Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Růst ekonomické aktivity ve 3Q nepatrně nad prognózou, inflace v listopadu nepatrně pod prognózou (komentář centrální banky)

ČNB: Růst ekonomické aktivity ve 3Q nepatrně nad prognózou, inflace v listopadu nepatrně pod prognózou (komentář centrální banky)

9.12.2010 13:44
Autor: Redakce, Patria.cz

Podle dnes zveřejněného odhadu ČSÚ vzrostl HDP očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy ve 3. čtvrtletí letošního roku meziročně o 2,8 %. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím bylo zaznamenáno jeho zvýšení o 1 %. Oproti stávající prognóze ČNB je vykázaný růst ekonomické aktivity vyšší o 0,1 procentního bodu v meziročním, resp. o 0,2 procentního bodu mezičtvrtletním vyjádření. Tato drobná diskrepance ve velikosti chyby prognózy ČNB v uvedených dvou vyjádřeních je důsledkem revize čtvrtletní časové řady HDP na minulosti, ke které ČSÚ přistoupil v návaznosti na nedávné zveřejnění úplné soustavy ročních národních účtů.

Za nepatrně vyšším než prognózovaným meziročním růstem HDP stojí výraznější než prognózovaná tvorba zásob. Vlivem toho předčily skutečné celkové investice očekávání ČNB, přestože investice do fixního kapitálu rostly v souladu s prognózou předpokládající významný investiční impuls z titulu výstavby fotovoltaických elektráren. Spotřeba domácností se naopak vyvíjela v souladu s prognózou ČNB. Spotřeba vlády nepatrně klesla, zatímco ČNB očekávala její slabý růst. Dynamika vývozu i dovozu zboží a služeb byla výrazně vyšší než předpoklad ČNB, přičemž současně došlo k výraznějšímu meziročnímu zhoršení čistého vývozu oproti tomu, co ČNB očekávala.

V souhrnu lze konstatovat, že se ve třetím čtvrtletí naplnilo očekávání ČNB, že meziroční růst HDP bude dále mírně zrychlovat. Podle poslední prognózy ČNB dosáhne očekávaný růst ekonomiky v letošním roce 2,3 %. V roce 2011 dojde ke zpomalení tempa růstu produktu na 1,2 %. Za tím budou stát fiskální konsolidace, zpomalení růstu zahraniční poptávky a odeznění efektu doplňování zásob i investic do solárních elektráren. V roce 2012 pak společně s oživením domácí spotřeby a zrychlením dynamiky zahraniční poptávky dojde k opětovnému – a již robustnějšímu – zrychlení růstu ekonomické aktivity.

Podle dnes zveřejněných údajů vzrostla cenová hladina v listopadu 2010 meziročně o 2 %. Celková inflace se tak oproti říjnu nezměnila a nachází se třetí měsíc v řadě na úrovni inflačního cíle ČNB. Měnověpolitická inflace, tj. inflace očištěná o primární dopady změn nepřímých daní, zůstala v listopadu poblíž dolní hranice tolerančního pásma inflačního cíle a její hodnota dosahuje stejně jako v září a říjnu 0,9 %.

V porovnání s aktuální prognózou ČNB byla celková meziroční inflace v listopadu 2010 o 0,1 procentního bodu nižší. Odchylka skutečnosti od prognózy byla způsobena zejména pomalejším než předpokládaným meziročním růstem cen potravin, k němuž však došlo vlivem vývoje v říjnu, zatímco vyšší než očekávaný listopadový meziměsíční cenový nárůst v tomto segmentu chybu v prognóze ČNB zmírnil. V listopadu byly oproti prognóze ČNB nepatrně nižší i meziroční růst regulovaných cen a meziroční korigovaná inflace bez cen pohonných hmot. Ceny pohonných hmot naopak rostly o něco rychleji, než ČNB očekávala.

Listopadové údaje potvrzují, že se v závěru roku 2010 bude celková meziroční inflace nacházet v okolí inflačního cíle. Dle prognózy ČNB by se v těsné blízkosti cíle měla celková inflace nacházet i v následujících dvou letech. Přitom měnověpolitická inflace by měla dále růst a k cíli ČNB se přiblížit v první polovině roku 2011.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data