Možná, že současné problémy západních ekonomik, které tlačí dolů ceny komodit, pomohou rozvíjejícím se zemím bojujícím s inflací. A pokud se Číně podaří dostat růst cen pod kontrolu, můžeme uvažovat o tom, že by snížila sazby a začala zpětně pomáhat západním ekonomikám. Pro Bloomberg to uvedl Jim O’Neill z vedení Asset Management.
Čínská centrální banka tento rok zvýšila svůj inflační cíl, důvodem byly rostoucí ceny komodit a mzdy. Stále ale chce, aby trend růstu cen zůstal mezi 3 – 4 %. Klíčový pro další vývoj ekonomiky pak bude růst významu domácího spotřebitele, protože nový pětiletý plán je o „lepší kvalitě růstu, nejen o jeho velikosti“, uvedl ekonom. Dny, kdy čínská ekonomika rostla o více než 10 %, jsou sice za námi, nastává ale posun k udržitelnějšímu růstu, který je výhodnější i pro zbytek světa. „Bavíme se o ekonomice o velikosti 6 bilionů dolarů. Jestliže se jí podaří dosáhnout vyrovnaného růstu, pak v dolarovém vyjádření vytvoří každých 12 měsíců novou Jižní Koreu či polovinu Velké Británie,“ řekl O’Neill.
Pokud rozvíjející se ekonomiky dosáhnou kvalitnějšího základu svého vysokého růstu, může to pomoci Evropě při řešení jejích problémů. V relativním vyjádření ale bude její globální význam „rozhodně upadat“, míní ekonom. Týká se to zejména zemí na jihu eurozóny - nepřikročí-li k reformám na nabídkové straně, bude jejich úpadek velmi výrazný. Z hlediska investic jsou ale i na „té nejkonzervativnější bázi valuace evropských trhů ve srovnání s dalšími trhy ve světě skutečně velmi levné“. Nyní se tam sice vydají jen ti nejodvážnější, ale až vedení eurozóny učiní nějaký rozhodný krok, může přijít „opravdu velká rally“.
O’Neill se věnoval i vývoji na měnových trzích. Japonský jen podle něho zřejmě vyhrává v „soutěži ošklivek“, jeho současná síla je ale „trochu směšná“. „Důležitou lekci“ zemím, jejichž měny jsou „nepřiměřeně silné“, ukázala švýcarská centrální banka; razantnější postup by měla přijmout i centrální banka v Japonsku, protože současný kurz jenu poškozuje japonskou ekonomiku. „Koneckonců, japonský dluh není daleko od dvojnásobku italského zadlužení, takže názor, že jen je bezpečným útočištěm, je dost hloupý,“ uvedl O’Neill.
(Zdroj: Bloomberg)