Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Potřebují USA krizi, ukončení finančního šarlatánství nebo stimulaci?

Potřebují USA krizi, ukončení finančního šarlatánství nebo stimulaci?

29.10.2010 18:31
Autor: Redakce, Patria.cz

Peter Orszag, bývalý ředitel kanceláře Bílého domu pro správu a rozpočet, pronesl na probíhající konferenci Buttonwood gathering slova, která by podle Jeffreyho Sachse nemohl říci, pokud by stále zastával svou funkci. Očekávaný rozpočtový deficit USA v roce 2015 bude podle něho dosahovat zhruba 5 % HDP. Kvůli velkému podílu mandatorních výdajů je však těžké si představit snížení výdajů překračující 0,5 % HDP. To znamená, že by mělo dojít ke zvýšení příjmů, podle ekonoma však není možné pro ně najít podporu v senátu. Nejlepší tak podle něho bude nechat v následujících letech postupně vypršet přechodné snížení daní prezidenta Bushe.

Uvedené poukazuje na to, že se současným politickým systémem v USA je těžké si představit, jak budou deficity sníženy. Možná bude potřeba krize; náhlý růst výnosů dluhopisů či kolaps dolaru, aby politici mohli z nutnosti úsporných kroků vinit nějaký vnější faktor.

Na konferenci vystupovali i ekonom Joseph Stiglitz, Ragu Rajan, profesor na University of Chicago, a investor Wilbur Ross. Jejich výhled ohledně vývoje americké ekonomiky nebyl optimistický. Stiglitz vidí řešení v keynesiánské stimulaci, Rajan ve vypořádání se s dlouhodobými problémy země včetně nerovnosti a nedostatečné odbornosti nezaměstnaných. Ross volal po vyřešení problémů s negativním čistým bohatstvím domácností. Všichni tři se obávají toho, že další kvantitativní uvolňování jen nafoukne další bubliny, což nikomu nepomůže. Podle Stiglitze dělá krutou chybu i Británie tím, že přijala program úspor. Rajan poukázal na to, že rostoucí vládní dluh byl používán na tlumení recesí v rozvinutých ekonomikách celých posledních 40 let. Nicméně nadále to již zřejmě nebude proveditelné, z důvodů tržních či politických. To by mohlo vyústit ve vyšší volatilitu ekonomiky.

Nassim Taleb na konferenci uvedl, že „evoluce nedělá předpovědi“. Nové druhy jsou podle něho přinášeny šoky, změnami klimatu a dostupnosti potravin. Příroda také poskytuje určitou míru nadbytku, který by měl proti šokům chránit – příkladem je to, že máme dvě plíce či ledviny. Příroda se ale nesnaží optimalizovat. Taleb se domnívá, že před krizí došlo k velkému nárůstu zadlužení, což vyžaduje velkou míru přesnosti v předpovědích, protože i malá chyba může vést k bankrotu.

Další problém znamenala asymetrická motivace, kvůli které obchodníci na trzích sázeli s penězi někoho jiného proti málo pravděpodobným událostem – proto máme hodně bohatých obchodníků a chudých investorů. A nakonec došlo k nepochopení málo pravděpodobných rizik, které vyvolalo používání finanční teorie typu „value at risk“. Tyto teorie jsou podle Taleba šarlatánstvím; používání podobných modelů bylo horší, než kdyby nebyly používány modely žádné – jejich užití bylo jako let přes Himaláje s mapou Saúdské Arábie. Řešením je zavedení malusů a penalizace obchodníků a vedení společností za vlastní chyby.

(Zdroj: Buttonwood's notebook)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií
15:14Investiční tipy: Ohlédnutí za výsledky za 2Q24 významných amerických i evropských firem  
13:50Vanguard nakupuje dolary s tím, že sázky na snížení sazeb Fedu zašly příliš daleko
12:28Podle Siegela by sazby Fedu mohly jít dolů o 50 bazických bodů. Sahm míní, že pravidlo nyní recesi neukazuje
11:33Tak o kolik? Fed rozhoduje o sazbách a velké tržní sázky slibují volatilní reakci  
11:07Google vyhrál u soudu EU spor o pokutu 1,49 miliardy eur za omezování konkurence
9:07Rozbřesk: Dilema před Fedem: věřit propagandě novinářů, anebo solidním datům? Pokud Fed sníží sazby jen o 25 bodů, dolar mohutně posílí
8:22Evropa otevře smíšeně, německý DAX klesá pod tíhou horšícího se sentimentu. Pro další vývoj bude klíčové večerní rozhodnutí Fedu o sazbách  
17.09.2024
22:01Investoři vyčkávají na zítřejší rozhodnutí Fedu  
17:24Je trh drahý? Stačí „jen“ odhadnout pět čísel
16:44Americký maloobchod poslal výnosy nahoru, ale akciím v růstu nepřekáží  
15:09Analytici: Záplavy ve střední Evropě mohou způsobit ztráty až za miliardy eur
14:09Tradiční souboj v americkém Kongresu: Dva týdny, než vláda bude bez peněz
13:19Intel (až +8 %) roste na dohodě s Amazonem i armádní zakázce za miliardy. Evropu rozhořčil odkladem továren
12:10Microsoft na vlně AI oznamuje zpětný odkup akcií v hodnotě 60 miliard USD a zvyšuje dividendu o 10 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů