Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
WSJ: Rozkol ohledně efektivity i velikosti QE2

WSJ: Rozkol ohledně efektivity i velikosti QE2

3.11.2010 11:32
Autor: Redakce, Patria Online

Uvnitř i vně Fedu existuje neobvyklý rozdíl v názoru na to, jak moc, pokud vůbec, ekonomice pomůže další tištění peněz. Jeho zastánci říkají, že nákup vládních dluhopisů za stovky miliard dolarů poskytne ekonomice jen mírnou podporu. Odpůrci varují, že může uškodit zvýšením cen komodit, které by zaselo sémě budoucí inflace. Může podle nich také snížit důvěru ve schopnost Fedu spravovat a nakonec redukovat objem svých aktiv.

Mezi oponenty patří široká škála lidí, počínaje Johnem Taylorem ze Stanford University po Josepha Stiglitze z Columbia University. Taylor uvedl, že kvantitativní uvolňování (QE) nebude fungovat, namísto něho by vláda měla přestat se zvyšování daní a zaváděním nové regulace. Ani Stiglitz si nemyslí, že QE zabere, vláda by namísto toho měla opět přikročit k fiskální stimulaci.

Bank of America Merrill Lynch očekává, že QE ke konci roku sníží výnosy desetiletých vládních dluhopisů ze současných 2,63 % na 2 %. Podle Mizuho Securities bude efekt „omezený“. Ekonomové z Nomura Securities International se domnívají, že QE „udrží důvěru spotřebitelů na takové úrovni, která umožní pokračování oživení“. Podle Deutsche Bank by QE mohlo ekonomiku poškodit v případě, že kvůli němu příliš klesne hodnota dolaru. Marco Annunziata z UniCredit varoval, že k podpoře spotřebitelských výdajů ani investic podniků nedojde, protože spotřebitelé snižují zadlužení a dodatečná likvidita jejich chování nezmění. Jiní považují QE přímo za chybu. Allan Meltzer z Carnegie Mellon University říká, že Fed svou snahou o vytlačení investorů z dlouhodobých vládních dluhopisů do dluhopisů korporátních a do akcií jen opakuje své předchozí chyby.

Očekávání dalšího QE již pomohlo cenám akcií, snížilo sazby a kurz dolaru. Investoři očekávají, že Fed ohlásí nákup vládních dluhopisů v hodnotě 500 miliard dolarů během šesti měsíců. Podle některých ale 500 miliard dolarů znamená jen začátek. Bývalý guvernér Fedu Laurence Meyer odhaduje, že pokud by mělo dojít k nákupům odpovídajícím v tuto chvíli potřebnému snížení sazeb o 4,25 %, musely by nákupy dosáhnout 5,25 bilionů dolarů. Nicméně Fed podle něho tolik dluhopisů ani zdaleka nekoupí. Ekonomové Goldman Sachs odhadují, že pokud by Fed pokračoval ve svém přístupu k boji s inflací a nezaměstnaností, QE by dosáhlo 4 bilionů dolarů. Nákupy ale podle nich dosáhnou celkem jen 2 bilionů dolarů.

(Zdroj: WSJ)


Váš názor
 •  
  3.11.2010 14:22

  Jakej rozkol sakra. Vzdyt jim nic jinyho nezbejva. Kdo si jinak koupi US dluhopisy? Tak uz tech zbytecnejch debat nechte, vypuste ty penize do sveta a uzijte si posledni chvile nez dav zapali budovu Fedu a Bilyho domu.
  Cedr
  •  
   3.11.2010 14:32

   nezaplavi, ozbrojene slozky jim v tom zabrani.
   Azb
 •  
  3.11.2010 13:55

  Ano, ekonomice to vůbec nepomůže, jen to uměle zvedne cenu akcií a o to tady jde, pár vyvolených zvedne stav svého konta o další 0 a USA to poškodí. Což ovšem centrální bankéře nezajímá, jim jde o ty konta. Pokud by chtěli tak ekonomiku už nastartovat mohli dávno jenže jim šlo o to zvednout trh a nahrabat. Více než 50% stimulů co USA provedli nemělo žádný trvalý efekt pro ekonomiku, jen osobní prospěch pro některé vykuky.
  chicko
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data