Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MMF: Globální nerovnováhy rostou, jsou nutné změny v politice

MMF: Globální nerovnováhy rostou, jsou nutné změny v politice

18.02.2011 11:33
Autor: ČTK

Globální ekonomické nerovnováhy se zvyšují a bez změn ekonomické politiky největších zemí světa se budou dál prohlubovat. Ve zprávě pro nadcházející schůzku ministrů financí a šéfů centrálních bank skupiny nejvýznamnějších zemí světa G20 to uvedl Mezinárodní měnový fond. Globální nerovnováhy budou hlavním tématem pátečních a sobotních jednání finančních činitelů skupiny, které letos předsedá Francie.

MMF ve zprávě, kterou získala agentura Reuters, uvedl, že oživování světové ekonomiky z globální recese má nyní dvourychlostní charakter. Zatímco vyspělé země oživují stále ještě pomalu, rozvojovým ekonomikám jako Číně, kterou předešlá krize příliš nezasáhla, naopak už hrozí přehřívání.

Nerovnoměrný růst je podle fondu velkým problémem pro ekonomickou politiku. První náměstek výkonného ředitele fondu John Lipsky na dnešním setkání náměstků ministrů financí G20 upozornil, že pokud se ekonomická politika v jednotlivých zemích nezmění, povede to k dalšímu prohloubení nerovnováh.

Schůzka finančních činitelů G20 má zejména řešit otázku, jak vlastně měřit, jak jednotlivé země ke globálním nerovnováhám přispívají. S dohodou na určení konkrétních ekonomických ukazatelů se však zatím kvůli odporu některých zemí v čele s Německem a Čínou nepočítá. Francouzská ministryně hospodářství a financí Christine Lagardeová dnes prohlásila, že za velký pokrok by považovala principiální shodu na tom, které indikátory k měření nerovnováh použít.

"Některé země nechtějí být kritizovány za to, že uskutečňují takovou či onakou politiku," řekla Lagardeová na konferenci Institutu mezinárodních financí (IIF). "Velký krok kupředu uděláme už tím, když se v principu dohodneme na prvcích, které umožní měření nerovnováh," dodala.

Podle některých delegátů schůzky G20 však je tento cíl nereálný, byť už znamená ústup od původního ambiciózního předsednického programu Francie. Čína a Německo odmítají do sledovaných indikátorů zařadit obchodní a platební bilanci, protože nechtějí být v budoucnu pranýřovány za své obrovské přebytky, řekli nejmenovaní delegáti agentuře Reuters.

Shoda je zatím na indikátorech deficitu veřejných financí a státního dluhu. Vedle platební bilance však spory vyvolává snaha zařadit sem i ukazatel reálného směnného kurzu a úrovně devizových rezerv, což by bylo velmi nepříjemné pro Čínu. Podle jednoho delegáta zřejmě dohoda na indikátor nebude na stole do dubna, jak chtějí Spojené státy a MMF, a realističtějším termínem bude další ministerská schůzka v říjnu.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy označil před měsícem za priority francouzského předsednictví G20 vedle vypracování mechanismu měření globálních nerovnováh zejména regulaci rostoucích cen potravin a energetických komodit. Dalším tématem má být reforma mezinárodního měnového systému, což v Sarkozyho očích znamená zejména snížení vlivu amerického dolaru.

MMF ve zprávě pro schůzku G20 vyzval k úpravám a změnám ekonomické politiky Spojené státy a eurozónu. Zatímco Americe hrozí kvůli rekordním rozpočtovým deficitům růst úroků z dluhopisů s potenciálně drastickými důsledky, eurozóna by měla podniknout komplexní kroky k řešení pokračující dluhové krize oslabených členských zemí.

MMF doporučil Spojeným státům jednak důrazněji pokročit ve střednědobé konsolidaci veřejných financí, ale také přiškrtit výdaje už v letošním rozpočtu hlouběji, než jak to navrhuje vláda prezidenta Baracka Obamy. "Vzhledem k rozsahu úkolu by pomohlo, kdyby se tento rozpočet (letošního roku do konce září) zaměřil na hlubší fiskální konsolidaci," řekl novinářům mluvčí MMF David Hawley. MMF se tak postavil na stranu republikánů, kteří už v tomto fiskálním roce požadují mnohem hlubší škrty, zatímco Obama říká, že výraznější restrikce by ohrozily ekonomické oživení.

K eurozóně fond uvedl, že napětí v okrajových zemích představuje "významné riziko pro oživení v tomto regionu a možná i za jeho hranicemi". Vyzval evropské politiky, aby ke krizi zaujali "komplexnější postoj". "Bude to vyžadovat rozhodné a urychlené kroky," uvedl MMF ve zprávě. Dodal, že dosavadní obrana před státními bankroty ve formě aktivit Evropské centrální banky na trhu dluhopisů a existence Evropského fondu finanční stability (EFSF) je nedostatečná.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.05.2025
13:08Mluvčí EK: Dopis českému ministrovi ohledně Dukovan není právně závazný
12:55Preview ČEZ: Pokles tržeb i zisku a nárůst provozních nákladů. Pozitivní příspěvek by měla přinést akvizice GasNet  
12:51Boeing může znovu prodávat do Číny. Během roku by měl dodat 50 letadel
12:24Tržby prodejce bot Footshop v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly na 422 mil. Kč
11:46Důvěra investorů v německou ekonomiku se v květnu překvapivě rychle zotavila z dubnového propadu
11:29Tržní euforie opadla před inflačními daty, která ale budou znovu zastaralá  
11:02Trhy se po celní bouři opět uklidňují, bezpečné přístavy naopak letošní zisky korigují
10:06Spotřebitelská inflace za duben byla potvrzena na 1,8 pct, je nejníže za sedm let
9:08Rozbřesk: Nižší čínsko-americká cla, je vyhráno?
8:52Dukovany na čekané, optimismus ohledně příměří USA-Čína a smíšené evropské futures  
8:38EBRD opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, letos čeká růst o 1,6 procenta
8:30Footshop a.s.: Vnitřní informace - Zveřejnění výsledků za Q1 2025
6:21FX Strategie: Příměří na ose USA-Čína spustilo vybírání zisků, deeskalace je dobrá zpráva pro korunu  
12.05.2025
20:38Spojené státy i Čína razantně sníží vzájemně uvalená cla a na 90 dnů přeruší výběr u většiny z nich
17:10Překvapivě nízká cena za riziko a variace na „r – g“
17:09Americké akcie letí vzhůru  
16:37Fiala: Dopis žádající odklad podpisu smlouvy na Dukovany nebyl stanoviskem EK
15:21Euforie na trhu může být předčasná, varují analytici Morgan Stanley
15:15Řecké ekonomice se daří. První záchranný balíček splatí o 10 let dříve
14:04Týdenní výhled: Trhy slaví „příměří“ v obchodní válce. Inflace a maloobchod naznačí dopad cel  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - CPI, y/y