Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Poznáte rozdíl mezi vínem a ropou?

Poznáte rozdíl mezi vínem a ropou?

10.2.2011 13:19
Autor: Petr Žabža, Patria Online

V posledních několika měsících se po finančních trzích lavinovitě šíří mantra s názvem Čína. Pohnula se cena nějakého aktiva prudce nahoru nebo dolů a nikdo pořádně neví proč? – bude za tím nejspíše Čína. Spekuluje se na trhu o nedostatku některé průmyslové komodity? – to ji Čína jistě potichu akumuluje a recykluje tak rychle se znehodnocující dolary. Otevřelo se ve vaší ulici už třetí čínské bistro za posledního půl roku? – ne, to sem nepatří, to je shoda náhod…

Pravdou však zůstává, že prudce expandující a rozvíjející se trhy (kam Čína nepochybně patří) nasávají světové zásoby čehokoliv, co lze zakoupit a s relativně zvládnutelnými náklady přepravit na velké vzdálenosti. Jednomu z aspektů tohoto fenoménu se v čísle z 20. ledna tohoto roku věnoval magazín The Economist. Dvojice ekonomů Mezinárodního měnového fondu – Serhan Cevik a Tahsin Saadi Sedik – si totiž na ukrácení dlouhé chvíle namodelovala korelaci cen ropy a kvalitního červeného vína…s pozoruhodnými výsledky.

Experti na víno obvykle vysvětlují pohyby jeho ceny zejména faktory na straně nabídky – počasím, úrodou, stářím ročníku a podobně. Výše uvedení pánové však přesvědčivě dokázali, že nabídka a s ní spojené vlivy mají na ceny jenom omezený dopad. Hlavním důvodem jejich posledního posílení byla míra ekonomické expanze na rozvíjejících se trzích a s tím spojené bohatnutí (alespoň části) jejich obyvatelstva.

Mezi roky 1998 a 2010 přesahovala míra korelace cen ropy a kvalitního červeného vína 90%. To vedlo oba ekonomy k myšlence postavit model na podobných proměnných: produkci ropy či vína, míře hospodářského růstu na rozvíjejících se a rozvinutých trzích, dostupnosti volné likvidity. Je dokázáno, že rychle rostoucí ekonomiky Východu jsou od roku 2000 zodpovědné za více jak 100% růstu poptávky po ropě, zatímco rozvinuté trhy v tomto ohledu ztrácí. Analogicky, růst příjmů na prvně jmenovaných trzích vede k rostoucí oblibě pití vína, zatímco Evropa (zejména Francie a Itálie) konzumuje stále méně. Čína byla v roce 2010 největším exportním trhem pro vína z Bordeaux a předstihla dokonce Velkou Británii. A v tomto duchu lze samozřejmě pokračovat.

Investice do drahých vín je na rozvinutých trzích rozmařilou variantou ukládání peněz do akcií, dluhopisů či komodit a má sloužit jako další pilíř diverzifikace takovéhoto portfolia. Pokud však míra korelace pohybů cen vína a ropy dosahuje tak vysokých hodnot, samotné zařazení vín do portfolia jeho rizikovost nijak nesnižuje, právě naopak. Nemluvě o tom, že velká část rostoucí poptávky z Číny je určena k okamžité spotřebě (často smíchaná s Coca-Colou, což zkušeným vinařům přináší krůpěje potu na čelo) a nikoliv k uložení ve sklípku. Stačí tedy malé zakolísání poptávky našich milých Číňanů a vinaři spláčou nad výdělkem. Jakmile tedy zaznamenáte obrat trendu u ropy, začněte otevírat lahve a pijte…když už půjde cena vašich zásob dolů, alespoň si to užijete. Na zdraví!

Pozn.: Připraveno pro tištěnou verzi Lidových novin


Váš názor
  •  
    10.2.2011 17:19

    Uvidíme, kdy milí Číňané zakolísají. Nejdřív se ale zřejmě ještě trochu víc rozmnoží kurzy západního pití vína (bez koly), stejně jako jsou velmi populární kurzy jedení čokolády... ;-)
    Kalka.
Aktuální komentáře
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data