vláda může agregátní poptávku podpořit, ta ale udělala velkou chybu, když předpokládala, že jediné, co je třeba spravit, je bankovní systém. „Byla to velká sázka a zdá se, že se nevyplatila,“ uvedl ekonom. Podle jeho názoru je tak nutné druhé kolo stimulace, které ale musí být lépe navrženo a zaměřeno na investice, vzdělání, infrastrukturu a technologie. Pokud investice půjdou tímto směrem, sníží to v delším období i zadlužení Spojených států.

„Žijeme v globálním a propojeném světě a pro Evropu i Spojené státy je těžké mít silný růst, když ten druhý má růst pouze anemický. V tuto chvíli stále existují vážné obavy v Evropě, já se obávám zejména toho, že v rámci programu úspor několik zemí omezilo své výdaje. Pokud to udělají malé země, není to problém. Pokud to udělá společně několik větších, roste významně pravděpodobnost zpomalení či dokonce druhého poklesu,“ uvedl Stiglitz. Velmi pochybný byl podle něho způsob, jak se Evropa i Spojené státy vypořádaly s problémy v bankovním sektoru, protože k obnovení toku úvěrů stejně nakonec nedošlo. V rámci fungujících řešení by pak měly být „možná vytvořeny úplně nové finanční instituce, nezatížené minulostí“.

Euro trpí enormní volatilitou, ale nyní vyhrává v „soutěži krásy na ruby“ s dolarem, protože hodně pozornosti je zaměřeno na problémy Spojených států; následkem toho dolar „v této soutěži o to, kdo je ošklivější, nyní prohrává“. Ani Evropa, ani Spojené státy ale z nejhoršího venku nejsou, uvedl Stiglitz.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
 •  
  06.08.2010 14:21

  No, alespoň je pan Stiglitz ve svých názorech konzistentní, mele pořád to samé o druhé stimulaci, která určitě rozjede ekonomiku a pomůže splatit nasekané dluhy. A co když nerozjede, co potom? Pan S. řekne, že stimulace byla špatně provedena a zacílena, jak už tak obvykle vládní stimulace bývají, případně příliš malá nebo cokoliv jiného a všichni půjdeme pěstovat mrkev... Americká vláda udělala skutečně obrovskou chybu, ale jinou = nechala žít nesolventní banky a nasypala do nich státní peníze v bláhové naději, že je půjčí dál z čirého altruismu. K velkému překvapení se tak nestalo a ani v dohledné době nestane. Na vině přitom nejsou jen banky. Nejrozšířenější jsou teď totiž dva druhy klientů = ti kteří nechtějí půjčit a ti, kterým nechcete půjčit.
  Skeptik
 •  
  06.08.2010 13:46

  Ale nepovídej,ty kluku štgýglicovská!!!
  ted
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Cloudera Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
DocuSign Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
Dollar General Corp (10/20 Q3, Bef-mkt)
Kroger Co/The (10/20 Q3, Bef-mkt)
Marvell Technology Group Ltd (10/20 Q3, Aft-mkt)
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Index ISM ve službách