Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
El-Erian: Fed ohrozí svět inflací a americké ekonomice bez reforem nepomůže

El-Erian: Fed ohrozí svět inflací a americké ekonomice bez reforem nepomůže

26.10.2010 12:34

Nákupem vládních dluhopisů spustí Fed globální inflaci, snížit nezaměstnanost se jím však nepodaří, uvedl na včerejší konferenci v New Yorku Mohamed A. El-Erian, výkonný ředitel dluhopisového fondu PIMCO. Kvantitativní uvolňování podle něj není dostatečným řešením k podpoře ekonomického růstu.

„Fed neumí nedělat nic, protože je vyděšen z deflace. QE samo o sobě ale znamená, že za šest až devět měsíců se budeme potýkat se stejnými problémy, zatímco zbytek světa bude čelit inflaci,“ řekl El-Erian. „Pokud bych měl navrhnout ideální politické řešení, šlo by o balík návrhů zahrnující strukturální reformy, které by daly ekonomice větší konkurenceschopnost a flexibilitu.“ Samotné kvantitativní uvolňování ve vyspělé části světa povzbudí investice do rychle se rozvíjejících trhů v Asii, včetně Číny, což dodá inflaci sílu, uvedla společnost Pimco.

Výnosy amerických dluhopisů dávají vědět, že investoři sázejí na inflaci. Výnosový rozdíl mezi desetiletými dluhopisy a cennými papíry vyjadřujícími očekávání pohybu spotřebitelských cen, tzv. Treasury Inflation Protected Securities, se rozšířil na 2,18 %, to je nejvíce od května. Trhy jsou přesvědčeny, že šéf Fedu Ben Bernanke oznámí v příštím týdnu rozhodnutí o druhé vlně QE ve snaze dále snížit reálné výpůjční náklady a přimět tak spotřebitele opět utrácet. Odhady objemu nákupů v rámci QE2 se pohybují okolo 500 miliard až jednoho bilionu dolarů, podle Goldman Sachs si druhé kolo QE může vyžádat tisk až dalších 4 bilionů dolarů. Ekonomové banky však předpokládají, že tak horentní sumu Fed neoznámí a uvolní do oběhu maximálně 1 až 2 bil. USD.

Nebezpečím QE2 je, že jakmile se spustí inflační vlna, bude obtížné ji kontrolovat. „Snižováním reálních úrokových měr a snahou o zlomení psychologického „Proč bych utrácel dnes, když můžu nakupovat zítra levněji“ Fed doufá, že zažehne ekonomický růst, který se ve stejném měřítku projeví v nárůstu zaměstnanosti. Hrozí ale, že se inflace vymkne kontrole, podobně jako v 70. letech,“ řekl hlavní ekonomický stratég Miller Tabak Dan Greenhaus. „Z mého pohledu je o velmi nebezpečný hazard, riskujeme vznik další krize během čtyř až pěti let. Centrální bankéři by měli uvažovat z dlouhodobého hlediska,“ řekl prezident kansaského Fedu Thomas Hoenig, který se oproti většinovému názoru staví proti spuštění QE2 a distancoval se od veškerých kroků Fedu od začátku roku.

Ve prospěch kvantitativního uvolňování se naopak vyslovil ve své poslední úvaze ekonom Nouriel Roubini a následovat strategii Fedu doporučil Evropské centrální bance. Eurozóně podle něj hrozí deflace a kroky ECB hnané strachem z inflace jsou mylné a dusí ekonomické oživování v periferních ekonomikách, označovaných souhrnně zkratkou PIIGS.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data