Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína má 1,5 bilionu dolarů „skrytého dluhu“, varuje tamní zákonodárce

Čína má 1,5 bilionu dolarů „skrytého dluhu“, varuje tamní zákonodárce

9.2.2011 12:11, aktualizováno: 9.2. 14:13

Aktualizováno

Místní čínské samosprávy v období investičního boomu vložily do různých místních projektů miliardy dolarů. Zhoršení ekonomického klimatu však z těchto investic často udělalo ztrátové podniky, což se podle čínského zákonodárce Yin Zhongqinga brzy projeví. Důvodem blížícího se „roztažení opony“ je podle rozhovoru prominentního Číňana pro agenturu Reuters jejich dokončování, které s sebou přinese povinnost vyjít s účty na světlo.

„Místní vlády mají minimálně 10 bilionů jüanů (asi 1,5 bln. USD) „skrytého“ dluhu, který maskovaly vytvořením tisíců speciálních investičních entit, které sloužily jako věřitelé,“ rozkrývá zárodek možného budoucího problému čínské ekonomiky Yin Zhongqing. S ohledem na fakt, že tyto dluhy nemusejí být vyrovnány, dokud projekty, kvůli nimž byli virtuální věřitelé stvořeni, nebudou dokončeny, zůstává podle čínského zákonodárcem otázkou, kdy a které dluhy nakonec místním samosprávám ve výkazech „zhořknou“.

Yin varoval, že existuje vysoké riziko toho, že až k nutnosti srovnat účty dojde, dotlačí to vlády menších územních celků se slabými rozpočty až na hranici bankrotu. „Vysoké objemy dluhu, které na sebe vzaly lokální vlády od konce roku 2008, aby tak bojovaly s dopady globální finanční krize se stanou těžkým závažím pro další posun naší země kupředu,“ varoval čínský zákonodárce v rozhovoru pro Reuters, z nějž cituje americká televize CNBC.

Dluhy nahromaděné vytvořením těchto investičních a finančních platforem (obcházejících zákon znemožňující samosprávním celkům přímé braní úvěrů) v letech 2009 a 2010 byly podle Yina často (ze 70 %) kryté vládními zárukami, protože místní samosprávy neměly dostatečná aktiva pro krytí. Ani s vládními zárukami však prý nemohou být splaceny. „Již když si peníze půjčovaly, tak regionální vlády nepočítaly se splacením,“ dodal.

Peking prý o všem věděl a deficitního hospodaření na lokální úrovni ve prospěch dynamicky rostoucímu celku čínské ekonomiky schvaloval, navzdory externí rétorice o cíleném zpomalení růstu a přesedlání na cestu udržitelné expanze ekonomiky. Yin však varuje, že současná situace relativního klidu není již déle udržitelná, jelikož čínské banky i čínská vláda budou nakonec muset s pravdou ven. Podle jeho odhadu k oznámení odpisů těchto úvěrů dojde ještě v letošním roce.

O celé věci oficiální místa přesto zcela nemlčí. Čínský bankovní regulátor v polovině loňského roku vyčíslil informací CNBC a rovnou přiznal, že 26 procent z tohoto objemu pravděpodobně nebude splaceno. Situaci přesto regulátor neviděl jako problematickou, když dodal, že rizika jsou pod kontrolou, jelikož většina dluhů bude nakonec zaplacena díky výnosům z investic, které zafinancovaly.

Peking přes zmiňované potenciální problémy země nepouští otěže z pevné ruky a v rámce letos započaté pětiletky hodlá investovat až 1,5 bilionu dolarů, převážně do firem v sedmi strategických odvětvích. Čína se podle neoficiálního plánu tamní administrativy hodlá zaměřit na firmy v odvětví biotechnologií a informačních technologií nebo výrobce ekologických automobilů. Cíl, který touto strategií sleduje je urychlení transformace čínské ekonomiky z dodavatele surovin a polotovarů na moderní zemi, která bude vyvíjet kvalitní technologie s vysokým exportním potenciálem.

Podle Yina je však situace jedné z největších ekonomik světa složitější: "Rychlý rozvoj Číny zakryl mnohé problémy. Jakmile však ekonomický růst země zpomalí, tyto problémy se objeví stejně jako kameny v řece poté, co opadne voda.

