Aktualizováno Spoluzakladatel amerického internetového gigantu Jerry Yang oznámil, že opouští společnost. Jeho rezignace je ústupkem akcionářům, kteří mu vyčítali, že jeho osobní neefektivní vize a investice v poslední době přivedly společnost do potíží.
Yangův odchod uvolňuje podle Reuters ruce novému šéfovi Scottu Thompsonovi, který je již čtvrtým výkonným ředitelem za kratší než pětileté období. Ten doposud pracoval v internetové aukční síni jako prezident její platební divize PayPal.
Thompson byl pověřen, aby vrátil kdysi světově nejvýznamnější internetový portál k dobám jeho slávy v 90. letech, což se Yangovi během jeho 1,5letého úřadování coby CEO v letech 2007 a 2008 nepodařilo. Posledních deset let společnost notně zaostávala za největším konkurentem a jedničkou na trhu .
Yang také odstupuje z představenstev asijských dceřiných společností, čínské Alibaba Group a Japan. To uvolňuje cestu k prodeji podílu v nich a uvolnění hotovosti akcionářům, přičemž cena transakce se odhaduje až na 17 miliard dolarů. „Všichni předpokládají, že dohoda s asijskými partnery je nyní pravděpodobnější,“ hodnotí krok analytik Macquarie Ben Schacter. „Akcionáři Jerryho vnímali jako více zaměřeného na obnovu , spíše než nutně maximalizujícího krátkodobou návratnost akcionářům,“ dodává.
Yang krokem zpřetrhává všechny formální vazby se společností, včetně uvolnění křesla v představenstvu. Ačkoli byl oblíbený mezi zaměstnanci společnosti, akcionáře si znepřátelil, když na jaře 2008 nevyužil příležitosti odprodat veškerá vlastnická práva k za cenu 47,5 mld. USD (33 centů za akcii). Cena akcie se již déle než tři roky nedostala na 20 USD, po zprávě o odchodu Yanga však v pre-marketu rostou o necelá 4 procenta na rovných 16 USD. Yang stále vlastní 3,6procentní podíl ve společnosti.
Firma byla loni donucena uvažovat o restrukturalizaci svých aktivit, protože má rostoucí potíže v boji s konkurenty, jako jsou právě či Facebook. Výsledky za 4Q11 společnost zveřejní v úterý 24. ledna 2012.
(Zdroj: AP, CNBC, čtk)