Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Obama: USA se musí vyexportovat ke stabilitě

Obama: USA se musí vyexportovat ke stabilitě

8.11.2010 14:53
Autor: Redakce, Patria Online

Největší chybou Spojených států zotavujících se z recese by bylo postavení růstu na dluzích či papírových ziscích finanční spekulace. Je nutné vytvořit nový a silný základ ekonomického růstu. Částečně to znamená dělat to, co Američané dělali vždy nejlépe: Objevovat, tvořit a stavět produkty, které se prodávají po celém světě. Chceme být známí nejen kvůli tomu, co spotřebováváme, ale i kvůli tomu, co vyrábíme. Každá miliarda exportů podporuje více než 5000 domácích pracovních míst.

Z tohoto důvodu jsem stanovil cíl zdvojnásobit do pěti let exporty. Musíme tudíž najít nové zákazníky pro naše zboží. A jedny z nejrychleji rostoucích trhů leží v Asii. Jsou zde tři z pěti největších ekonomik světa, rychle tu roste střední třída a její příjmy. Nyní navštívím čtyři asijské demokracie – Indii, Indonésii, Jižní Koreu a Japonsko. V Indii se spolu s předními americkými podnikateli setkáme s našimi indickými protějšky, mimo jiné se budeme snažit o nalezení způsobu, jak omezit exportní bariéry, a o zlepšení našeho přístupu na indický trh. V Jižní Koreji budeme pracovat na ucelené obchodní dohodě, jejíž hodnota by mohla dosáhnout desítek miliard dolarů nových exportů. O tyto dohody se snaží i jiné země, jako Kanada a členové EU, americké podniky na tomto trhu ztrácejí příležitosti. Byli jsme zde předním exportérem, nyní jsme až na čtvrtém místě a podíl našich exportů se za minulých deset let snížil na polovinu.

Velkou výzvu naší doby představuje zajištění budoucí konkurenceschopnosti Spojených států. V časech ekonomických problémů může být lákavé se zaměřit dovnitř, směrem od obchodu s dalšími zeměmi. Ve vzájemně propojeném světě to ale není cesta k růstu a tvorbě pracovních míst.

Uvedené je výtahem z „Exporting Our Way to Stability“, autorem je Barack Obama.

(Zdroj: NYT)


Váš názor
 • Nejjedušším řešením
  8.11.2010 15:34

  je konečně poslat demokraty do háje a nechat vládnout republikány kteří roupoutají války na všech kontinentech a znova rozpumpují ekonomiku této skvělé, agresivní země.
  A.
 •  
  8.11.2010 14:55

  No pokud by se to amíkům povedlo tak bůh s námi a evropou.
  tk69
 • Aha! Ten Obama je teda chytrej.
  8.11.2010 14:54

  Akorát že přinutit obyčejnou americkou firmu k exportu to je jako mámit z jalový krávy tele. Půlka není ochotná prodat cokoliv mimo USA, 3/4 ze zbytku to pošlou s DHL takže to stojí trojnásobek a sem tam se najdou flexibilní jedinci schopni se domluvit třeba s DB Schenker. Tak jim přeju hodně úspěchů, ať se z krize vyexportují :-)
  Me2d
  • Re: Aha! Ten Obama je teda chytrej.
   8.11.2010 15:16

   Nejkupovanější výrobek je tam prý barva na vlasy...
   Kalka.
   • jéé
    8.11.2010 15:46

    už se těším na blonďaté Indky a Číńanky
    ZUZKA
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data