Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína průmyslovou revoluci nezmeškala, nepotřebovala ji

Čína průmyslovou revoluci nezmeškala, nepotřebovala ji

28.01.2011 12:03
Autor: Redakce, Patria.cz

Před rokem 1800 docházelo k růstu ekonomiky, ten byl ale převážně „extenzivní“, takže příjmy na obyvatele se téměř neměnily. Po tomto roce se růst stával „intenzivní“ a zvyšoval se produkt na hlavu. Panuje konsenzus ohledně toho, že tato změna přišla v severozápadní Evropě, postupně se rozšířila na západ a se zpožděním na východ a na jih. Čínský zázrak – prudký růst po roce 2000 - má významné důsledky pro debatu o tom, proč k tomu došlo. A jak se vůbec Číně podařilo „vyhnout se“ průmyslové revoluci 19. století?

Podle posledních výzkumů se ekonomika Číny nacházela na stejné úrovni jako ekonomika západní Evropy. Kenneth Pomeranz ve své knize The Great Divergence uvádí, že průmyslová revoluce v Anglii přišla díky výhodným geografickým podmínkám (dostupnost uhlí) a díky koloniím, které Čína neměla. Můj výzkum ale ukazuje, že mzdy byly v různých částech Číny ve srovnání se severovýchodní Evropou maximálně poloviční.

V poslední analýze jsme se zaměřili na detailní odhady struktury a úrovně HDP v tehdejším Nizozemí a v Číně (provincie Hua-Lou). Podmínky v obou oblastech byly podobné, včetně obchodu, urbanizace a zemědělství. A v obou se vedly poměrně dobré záznamy o stavu ekonomiky. Velké rozdíly ale panovaly v produktivitě a příjmech na hlavu. Produkt na hlavu v Nizozemí byl o 86 % vyšší, produktivita byla asi dvojnásobná.

Vysvětlení spočívá z velké části v tom, že mzdy v Nizozemí byly o 70 % vyšší a úrokové sazby naopak mnohem nižší (data týkající se sazeb v Číně jsou ale velmi vzácná a nespolehlivá). Producenti na severozápadě Evropy i v Číně tak uzpůsobili výrobu těmto cenám výrobních faktorů. Situaci dobře demonstruje způsob čerpání vody v Číně, kde se využívalo lidské síly, zatímco v Nizozemí se používal princip mlýnu.

Neznámějším příkladem je ale asi tiskařství, které bylo vynalezeno v Číně, a pro komerční účely se používala technologie, která intenzivně využívala práci. Evropa se naopak již od poloviny 15. století orientovala na strojové tištění, které bylo kapitálově intenzivní a přinášelo vysokou produktivitu práce.

Výrazné rozdíly v cenách výrobních faktorů tak vedly k tomu, že si každá oblast vybrala rozdílný způsob výroby, přestože měly obě přístup ke stejné technologii. Čína byla v 19. století relativně rozvinutou ekonomikou, vysoké produktivity se však dosahovalo jen v zemědělství. A její rozvinutost neznamená, že byla připravena na průmyslovou revoluci. Ta byla procesem mechanizace, ve kterém drahou práci nahradily stroje poháněné uhlím. Čínské podniky ale motivaci k pohybu tímto směrem neměly.

Uvedené je výtahem z „Before the Great Divergence: The modernity of China at the onset of the industrial revolution”, autorem je Jan Luiten van Zanden.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  
17:14Jednoduchý scénář: Inflace neklesá, Fed nesnižuje, inflace klesá, Fed snižuje
16:01Tesla žádá akcionáře o obnovení odměn pro Muska, v Indii chce investovat až 3 mld. dolarů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data