Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman: Na Fed bych nespoléhal; studie ukazující pozitiva fiskálních úspor jsou mylné

Krugman: Na Fed bych nespoléhal; studie ukazující pozitiva fiskálních úspor jsou mylné

8.10.2010 11:07
Autor: Redakce, Patria Online

Požaduji fiskální expanzi, protože její důsledky jsou relativně jisté: Pokud vláda jde a koupí věci za bilión dolarů, vytvoří tím hodně pracovních míst. Na druhou stranu, pokud půjde Fed a nakoupí dlouhodobé dluhopisy za bilión dolarů, konečný efekt je poměrně nejistý. Pravda je totiž taková, že v prostředí nulových sazeb je pro centrální banky velmi těžké ovlivnit ekonomiku. Neznamená to, že by se o to neměly pokoušet, ale nikdo si není jistý tím, jak moc kvantitativní uvolňování ovlivní dlouhodobé sazby.

Domníval jsem se, že Ben Bernanke je ohledně tohoto efektu příliš optimistický a proto jsem navrhoval použít cílení inflace (a uvědomuji si, že důvěryhodnost inflačních cílů představuje složitý problém). A i kdyby se podařilo dlouhodobé sazby snížit, jaký to bude mít vliv? Investice podniků jsou na sazby relativně málo citlivé, zejména proto, že reálné investice nemají zas tak dlouhou životnost. Velký vliv se po krizi nedá čekat ani u domácností, které na tyto sazby obvykle reagují citlivěji. Na monetární politiku bych tedy nespoléhal.

Nový World Economic Outlook od MMF vyvrací studie, které tvrdí, že úspory mohou vést ke zvýšení růstu HDP. MMF zejména kritizuje jejich metodologii, která vede ke špatné identifikaci změn fiskální politiky. Potvrzuje například, že v Japonsku v roce 1997 došlo k velké fiskální kontrakci. Její důsledky jsou tím, co někteří z nás považují za jeden z hlavních argumentů proti úsporám. Například známá a fiskální úspory podporující studie profesora Harvardu Alberta Alesiny ale toto fiskální utažení vůbec nebere v úvahu, namísto toho pracuje s několika falešnými případy kontrakcí v jiných letech. Takže fiskální utažení skutečně způsobuje kontrakci ekonomiky.

Studie MMF také ukazuje, že fiskální utažení většinou doprovází snížení sazeb a oslabení měny, což pomáhá tlumit její negativní efekt. Zdá se tedy být jasné, že pokud nyní vězíme v pasti likvidity a čelíme globálnímu poklesu, negativní důsledky fiskálních úspor budou mnohem horší, než obvykle.

Uvedené je výtahem z blogu Paula Krugmana: „Monetary Versus Fiscal“a „The IMF on Fiscal Austerity“.

(Zdroj: Blog Paula Krugmana)


Váš názor
 • nakoupit
  11.10.2010 9:50

  Vždycky jemožné něco efektivního nakoupit; na př. mozky,to nakonec USA praktikují století a je třeba říct, že nikdy jich není dost. A bez nich, řeknu to marxovou terminologií, nelze vytvořit zvláštní nadhodnotu, která je mimo lidské práce největším bohatstvím země.
  starik
 •  
  8.10.2010 13:42

  Jen drobná poznámka, když vláda nakoupí věci za bilion dolarů z dovozu, tak sice pracovní místa vzniknou, ale v Číně. Problém USA spočívá v tom, že doma už skoro nic nevyrábí a tudíž zvýšení poptávky vlády moc nepomůže, tedy kromě výroby zbraní, filmů a léků... Navíc dluhová kapacita žádné vlády není nekonečná a jednoho dne řeknou trhy dost...
  Skeptik
  •  
   8.10.2010 15:28

   Vy si opravdu myslíte, že se v USA nic nevyrábí? Trochu si dloubnu: Ještě že jim GPS družice vyvinuli a vyrobili v Číně :-DD
   sgt.Mike
  •  
   8.10.2010 13:53

   Taky mi někdy přijde, že by potřeboval centrální mozek USA podložit papírkem.
   UpDown
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m