Investiční holding Berkshire Hathaway, za kterým stojí Warren Buffett, loni ztratil téměř pět procent, zatímco burza jako celek se na konci roku 2011 dostala přesně tam, kde byla na začátku. Pro Buffetta osobně to znamená snížení majetku o dvě miliardy dolarů a pro firmu druhé zaostání za průměrem akciového trhu za posledních 20 let. Poprvé se tak stalo v roce 2005, kdy růst akcií Berkshire Hathaway za indexem S&P 500 zaostal o víc než dvě procenta. Za dalším zaváháním musíme až do roku 1990, kdy tržní hodnota Buffettova holdingu klesla takřka o čtvrtinu.
V následujících letech se však akcionářům spravila chuť. Dnes má firma 17krát větší hodnotu (téměř 190 miliard dolarů) než v roce 1990, zatímco index S&P 500 vzrostl jen na čtyřnásobek.
Hlavní příčinou loňských ztrát Berkshire Hathaway jsou přírodní katastrofy a slabost finančního sektoru. Jedním z pilířů Buffettova impéria je totiž investice do největší světové zajišťovny, pro kterou především březnové zemětřesení v Japonsku znamenalo velkou ztrátu.
Holding je největším akcionářem americké banky . Tato investice během prvních tří čtvrtletí skončila ztrátou dvě miliardy dolarů, ale ke konci roku se trend obrátil. To platí i o akciích .
Buffett loni porušil své tabu a poprvé vstoupil do technologické společnosti. Investice do je zatím výrazně zisková. Poměrně dobré výsledky tradičních společností pak přispěly k růstu účetní hodnoty Berkshire Hathaway na víc než 160 miliard dolarů.
Jedním z důvodů, proč kurz akcií za tímto vývojem zaostal, je nejistota v otázce, kdo přijde po Buffettovi. Jeden z možných nástupců David Sokol musel loni odejít kvůli podezření ze střetu zájmů.
Buffett se drží svého pravidla. Jeho fond v době propadu trhů rekordně investoval
Další překvapení od Warrena Buffetta. Investuje do novin, před kterými varoval
Warren Buffett: Do evropských bank bych neinvestoval, nevidím k tomu příležitost