Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Poznáte rozdíl mezi vínem a ropou?

Poznáte rozdíl mezi vínem a ropou?

10.2.2011 13:19
Autor: Petr Žabža, Patria Online

V posledních několika měsících se po finančních trzích lavinovitě šíří mantra s názvem Čína. Pohnula se cena nějakého aktiva prudce nahoru nebo dolů a nikdo pořádně neví proč? – bude za tím nejspíše Čína. Spekuluje se na trhu o nedostatku některé průmyslové komodity? – to ji Čína jistě potichu akumuluje a recykluje tak rychle se znehodnocující dolary. Otevřelo se ve vaší ulici už třetí čínské bistro za posledního půl roku? – ne, to sem nepatří, to je shoda náhod…

Pravdou však zůstává, že prudce expandující a rozvíjející se trhy (kam Čína nepochybně patří) nasávají světové zásoby čehokoliv, co lze zakoupit a s relativně zvládnutelnými náklady přepravit na velké vzdálenosti. Jednomu z aspektů tohoto fenoménu se v čísle z 20. ledna tohoto roku věnoval magazín The Economist. Dvojice ekonomů Mezinárodního měnového fondu – Serhan Cevik a Tahsin Saadi Sedik – si totiž na ukrácení dlouhé chvíle namodelovala korelaci cen ropy a kvalitního červeného vína…s pozoruhodnými výsledky.

Experti na víno obvykle vysvětlují pohyby jeho ceny zejména faktory na straně nabídky – počasím, úrodou, stářím ročníku a podobně. Výše uvedení pánové však přesvědčivě dokázali, že nabídka a s ní spojené vlivy mají na ceny jenom omezený dopad. Hlavním důvodem jejich posledního posílení byla míra ekonomické expanze na rozvíjejících se trzích a s tím spojené bohatnutí (alespoň části) jejich obyvatelstva.

Mezi roky 1998 a 2010 přesahovala míra korelace cen ropy a kvalitního červeného vína 90%. To vedlo oba ekonomy k myšlence postavit model na podobných proměnných: produkci ropy či vína, míře hospodářského růstu na rozvíjejících se a rozvinutých trzích, dostupnosti volné likvidity. Je dokázáno, že rychle rostoucí ekonomiky Východu jsou od roku 2000 zodpovědné za více jak 100% růstu poptávky po ropě, zatímco rozvinuté trhy v tomto ohledu ztrácí. Analogicky, růst příjmů na prvně jmenovaných trzích vede k rostoucí oblibě pití vína, zatímco Evropa (zejména Francie a Itálie) konzumuje stále méně. Čína byla v roce 2010 největším exportním trhem pro vína z Bordeaux a předstihla dokonce Velkou Británii. A v tomto duchu lze samozřejmě pokračovat.

Investice do drahých vín je na rozvinutých trzích rozmařilou variantou ukládání peněz do akcií, dluhopisů či komodit a má sloužit jako další pilíř diverzifikace takovéhoto portfolia. Pokud však míra korelace pohybů cen vína a ropy dosahuje tak vysokých hodnot, samotné zařazení vín do portfolia jeho rizikovost nijak nesnižuje, právě naopak. Nemluvě o tom, že velká část rostoucí poptávky z Číny je určena k okamžité spotřebě (často smíchaná s Coca-Colou, což zkušeným vinařům přináší krůpěje potu na čelo) a nikoliv k uložení ve sklípku. Stačí tedy malé zakolísání poptávky našich milých Číňanů a vinaři spláčou nad výdělkem. Jakmile tedy zaznamenáte obrat trendu u ropy, začněte otevírat lahve a pijte…když už půjde cena vašich zásob dolů, alespoň si to užijete. Na zdraví!

Pozn.: Připraveno pro tištěnou verzi Lidových novin


Váš názor
  •  
    10.2.2011 17:19

    Uvidíme, kdy milí Číňané zakolísají. Nejdřív se ale zřejmě ještě trochu víc rozmnoží kurzy západního pití vína (bez koly), stejně jako jsou velmi populární kurzy jedení čokolády... ;-)
    Kalka.
Aktuální komentáře
22.10.2018
13:12Týdenní výhled: Řekne šéf ECB něco k Itálii? Americké HDP poprvé a čísla hvězd IT  
11:12Největší nebezpečí pro dolar sedí v Bílém domě
11:06Do Evropy se přelil optimismus z východu, růstu automobilek pomáhá vznik největšího nezávislého dodavatele  
10:54Týden začíná pozitivně, ale úvodní optimismus trhům nevydržel. Eurodolar vrátil zisky  
10:29Credit Suisse: Pod tíhou politiky (komentář analytika)  
10:17Zisk Philipsu byl slabší, než se čekalo, firma viní směnné kurzy
9:12Rozbřesk: Italské trhy čeká další perný týden…
8:55Ryanairu klesl poprvé po pěti letech zisk, částečně kvůli stávkám
8:30Trhy by měly vstoupit do nového týdne pozitivně. Tématy Mayová o Brexitu a Bolton s Putinem o konci odzbrojovací dohody  
8:19Reuters: Mayová řekne poslancům, že dohoda s EU je z 95 procent hotova
6:21Project Syndicate: Trumpova severoamerická šaráda o volném obchodu
21.10.2018
9:48Víkendář: Nejhorší ze všeho jsou Japonci. A Evropská unie.
20.10.2018
15:18Jak centrální banky zkrotí příští recesi?
9:31Víkendář: „Deep fake“ technologie jako další krok k paranoie a ohrožování demokracie
19.10.2018
22:05Houpačka na Wall Street
17:41Přichází velká uhelná rotace, někde by měly být elektromobily snad zakázány
17:25Proměnlivý pátek možná skončí dobře. Pomohlo americké obchodování a zprávy o Itálii  
17:24Summary: Schlumberger se držel tržního konsensu, Volvo ho opětovně překonalo
17:13Pražská burza prohloubila ztráty, v Evropě se trápí Daimler  
16:58Technická analýza: Koruna pod tlakem, dolaru pomáhá Fed i Itálie

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
Hasbro Inc (09/18 Q3, Bef-mkt)
12:45Halliburton Co (09/18 Q3)
13:30Kimberly-Clark Corp (09/18 Q3)