Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Inflace v dubnu 2011 nepatrně pod prognózou díky nižší ceně plynu a potravin

ČNB: Inflace v dubnu 2011 nepatrně pod prognózou díky nižší ceně plynu a potravin

10.5.2011 13:08
Autor: Redakce, Patria.cz

Podle dnes zveřejněných údajů vzrostla cenová hladina v dubnu 2011 meziročně o 1,6 %. Celková inflace se tak oproti březnu nepatrně snížila a nadále se pohybuje mírně pod úrovní inflačního cíle ČNB. Měnověpolitická inflace, tj. inflace očištěná o primární dopady změn nepřímých daní, v dubnu zůstala na úrovni 1,5 %, a nachází se tedy stále v dolní polovině tolerančního pásma inflačního cíle.


V porovnání s aktuální prognózou ČNB byla celková meziroční inflace v dubnu letošního roku o 0,1 procentního bodu nižší. Tato odchylka byla způsobena zejména nižším než očekávaným růstem regulovaných cen. Důvodem bylo to, že od dubna nedošlo dle ČSÚ ke zvýšení regulované ceny plynu pro domácnosti, které bylo avizováno a které ČNB zahrnula do své prognózy. Mírně nižší, než ČNB očekávala, byl i růst cen potravin. V opačném směru naopak působila nepatrně vyšší korigovaná inflace bez cen pohonných hmot.

Přes uvedené odchylky jsou publikovaná data o inflaci za duben v souladu s vyzněním nové prognózy ČNB. Ta hodnotí situaci v posledním období tak, že inflační tlaky z domácí ekonomiky nejsou patrné a zdrojem inflace jsou aktuálně především ceny komodit. Podle prognózy ČNB se celková inflace bude na celém horizontu prognózy nacházet poblíž inflačního cíle. Vzhledem k malému dopadu změn nepřímých daní zapracovaných do základního scénáře prognózy (jde pouze o vyprchávající minulé, resp. pro rok 2012 očekávané změny spotřební daně z cigaret) se i měnověpolitická inflace bude spolu s celkovou inflací pohybovat poblíž cíle. K tomu budou přispívat postupně sílící inflační tlaky z domácí ekonomiky spojené se zrychlováním v současnosti nízkého mzdového růstu. Ty budou částečně kompenzovány postupným posilováním měnového kurzu při zklidnění vývoje cen komodit.

Tomáš Holub, ředitel sekce měnové a statistiky


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data