Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman: Fed a vláda lakují věci na růžovo, chtějí se tak vyhnout zodpovědnosti; je nutné zkusit vše, co lze

Krugman: Fed a vláda lakují věci na růžovo, chtějí se tak vyhnout zodpovědnosti; je nutné zkusit vše, co lze

1.9.2010 7:59
Autor: 

Pravdou je, že HDP stále roste a nenacházíme se v klasické recesi, kde vše jde směrem dolů. Musíme si klást otázku, zda je růst dost vysoký na to, aby snížil vysokou nezaměstnanost. Je třeba 2,5% růstu jen na to, aby se nezaměstnanost dále nezvyšovala. A růstu mnohem vyššího na to, aby klesla. Přesto ale nyní dosahuje 1 – 2 % a je pravděpodobné, že v následujících měsících ještě klesne. A pokud bude nezaměstnanost do konce roku růst, nebude záležet na tom, zda budou čísla týkající se HDP mírně pozitivní či mírně záporná.

Tohle vše je evidentní. Fed ale po svém posledním zasedání uvedl, že očekává postupný návrat k vyššímu využití zdrojů, což je jeho výraz pro klesající nezaměstnanost. Data ale tento druh optimismu vůbec nepodporují. A ministr financí Tim Geithner zase říká, že jsme zpět na cestě k oživení. A to tedy nejsme.

Proč tito lidé lakují ekonomickou realitu na růžovo? Je mi líto, že to musím říci, ale je to vše o vyhýbání se zodpovědnosti. Pokud by Fed připustil, že oživení neprobíhá, vzrostl by tlak na to, aby dělal více. A doposud se zdá, že Fed se více bojí ztráty tváře v případě neúspěšných snah o pomoc ekonomice, než ztrát, které Američanům vzniknou, pokud nebude dělat nic. A fiskální stimul byl dostatečný na to, aby omezil velikost propadu, ale nebyl dost velký na to, aby nezaměstnanost významně snížil. A po listopadu pravděpodobně přijde paralýza ekonomické politiky na několik let.

Co by vedle toho, že budou říkat pravdu, měly tyto instituce dělat? Fed má několik možností. Může kupovat více dlouhodobých a soukromých dluhopisů, snížit dlouhodobé výnosy tím, že oznámí záměr držet krátkodobé sazby nízko či zvýšit střednědobý inflační cíl. Nikdo si nemůže být jistý tím, jak dobře by to fungovalo, ale je lepší něco zkusit, než si vymýšlet výmluvy, zatímco lidé trpí. Vláda má možností méně, protože nemůže měnit zákony kvůli blokádě tvořené republikány. Může ale například použít Fannie Mae a Freddie Mac pro refinancování hypoték. A může konečně vážně řešit problém měnové manipulace Čínou.

Důsledky opatrnosti vidíme již nyní. Je čas přiznat si, že to, co vidíme, není oživení. A můžeme udělat cokoliv, abychom to změnili.

Text je výtahem z článku Paula Krugmana publikovaného v deníku New York Times

(Zdroj: NYT)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 •  
  1.9.2010 10:43

  Ono takové "lakování ekonomické reality narůžovo" nestojí skoro žádné peníze na rozdíl od jiných nástrojů na podporu ekomiky. Spotřeba amerických domácností jako stěžejní část HDP je ovlivňována do jisté míry psychologickými faktory a takové slovní povzbuzování může být do jisté míry účinné. Když už je federální kasa po keynesiánských stimulech hodně v mínusu a když úrokové sazby nemají kam klesat tak toho moc nezbývá...
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data