Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Největším americkým bankám schází podle Basel III 100 až 150 mld. USD, odhaduje Barclays

Největším americkým bankám schází podle Basel III 100 až 150 mld. USD, odhaduje Barclays

22.11.2010 13:56

Skupině 35 největších amerických bank chybí podle nových regulatorních kritérií Basel III kapitál v objemu 100 až 150 miliard dolarů, z toho 90 procent připadá na šestici největších bank, vyplývá ze studie Barclays Capital, kterou cituje deník Financial Times.

Doposud přitom převládal názor, že americké banky nebudou muset s ohledem na nová basilejská pravidla kapitál navyšovat. Americký ministr financí Timothy Geithner v září uvedl, že naplnění požadavků Basel III nebude problém vzhledem k očekávaným ziskům bank. Množí se však obavy, že banky omezí financování reálné ekonomiky a navýší výpůjční náklady. „Hlavní otázkou je, jak nová pravidla ovlivní náklady a dostupnost úvěrování a ziskovost bank,“ uvedl šéf sekce kapitálového poradenství Barclays Tom McGuire.

Barclays počítá s 8% poměrem kapitálu k rizikově váženým aktivům, což představuje dodatečný jednoprocentní „polštář“ ke kapitálové úrovni stanovené Basilejským výborem. Ten v září zvýšil minimální podíl vlastního kapitálu ke krytí ztrát z úvěrů a dalších rizikových investic na 7 procent z předchozích 2 %. Pro přísnější požadavek nad rámec Basel III se vyslovila i předsedkyně Federálního úřadu pro pojištění vkladů (FDIC) Sheila Bairová, podle níž by měla být kapitálová přiměřenost pro klíčové finanční instituce výše, aniž by hrozila omezením dostupnosti úvěrů nebo zvýšení výpůjčních nákladů.

Nová kapitálová pravidla ovlivní finanční výkazy bank ve dvou směrech – kromě postupného zužování definice „Tier 1“ kapitálu požadují vyšší připravenost bank na rizika spojená s jejich podnikáním. Toho lze dosáhnout navýšením kapitálu skrze nerozdělený zisk nebo emise akcií. Další možností je rozprodej části rizikově vážených aktiv nebo omezení rizikových obchodních aktivit. McGuire odhaduje, že snížením objemu rizikově vážených aktiv o každých 125 miliard dolarů sníží americké banky svou povinnost tvorby kapitálových rezerv o 10 mld. USD.

Někteří analytici upozorňují, že odhadovat dopad reformy na americké bankovnictví je obtížné, jelikož kromě pravidel Basel III musejí taktéž podléhat předešlé formě Basel II, podle které se banky v Evropě řídí již léta. Analytici CLSA odhadují celkovou kapitálovou potřebu 14 největších amerických bank se zahrnutím požadavků plynoucích z obou skupin pravidel utvořených Basilejským výborem na 41 miliard dolarů. K výsledku vedla „extrémně náročná“ cesta a bylo zapotřebí vycházet z jednotlivých předpovědí managementu bank ve větší míře, než je zdrávo. Ačkoli jde o naše nejlepší odhady, uznáváme určitou míru nejistoty, uvedl k výzkumu analytik Mike Mayo.

FDIC má v úterý oznámit zisky odvětví finančních služeb v USA za třetí čtvrtletí. Bairová uvedla, že celkový počet krachů bank již letos přesáhl číslo za celý loňský rok, přičemž celkový objem aktiv ve zkrachovalých bankách už zřejmě bude nižší. Od počátku roku muselo ve Spojených státech skončit 149 finančních ústavů. FDIC v říjnu snížila odhad nákladů v souvislosti s krachem bank na pětileté období do roku 2014 na 52 miliard dolarů z předchozích 60 mld. USD. Fond pojištění vkladů, který je součástí FDIC a do něhož přispívají banky, klientům garantuje vklady až do výše 250 000 dolarů na jeden účet.

(Zdroj: FT, CNBC, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.11.2020
16:08FT: Zelené zlato, aneb udržitelnost je velký byznys pro spotřební značky
9:21Víkendář: Jednoduché vylepšení trhu nemovitostí?
28.11.2020
16:07Project Syndicate: Globální pozornost věnovaná nízkopříjmovým zemím musí vytrvat
9:06Víkendář: Tahle rally na bitcoinu je jiná
27.11.2020
20:01Zkárcené obchodování nahrálo technologiím  
17:19Závěr týdne navazuje na pozitivní vývoj, akcie a euro sílí  
17:19BTC, brambory a hodnota peněz
16:47Británie chce omezit technologické giganty
14:30The Economist: Polsko a Maďarsko dostaly od EU lekci fyziky
14:18EUC a.s. - informace o úrokové sazbě na sedmé úrokové období dluhopisu EUC VAR/22, ISIN CZ0003517724
12:57Perly týdne: Akcie z paniky do euforie, rotace do Evropy a u nás metráková zlatá mince
12:16Ekonomická nálada v eurozóně poprvé za sedm měsíců klesla
12:07Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
11:22Jak si nejsnáze začít odkládat na své sny? S chytrým robotem indigo a teď i odměnou 500 korun
10:55Ropa atakuje 50 USD/barel a vyhlíží zasedání OPEC+  
9:55Trump naznačuje předání moci, ČNB varuje, trhy však zůstávají většinou v klidu  
9:12Rozbřesk: ČNB se nelíbí reforma daní. Přinese rychlejší růst sazeb?
8:49Českých 100 nejlepších: Škoda Auto před ČEZ a Kooperativou
8:48Začátek obchodování by v Evropě mohl být opatrný, S&P potvrdila rating ČEZu  
5:52Bankovní dividendy čekají na verdikt, Evropa ale nemá žádné jasné východisko

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data