Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Náklady na obsluhu amerického dluhu se do pěti let ztrojnásobí, varuje ministerstvo financí USA

Náklady na obsluhu amerického dluhu se do pěti let ztrojnásobí, varuje ministerstvo financí USA

14.2.2011 12:36
Autor: Redakce, Patria.cz

Rekordní deficity hospodaření americké vlády mohou vyústit během pěti let až v trojnásobné navýšení nákladů na obsluhu vládního dluhu, uvedlo ministerstvo financí v dokumentu pro dluhopisové dealery a investory. Podle několikastránkové prezentace úřadu v čele s Timothy Geithnerem vzrostou úrokové náklady k roku 2016 na 3,1 procenta HDP z 1,3 % ve fiskálním roce 2010. Ministerstvo v rámci výhledu počítá s růstem kumulativního deficitu na více než 4 biliony dolarů ke konci roku 2015.

Výnosy u amerických dluhopisů, které svou nízkou úrovní pomohly ekonomice k oživení, nyní začínají růst a čistý úrokový náklad by měl ke konci roku 2015 vyletět na rekordních 554 mld. USD z 185 mld. USD v loňském roce, vyplývá z upravené verze rozpočtu vlády na letošní rok. „Je to blížící se katastrofa. Je třeba obrovských strukturálních změn, které udrží krok s ekonomikou,“ uvedl Bret Barker, úrokový analytik TCW Group. Objem obchodovatelného dluhu Spojených států vzrostl na 8,96 bilionu dolarů z 5,8 bilionu dolarů na konci roku 2008, uvádí ministerstvo financí. Náklady na zapůjčení 757 mld. USD, které budou podle odhadů vlády chybět v roce 2016, vzrostou na 82 procent z deficitu oproti cca 12 procentům loňského deficitu.

Odhady poukazují na neudržitelnost zadlužování americké administrativy jako na problém, který je třeba akutně řešit v rámci jednání o rozpočtu na příští fiskální rok. „Pokud by měl vládní dluh a deficity skutečně růst předpovídaným tempem, ekonomické a finanční důsledky by byly kruté,“ řekl šéf Federálního rezervního systému Ben Bernanke rozpočtovému výboru. „Trvale vysoké úroky u půjček vlády by jednak způsobily odliv kapitálu v rámci soukromých investic, jednak navýšily náš dluh vůči zahraničí, s dlouhodobým negativním vlivem na HDP, příjmy a životní standard v USA,“ dodal.

Dluhové papíry americké vlády (Treasuries) oslabily v minulém čtvrtletí o 2,67 procenta a od začátku roku klesly o více než procento a půl, uvádí Bank of America/Merrill Lynch. Výnosy v minulém týdnu vzrostly na průměrných 2,19 % pro všechny splatnosti z minima v loňském roce na úrovni 1,3 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávají další růst výnosů a to na 4,25 procenta na konci pololetí 2012. Růst amerického hospodářství by měl podle ekonomů letos zrychlit na 3,2 procenta. „Lidé si uvědomují, že probíhající ekonomické oživování je udržitelné. Jakmile úrokové sazby opět díky obnovení normálního hospodářského cyklu porostou, náklady na dluhovou službu mohou rychle vylétnout. Každým dnem, kdy tento problém neřešíme, se zároveň stává nebezpečnějším, podotýká Thomas Girard z New Yorsk Life Investment Management.

Dnes zveřejněný Obamův rozpočtový návrh rozpočtu na fiskální rok 2012 počítá s tím, že deficit rozpočtu USA se během dalších deseti let sníží o 1,1 bilionu dolarů, do konce svého prvního období v úřadě (tj. do ledna 2013) chce prezident zkrátit schodek na polovinu. Celkovou plánovanou úsporu navrhuje Bílý dům zajistit ze dvou třetin snížením výdajů a z jedné třetiny zvýšením daní. Pro letošní fiskální rok se předpovídá prohloubení deficitu na 1,48 mld. USD (cca 9,8 % HDP).

(Zdroj: Bloomberg, CNBC)


Váš názor
  • no a co?
    14.2.2011 16:16

    prostě zajdou do sklepa k rotačce a natisknou,jen škoda toho lesa...
    mira s
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data