Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Greenspan se ohání tištěním peněz, Rogoff volá po okamžitém nastartování QE, Siegel doporučuje kupovat

Greenspan se ohání tištěním peněz, Rogoff volá po okamžitém nastartování QE, Siegel doporučuje kupovat

09.08.2011 18:14
Autor: Redakce, Patria.cz

Bývalý předseda Fedu Alan Greenspan vyloučil, že by Spojené státy mohly ztratit schopnost splácet své dluhy. Pro NBC v neděli uvedl: „Spojené státy mohou splatit jakýkoliv svůj dluh, protože za tímto účelem můžeme vždy tisknout peníze. Pravděpodobnost defaultu je tedy nulová.“ Má za to, že agentura S&P chtěla snížením ratingu upozornit na to, že „se děje něco špatného“ a tím se dotkla hrdosti USA. Současná nervozita na trzích ale představuje odraz vývoje v Evropě a ne ve Spojených státech, míní Greenspan.

„Spojené státy si ve skutečnosti vedly poměrně dobře. Rostly pomalu, ale pohybovaly se vpřed. Pak se dostala do problémů Itálie, to destabilizovalo evropský systém a znovu se objevila krize,“ uvedl ekonom. Evropa je přitom pro Spojené státy kriticky důležitá. Hlavně proto, že „polovina amerických korporací se nachází v Evropě“.

Výnos italských dluhopisů na úrovni 6 % není podle Greenspana udržitelný a vytváří v Evropě „obrovský problém“. Itálie je totiž dost velká země, „kterou nelze jednoduše zachraňovat a vlastně nelze zachránit vůbec“.
 

Kenneth Rogoff z Harvard University se domnívá, že Fed pravděpodobně přikročí k třetímu kolu velkého nákupu aktiv. „Určitě by měli něco udělat hned,“ uvedl s tím, že ale není lehké odhadnout, zda by Ben Bernanke získal pro takový krok podporu od dalších členů FOMC. Fed by také měl jasně říci, že se snaží o vytvoření „mírné inflace“, kvantitativní uvolňování by nemělo mít pevně dané datum ukončení. „Řeknete, že zkoušíte vytvořit inflaci na úrovni 2 až 3 % a že pro to uděláte vše,“ navrhuje ekonom. Fed by naopak neměl opakovat, že se snaží podpořit akcie, protože to je „špatný nápad“.

Jeremy Siegel, profesor financí na Wharton School, byl v předchozích měsících optimistou. Nyní pro Bloomberg uvedl, že pokles trhů se nedá vysvětlit snížením ratingu, ale pouze „silným strachem z další recese“. Akciový trh přitom představuje jeden z faktorů, který ovlivňuje důvěru spotřebitelů. Na to, že klesá kvůli obavám z poklesu ekonomiky, ukazuje například vývoj na trhu vládních dluhopisů.

Siegel správně předpověděl obrat na trhu v březnu roku 2009. Nyní poukázal na to, že tehdy se trh nalézal 60 % pod svým předchozím maximem, nyní jsme 20 % pod předchozím vrcholem, což se „ani nekvalifikuje na medvědí trh“. Ti, kdo porovnávají současný vývoj s 30. lety, by se podle ekonoma měli podívat na to, jak to ve 30. letech vypadalo: „HDP klesl téměř o 25 %, nezaměstnanost byla 25 – 30%, podle současné metodologie by byla 40%.“

Fed by měl nyní ekonomiku podpořit, trh bude „velmi zklamán“, pokud bude jen opakovat stará prohlášení, míní Siegel. Přesto si je jistý, že „dlouhodobí investoři budou šťastní, pokud teď nakoupí“, i když další poklesy nevylučuje.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC)


Váš názor
 • Ten člověk je opilec
  09.08.2011 18:43

  Toto nemůže říct střízliví člověk,tisknou peníze znamená INFLACI a ožebračování spořílků,no ale hlavně růst komodit,a naštvanost států ,které jim ten toaleták berou,Amerika je hotová
  prorok
  • Re: Ten člověk je opilec
   09.08.2011 23:33

   Alespon je uprimnej, ze rekne ze bankerum nezalezi na obyvatelstvu ani drzitelich dluhopisu a klidne je ozebraci, diky nejvetsi armade na svete a tupym obcanum si to USA muzou dovolit.
   Indy
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data