Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman: Španělsko zajatcem eura, USA svých politiků

Krugman: Španělsko zajatcem eura, USA svých politiků

30.11.2010 18:21
Autor: Redakce, Patria.cz

Na Irech je v současnosti nejlepší to, že je jich tak málo. Irsko samo o sobě nemůže v Evropě napáchat velké škody, to samé lze prohlásit o Řecku a Portugalsku, které je považováno za další článek domina. Pak je tu ale Španělsko.

Na Španělsku je z americké perspektivy pozoruhodná podobnost jeho ekonomického příběhu s příběhem USA. Obě země prošly velkou bublinou na trhu s nemovitostmi doprovázenou silným nárůstem zadlužení privátního sektoru. Obě pak spadly do recese a přišel prudký nárůst nezaměstnanosti. A oběma zemím se zvětšují rozpočtové deficity kvůli poklesu příjmů a kvůli nákladům spojeným s recesí.

Na rozdíl od USA se ale Španělsko nalézá na pokraji dluhové krize. Vláda Spojených států problémy s financováním deficitů nemá, naopak náklad španělských půjček v minulých týdnech prudce rostl, což je odrazem obav z možného defaultu. Proč má tato země takové problémy? Kvůli euru.

Španělsko patřilo mezi země, které byly z přijetí eura nejvíce nadšené. A po určitou dobu šlo vše hladce. Evropské fondy proudily do země a podporovaly výdaje soukromého sektoru. Španělská ekonomika prožívala rychlý růst. Vláda byla mimochodem v těchto letech příkladem fiskální a finanční odpovědnosti: Na rozdíl od Řecka dosahovala rozpočtových přebytků, na rozdíl od Irska se intenzivně snažila regulovat banky, i když jen s částečným úspěchem. Na konci roku 2007 se španělský dluh v poměru k HDP pohyboval jen na poloviční úrovni ve srovnání s Německem. A ani nyní nejsou jeho banky ve zdaleka tak špatném stavu jako banky irské.

Pod vrchem ale rostly problémy. Mzdy a ceny rostly během boomu rychleji než ve zbytku Evropy, což pomáhalo k vytváření velkého obchodního deficitu. Když bublina praskla, průmysl nebyl ve srovnání s jinými zeměmi konkurenceschopný. Co teď?

Kdyby Španělsko mělo svou měnu jako Spojené státy, mohlo by ji nechat oslabit, což by zvýšilo konkurenceschopnost. S eurem to ale nejde. Namísto toho musí být dosaženo „vnitřní devalvace“: Musí být sníženy mzdy a ceny natolik, aby byly v souladu se mzdami a cenami v zahraničí. A vnitřní devalvace je nepříjemná. Běžně trvá roky, než nezaměstnanost stlačí mzdy. A padající mzdy znamenají padající příjmy, zatímco dluhy zůstávají stejné. Dochází tedy ke zhoršení problémů s dluhem.

To vše znamená, že výhled pro Španělsko je v následujících několika letech velmi špatný. Oživení USA bylo doposud zklamáním, zejména co se týče pracovních míst. Je tu alespoň nějaký růst a můžeme očekávat, že růst v budoucnu sníží deficity na kontrolovatelnou úroveň. Španělsko by na tom bylo lépe, kdyby euro nepřijalo. Snaha o opuštění měnové unie by však vedla k bankovní krizi. Pokud tedy tato krize nevznikne z jiných důvodů, což není nemožné, vláda tento krok pravděpodobně nebude riskovat.

Španělsko je tak zajatcem eura. Pro Spojené státy znamená dobrou zprávu skutečnost, že se v takové pasti nenalézají. Mimochodem v ní není ani Británie, která má se Španělskem porovnatelné deficity, ale u níž investoři nevidí riziko defaultu. Špatnou zprávou pro USA je to, že mocné politické síly se snaží spoutat Fed a odstranit tak velkou výhodu, kterou oproti Španělům máme. Doufejme, že Fed poslouchat nebude.


Uvedené je výtahem z „The Spanish Prisoner“, autorem je Paul Krugman.

(Zdroj: NYT)


Váš názor
  • Šovinismus, demagogie.
    30.11.2010 23:15

    Pravda je taková, že ESP je na tom stejně jako USA, ovšem se zpožděním. USA s výhodou světové rezervní měny mohou dát šovinistům a demagogům několik málo let výhodu před ostatními. K čemu je americkým mentálům virtuální bohatnutí? K témuž jako Španělům. Pravdou ovšem je, že USA se stane kurtizánou vůči Číně dříve než ESP vůči Evropě, ECB či MMF. Protože ESP nikdo nepotřebuje, kdežto USA je v bilancích kde všude. Za 5 let nejpozději přijde zúčtování, pokud do té doby USA neiniciují globální válečný konflikt.
    Mudrc
    • Re: Šovinismus, demagogie.
      01.12.2010 7:32

      Pan Krguman konečně napsal něco docela pravdivého.:-)
      VSE LIMITED
      • Pravdivého nebo demagogického ?
        01.12.2010 10:53

        Tím, že má Španělsko EURO není zbaveno řešení cestou USA. Prostřednictvím ECB může zadlužit děti stejně jako to dělá FED. V čem je rozdíl ? Krugman neustále útočí na EUR a vědomě vyvolává panické nálady. O blaho EU a EURA mu zcela jistě nejde.
        /eye/
        • Vidí do věcí hůř než Krugman ?
          01.12.2010 11:37

          "potíž je v tom, že trhy si mohou vytvořit své vlastní problémy, ať je tam nějaké ospravedlnění nebo ne," řekl Petr Thorne , London - hlavní analytik Helvea Ltd. " a " Španělsko má různorodou, dynamickou ekonomiku a vládní deficit je relativně mírný," řekl Ackermann DB "
          /eye/
Aktuální komentáře
26.04.2024
17:29Pokles inflace k 2 % je jen částí investičního příběhu následujících let
16:51UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o první výplatě úrokového výnosu
16:45UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
16:34Výsledky zajistily zelený závěr týdne  
15:39Rattner: Vlna prvního nadšení z elektromobilů opadá
14:34Braňo Soták: Výsledkům Alphabet v podstatě není co vytknout, dominantní stále ještě vyhledávání  
13:58Výsledky Microsoft: Vysoké kapitálové výdaje do AI začínají sklízet ovoce  
12:34Savarin p.l.c.: Výroční zpráva za rok 2023
12:15Perly týdne: Různé názory na cesty ke svobodě a slabá místa Tesly
11:01Trhy: Techy zabraly, BoJ je opatrná a výnosy před inflačními čísly klesají  
10:41Jakub Blaha:Výsledky těžaře zlata Newmont a update k našemu investičnímu tipu  
10:32TOMA, a.s.: Konsolidovaná výroční finanční zpráva TOMA za rok 2023
10:09Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
10:01Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
9:07Rozbřesk: Mohou vyšší sazby Fedu vést k rychlejšímu snižování sazeb v eurozóně?
8:56Vřele přijatá čísla tech gigantů pomáhají Evropě do zeleného, Moneta poprvé bez nároku na dividendu  
8:30Microsoft zvýšil čtvrtletní zisk o pětinu, tržby překonaly očekávání
8:28Majitel Googlu výrazně zvýšil čtvrtletní zisk, poprvé vyplatí dividendu
6:24Willett Advisors: Spojené státy v mimořádné pozici, Čína hodnotovou akcií
25.04.2024
22:03Zámoří strhla do záporu Meta i pomalejší růst ekonomiky  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university