Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bernanke: Ekonomika je na hraně samo-udržitelnosti, v případě potřeby rozšíříme objem QE2

Bernanke: Ekonomika je na hraně samo-udržitelnosti, v případě potřeby rozšíříme objem QE2

6.12.2010 10:56, aktualizováno: 6.12. 11:58

Aktualizováno

Americká ekonomika roste tempem, které je na hraně udržitelnosti, řekl šéf americké centrální banky Ben Bernanke a připustil, že Fed může v budoucnu navýšit objem prostředků na odkup vládních dluhopisů z původně avizované výše 600 miliard dolarů. „Nejsme příliš vzdáleni hranici, kdy ekonomika přestává být samo-udržitelnou. K udržení stabilní míry nezaměstnanosti je zapotřebí asi 2,5% růstu, což je zhruba naše aktuální míra,“ upozornil Bernanke v televizním rozhovoru pro stanici CBS. Ohradil se vůči kritice politiky Fedu s tím, že jeho kroky vedou k podpoře stále křehkého oživování a „obavy z inflace jsou v současnosti přehnané“.

„Hodláme snižovat úrokové sazby nákupem vládních cenných papírů, čímž, doufáme, stimulujeme ekonomiku k rychlejšímu růstu. Klíčové je poznat vhodný okamžik k ukončení této politiky, na to se zaměříme.“ Bernanke řekl, že v případě potřeby může centrální banka pokračovat ve strategii kvantitativního uvolňování i nad objem 600 mld. USD, jehož výši oznámila 3. listopadu (s reinvesticemi mělo jít až o 950 mld. USD). Dostat nezaměstnanost, která je hlavním problémem ekonomiky, na „normální úroveň“ kolem 5 až 6 procent bude trvat čtyři až pět let, upozornil.

Míra nezaměstnanosti v USA za listopad navzdory očekávání stagnace na 9,6 procenta dále klesla hned o dvě desetiny na 9,8 procenta, tj. na nejvyšší úroveň od dubna. Na vině je výrazně slabší tvorba pracovních míst, která dosáhla 39 tisíc a jak z celkového pohledu (mimo zemědělský sektor), tak v samotném soukromém sektoru tak zaostala za očekáváním trhu nejméně o 110 tisíc míst. Náladu nepodpořil ani vývoj ukazatele míry dlouhodobé nezaměstnanosti. Podíl Američanů hledajících práci dále než půl roku (tj. déle než 27 týdnů) v listopadu dosáhl 41,9 procenta z celkového počtu nezaměstnaných, což je nejhorší výsledek od srpna.Rozhodnutí o možném dalším navýšení objemu prostředků pro odkup dluhopisů bude podle Bernankeho záležet na účinnosti dosavadního programu a vývoji inflace i růstu ekonomiky. Pravděpodobnost návratu k recesi není podle šéfa Fedu pravděpodobná, protože problémové sektory ekonomiky, jakým je realitní trh, na tom nemohou být již o mnoho hůře. Pokud by ale nezaměstnanost zůstala dlouhodobým problémem, narušení důvěry v trh by se stalo „hlavním zdrojem rizika dalšího poklesu hospodářství“.

Na Fed se snáší sílící kritika v čele s republikány, podle nichž takové kroky k uvolňování měnových podmínek mohou vést k vysoké inflaci a spekulativním obchodům na Wall Street, přičemž samotné ekonomice pomohou jen málo. „Tato úroveň nezaměstnanosti je spojena s velmi tvrdými dopady na ekonomiku a sociální náklady. Nová pracovní místa jsou absolutní prioritou,“ brání Bernanke smysl QE2. Míra inflace měřena indexem spotřebitelských cen letos zpomalila, když vyjma cen potravin a energií v říjnu činila 0,9 procenta, se zahrnutím všech položek se cenová hladina meziročně zvýšila o 1,3 %. Bez zásahu centrální banky by přitom ekonomika mohla upadnout do dlouhého období klesajících den, nebo dokonce deflace, upozornil Bernanke. „Protože Fed jedná, riziko deflace je velmi nízké… Jasně jsme také dali najevo, že nepřipustíme, aby inflace překročila 2% tempo.“ Bernanke si je podle svých slov 100% jistý, že Fed udrží inflační tlaky na uzdě a v případě potřeby otočí směr monetární politiky. „Jsme schopni během 15 minut zvýšit sazby, s tím opravdu není problém, pokud přijde ta pravá chvíle.“

Šéf Fedu zároveň odmítl názory, podle nichž není plán "kvantitativního uvolňování" měnové politiky pomocí nákupů vládních dluhopisů ničím jiným než tištěním peněz. „Je zde mýtus, že tiskneme peníze. To my neděláme, objem peněz v oběhu se nemění a nijak podstatným způsobem se nemění ani peněžní zásoba,“ uvedl Bernanke. K růstu peněžní zásoby podle něj dojde, až bankovní sektor navýší nabídku úvěrů, což se zatím neděje.

Bernanke mimo jiné zopakoval nesouhlas Spojených států s měnovou politikou Číny. „Udržování čínské měny příliš nízko je špatné pro americkou ekonomiku, protože ubližuje našemu obchodu. Je špatné i pro ostatní rozvíjející se země a samotnou Čínu, která dává najevo, že její monetární politika není nezávislá.“


(Zdroj: Bloomberg, AP, Reuters, čtk) 

 


Váš názor
  • američan
    6.12.2010 14:42

    Myslím, že masívní podporu ekonomiky QE2 američané brzy pocítí, hlavně když pojedou s autem pro benzín.
    viky
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data