Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínský regulátor: 300 mld. USD či 26 % úvěrů lokálním vládám je nedobytných, 76 % financovaných projektů si na sebe nevydělá

Čínský regulátor: 300 mld. USD či 26 % úvěrů lokálním vládám je nedobytných, 76 % financovaných projektů si na sebe nevydělá

14.10.2010 11:22
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Celkem 26 procent či dva biliony jüanů (300 miliard USD) úvěrů poskytnutých lokálním čínským vládám na rozvojové, zejména infrastrukturní, projekty označil čínský regulátor ve svém nově vydaném vyšetřování jako nedobytné. Dále tak navýšil svůj předchozí odhad hovořící o 1,76 bilionu jüanů a 23 % celkového poskytnutého objemu. Výsledky vyšetřování byly veřejně publikovány na titulní straně China Securities Journal a jejich jasná indetifikace je prvním krokem vlády k pročištění následků napáchaných rozsáhlými stimulačními programy, kdy značná část z peněz šla do projektů, které nebudou schopny si na sebe vydělat a poskytnuté úvěry pokrýt z generování vlastních tržeb.

Čínské lokální vlády, které jsou oficiálně od financování přímou cestou odříznuty, v minulosti založily stovky hybridních společností ve veřejno-soukromém spoluvlastnictví jako „nastrčené“ právní jednotky (v podstatě SPV), které obešly restrikce ze strany vlády a financovaly přijatými bankovními úvěry své výdaje zejména na infrastrukturní projekty, často neúčelové a megalomanské. Výsledkem je závěr vyšetřování, podle kterého je pouze 24 procent takto vydaných úvěrů financovatelných z návratnosti samotných projektů. Podle čínského regulátora plná polovina, tedy 50 %, těchto úvěrů nebude možné pokrýt z projektů, které financovaly a budou muset být kryty sekundárními zdroji, zejména příjmy vlády. Zbytek do 100% koláče je oněch 26 % úvěrů označených za nedobytné (v selhání). „V této kategorii úvěrů je řada takových, které obešly regulaci a nebude možné je vymoci zpět. Například byly použity jako investiční kapitál,“ uvedl China Securities Journal. Vyšetřování postihlo finanční toky do konce června tohoto roku. Zpráva rovněž rozčleňuje poskytovatele úvěrů. 40 procent z nich poskytly velké státem vlastněné banky, 26 procent menší banky a 30 procent další banky, jejichž obchodní politiku kontroluje stát.

Regulátorem a vládou bylo financujícím bankám již v průběhu léta nařízeno zastavit tok peněz do projektů, které si na sebe nevydělají a závisejí na příjmech vlády. Vyšetřování ukázalo, že „řada“ bank v této souvislosti musela vyhradit provize až na 200 % klasifikovaných špatných úvěrů lokální úrovni.

Analýza Citigroup a Northwestern University již v březnu 2010 uváděla, že ztráty z úvěrů na lokální projekty dosáhnou v nejhorší variantě 2,4 bilionu jüanů do roku 2011. Rovněž uvedla, že čínská vláda bude muset kvůli tomuto problému zorganizovat masivní finanční záchranu finančního sektoru v zemi. Tento pohled jako výrazné nebezpečí ale nesdílí ratingová agentura Moody’s. Ta v minulém týdnu zahájila proces přehodnocení ratingu čínských vládních dluhopisů, na jehož konci má být jeho zvýšení. „Boom v úvěrování skrze státní banky v době krize stál v zásadě na solidních základech a úvěrové ztráty, které z nich vyplynou, budou banky schopny objemově pokrýt z vlastního kapitálu a budoucích zisků,“ uvedla Moody’s.

(Zdroj: CNBC, Bloomberg, Moody’s)


Váš názor
  • komentare prosim??
    14.10.2010 16:16

    Tak marne cekam na nejaky odborny komentar.Pro mne je toto "zprava mesici".... a jdeme supem dolu.....
    MilHann
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data