(Zdroj: CNBC, Reuters)


Váš názor
 •  
  9.2.2011 17:32

  Hermann Göring, mj. diktátor ekonomiky a zplnomocněnec v rámci čtyřletého plánu, kdysi řekl něco v tom duchu, že ekonomické "kouzelnictví", které by v demokratické zemi znamenalo obrovskou inflaci a podobné hezké věci, se v totalitní zemi neprojeví. Problém byl, že se neprojevily hned, ale hezky se zpožděním, takže v září 1939 bylo Neměcko takřka před bankrotem. Jsem zvědav až k tomuto bodu dojde Čína, jestli žačně také bombardovat, řekněme takové Tokio, nebo to udělají moderně jako bílý muž a vezmou kybernetickým útokem úspory vlastních obyvatel.
  DeGuise
 • ....a je potřeba i vygenerovat ty
  9.2.2011 14:19

  čísla, které vzešly z těch investic resp.zisky, jak je známo byly opět reinvestovány. Takže ty figury číselné v konečném pojetí mohou vypadat i jinak. Že zisky vytvořené v Číně se musí opět vrátit do investic v Číně. je stará známá věc.....koloběh .....perpetum, která si vytvořila čínská ekonomika pro sebe a ve svůj prospěch a také si s ním i v případě problémů poradí.....u nich bude vždy utahování opasků - pokud to bude nutné, probíhat jinak, než v Evropě a USA. Ale to jejich utahování zaplatí mnozí , žijící daleko from Great Wall of China !
  AMN
 • 9.2.2011 13:49

  poté si odplivl a pod fousy zamrmlal : vona ta řeka pak změní i to koryto. Zbydou jenom slzy
  oradapoisson
Aktuální komentáře
18.10.2018
17:53Když už bychom chtěli cyklicky rotovat...
17:33CETV se výsledkový den vydařil, Amerika prohlubuje ztráty  
17:23Dolar se vrací k růstu, koruna slábne. Pozitivní ráno na trzích vystřídaly rozpaky  
17:03Studie: ČSR bylo před sto lety na 80 procentech výkonu HDP Rakouska
16:24Bulharský regulátor se nemůže zabývat prodejem místních aktiv ČEZ
16:23KB, a.s. - Aktuální výpis z obchodního rejstříku
16:16HSBC asi jako první zahraniční firma vstoupí na burzu v Číně
15:51Snížení výhledu Heildelberg Cement zabolelo, investiční tezi ale nemění (komentář analytika)  
15:08Roboti změní naši práci, ale jinak, než se domnívá většina
13:48ČEZ, a.s. - Oznámení o výplatě úrokového výnosu
13:27Narazí dopravní revoluce na evropskou byrokratickou zeď?
13:04Růst prodeje průmyslových robotů letos zpomalí na deset procent
12:39Francouzská OVH ztrojnásobí výdaje, postaví se Googlu a Amazonu
12:38Štíhlejší Ericsson by mohl soutěžit i s levnou čínskou konkurencí (komentář analytika)  
12:31Trhy se přenesly přes Fed i brexit, dolar koriguje zisky  
10:55Novartis koupí výrobce léků na rakovinu Endocyte za 2,1 mld. USD
10:53Pictet: To nejlepší ještě nepřišlo
10:17Avast (+1,8 %) ve čtvrtletí zvedl výnosy o desetinu, potvrzuje výhled
10:04Po výsledcích se daří Avastu i CETV, německé automobilky se vzpamatovaly z propadů  
9:55Křetínský prý chce koupit podíl ve francouzském deníku Le Monde

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
American Express Co (09/18 Q3, Aft-mkt)
Blackstone Group LP/The (09/18 Q3, Bef-mkt)
Celanese Corp (09/18 Q3, Aft-mkt)
Intuitive Surgical Inc (09/18 Q3, Aft-mkt)
Kuehne + Nagel International AG (09/18 Q3)
Novartis AG (09/18 Q3)
PPG Industries Inc (09/18 Q3, Bef-mkt)
SAP SE (09/18 Q3, Bef-mkt)
7:30Telefonaktiebolaget LM Ericsson (09/18 Q3)
8:00Yara International ASA (09/18 Q3)
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
12:30Bank of New York Mellon Corp/The (09/18 Q3)
13:00Philip Morris International Inc (09/18 Q3)
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:15PayPal Holdings Inc (09/18 Q3)