Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Spojené státy čeká bitva o úspory a další zadlužování země

Spojené státy čeká bitva o úspory a další zadlužování země

07.02.2011 14:53
Autor: ČTK

Spojené státy v nadcházejících týdnech čeká nesnadná bitva o úspory ve státním rozpočtu a další zadlužování země. Zanedlouho vyprší současný limit pro státní dluh stanovený na 14,3 bilionu dolarů. Kongres jej bude muset zvýšit, aby země mohla dále fungovat. Republikáni toho chtějí využít k tomu, aby vládu donutili k rozpočtovým škrtům.

Vládnoucí demokraté ale tvrdí, že by si jejich političtí oponenti neměli brát státní dluh jako rukojmí. Mimo jiné podle nich hrozí kolaps federální vlády, která by musela uzavřít své úřady. Ještě větším nebezpečím pak je panika na mezinárodních finančních trzích. Nezvýšení stropu pro zadlužení by totiž znamenalo, že by USA nemohly splácet své závazky. De facto by pak země musela vyhlásit bankrot.

„Dopady na náš finanční systém, na naši fiskální politiku a na naši ekonomiku by byly katastrofální,“ varoval tento týden šéf americké centrální banky Fed Ben Bernanke. William Daley, který šéfuje poradcům amerického prezidenta Baracka Obamy, se pak obává i důsledků samotného souboje o strop pro půjčování. „Tato typická washingtonská hra plná výhrůžek a snahy využít dluhu by mohla být velice nebezpečná pro dluhy,“ uvedl před několika dny.

Mnoho republikánů v Kongresu, kde strana ovládá Sněmovnu reprezentantů, zatímco demokraté Senát, ale limit pro dluhy zvyšovat nechce. Podle deníku The Wall Street Journal jej vnímají jako symbol nadměrného utrácení federální vlády. Hlasování o limitu pro dluh považují za příležitost, jak vládu donutit k úsporám. „Potřebujeme vyslat silný signál,“ objasnil republikánský senátor Rand Paul, proč zvýšení nepodpoří.

Jiný senátní republikán Pat Toomey pak navrhl zákon, který představuje alternativu zvyšování dluhu a který by zabránil vyhlášení bankrotu. Americká vláda by podle něj musela prioritně splácet úroky z dluhopisů a až pak by mohla financovat další věci. Demokraté zákon, který by připravil o peníze řadu federálních programů, odmítají. Podle ministra financí Timothyho Geithnera by ale takové opatření poškodilo ekonomiku.

Spojeným státům do vyčerpání dluhového limitu zbývá zhruba 200 miliard dolarů. Geithnerův úřad tento týden uvedl, že nynější strop federální vládě díky nečekaně vyšším daňovým příjmům vystačí do 5. dubna až 31. března. Původně to mělo být dříve. Přesné datum záleží na stavu americké ekonomiky, výnosu z daní a dalších faktorech. Vláda by také v případě, že jí Kongres neumožní další půjčování, mohla získat asi dva měsíce času navíc přesuny peněz mezi různými federálními účty.

Debatu o zadlužení země by tím jen oddálila, zároveň by ale měla šanci pracovat s republikány na kompromisu přijatelném pro obě strany. Obamova vláda přitom zřejmě bude donucena přistoupit k ústupkům a přijít s dalšími úspornými kroky. Šéf Bílého domu již například nechal zmrazit platy federálním zaměstnancům a hodlá také na pět let nezvyšovat nemandatorní výdaje s výjimkou peněz na bezpečnost a pro armádu.

Republikánům se to ale zdá stále málo. Skupina konzervativních členů Sněmovny reprezentantů například nedávno navrhla úspory 2,5 bilionu dolarů během příštích deseti let. Jen v nynějším fiskálním roce, který skončí v září, by ale deficit amerického rozpočtu měl dosáhnout rekordních 1,5 bilionu dolarů.

Stále ještě neschválený rozpočet na aktuální fiskální rok je přitom pro republikány další příležitostí, jak vládu nutit ke škrtům. V současnosti má totiž americká administrativa funguje díky mimořádnému opatření Kongres a peníze má jisté jen do 4. března. Pokud se do té doby demokraté s republikány nedohodnou, hrozí jí uzavření. Obama navíc brzy Kongresu předloží návrh rozpočtu na další fiskální rok, který opět bude mít vysoký schodek a zřejmě ještě více zvýší vášně na americké politické scéně.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.04.2024
14:34Braňo Soták: Výsledkům Alphabet v podstatě není co vytknout, dominantní stále ještě vyhledávání  
13:58Výsledky Microsoft: Vysoké kapitálové výdaje do AI začínají sklízet ovoce  
12:34Savarin p.l.c.: Výroční zpráva za rok 2023
12:15Perly týdne: Různé názory na cesty ke svobodě a slabá místa Tesly
11:01Trhy: Techy zabraly, BoJ je opatrná a výnosy před inflačními čísly klesají  
10:41Jakub Blaha:Výsledky těžaře zlata Newmont a update k našemu investičnímu tipu  
10:32TOMA, a.s.: Konsolidovaná výroční finanční zpráva TOMA za rok 2023
10:09Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
10:01Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
9:07Rozbřesk: Mohou vyšší sazby Fedu vést k rychlejšímu snižování sazeb v eurozóně?
8:56Vřele přijatá čísla tech gigantů pomáhají Evropě do zeleného, Moneta poprvé bez nároku na dividendu  
8:30Microsoft zvýšil čtvrtletní zisk o pětinu, tržby překonaly očekávání
8:28Majitel Googlu výrazně zvýšil čtvrtletní zisk, poprvé vyplatí dividendu
6:24Willett Advisors: Spojené státy v mimořádné pozici, Čína hodnotovou akcií
25.04.2024
22:03Zámoří strhla do záporu Meta i pomalejší růst ekonomiky  
19:16ČD Cargo, a.s.: Tisková zpráva
19:10UNICAPITAL Invest III a.s.: Výroční zpráva 2023
19:04UNICAPITAL Invest VI a.s.: Výroční zpráva 2023
18:30Staro – nový technologický cyklus a atraktivita růstových akcií
17:05Martin Kycelt: Překvapivé reakce na výsledky Tesly a Meta Platforms

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university