Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Anketa: Dalších 130 miliard pro Řecko - řešení dluhové krize v eurozóně, nebo jen hrubá záplata?

Anketa: Dalších 130 miliard pro Řecko - řešení dluhové krize v eurozóně, nebo jen hrubá záplata?

21.2.2012 17:45
Autor: Redakce, Patria Online

Jsou to již skoro dva roky, co začal nákladný politický kolotoč kolem dluhové krize v Evropě. Řecko tehdy oficiálně požádalo Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond o poskytnutí do té doby nevídané finanční pomoci v objemu až 45 miliard eur. O pár dnů později se zemi výměnou za slib utahování opasků a provedení reforem dostalo rovnou 110miliardové úvěrové linky s možností tříletého čerpání. Jen o týden později se ministři financí EU navíc dohodli na vytvoření Evropského fondu finanční stability (EFSF), který bude poskytovat garance za záchranné úvěry v objemu 440 miliard eur. Tento domnělý val proti šíření dalších problémů začal fungovat v srpnu 2010.

Prvotní euforie z rozhodného kroku mezinárodních institucí proti dluhové krizi v Evropě dlouho nevydržela. Strašák neudržitelného zadlužení se nad Evropou začal objevovat stále častěji a naplňoval scénáře ekonomů – po Řecku Portugalsko, Irsko, pak Belgie, Španělsko, Itálie, Francie, Velká Británie,… V listopadu si tak od MMF a EU kvůli svému dluhu nuceně půjčilo Irsko. Nabídku 85miliardového úvěru však země nepřijmula celou, půjčila si jen asi 67,5 miliardy eur s tím, že si zbytek zajistila úsporami ve vlastním rozpočtu. Nicméně i tak bude nyní v březnu EFSF znovu vydávat dluhopisy, aby profinancoval další tranši irské pomoci. Jako další ze zadlužených okrajových ekonomik eurozóny ruku následně natáhlo Portugalsko a rok a den po poskytnutí první pomoci Řecku získalo od EU a MMF slib tříleté půjčky 78 miliard eur.

Na varování ekonomů a dlouho trvající spekulace médií o tom, že by s prosbou o půjčku mohly záhy přijít také rozsahem pro EU zásadní ekonomiky Španělska nebo dokonce Itálie, evropští politici loni v létě reagovali navýšením garance EFSF za úvěry na 780 miliard eur a schválením nových nástrojů pro tento záchranný fond. Podepsána byla také dohoda o vzniku stálého záchranného mechanismu (ESM), jenž má začít fungovat letos v červenci. Prvotní návrh pro ESM počítal se zárukami 700 miliard eur a otevřen má být i zemím EU mimo eurozónu. Před necelým měsícem však neoficiální zdroje mluvily dokonce o 1,5 miliardové palebné síle.

21. února se ministři financí zemí eurozóny po mnohahodinovém jednání rozhodli, že Řecko dostane v pořadí již druhý záchranný balík úvěrů ve výši 130 miliard eur, s jehož pomocí by se měl snížit řecký dluh do roku 2020 na asi 120,5 procent HDP z nynějších 160 procent, tedy poblíž 120% hladiny, považované odborníky za limit dlouhodobé udržitelnosti. Soukromí věřitelé v rámci „dobrovolné“ výměny řeckých dluhopisů navíc přijdou asi o 75 procent své expozice a ECB ještě ve prospěch řecké pomoci odevzdá 12 miliard eur, které vydělala na nákupu vládních dluhopisů za krizí stlačené ceny. Řecku je navíc uleveno i zpětně, snížením úroků u prvního balíku finanční pomoci z roku 2010. Odrazem nedůvěry v jeho administrativu a politické odhodlání k reformám i obavu o bankrotovou situaci je prosazený požadavek části zemí eurozóny, aby byl založen zvláštní účet, který zajistí, že Řecko bude udržováno v solventním stavu. Teprve při jeho stabilitě bude možné zdroje použít dále v rozpočtu. Navíc má být Řecko pod nepřetržitým dohledem mise ohledně plnění závazků, rozpočtu či vládních výdajů.

Dlouhodobým řešením dluhové krize v Evropě by měl podle evropských politických špiček být pakt, zpřísňující rozpočtová pravidla a směrující k legislativní povinnosti evropských vlád držet strukturální rozpočet minimálně v přebytku. Na lednovém summitu EU se k paktu rozhodlo připojit 25 zemí EU vyjma Velké Británie, to s určitostí, a České republiky, to zatím. Na březnovém summitu chce pak eurozóna najít cesty k dalšímu posílení kapacity EFSF a ESM.

Celkový přímý účet MMF a EU za dosud poskytnuté (nebo přislíbené) půjčky příliš zadluženým zemím eurozóny dosáhl již 386 miliard eur. Již pár hodin před rozhodnutí o druhém úvěru pro Řecko však do médií unikla důvěrná zpráva trojky mezinárodních věřitelů, podle nichž zemi při nedostatečně rychlé implementaci reforem nemusí stačit ani dosud poskytnutých až 240 miliard eur a v roce 2015 se dluh země může vyšplhat až na 178 % HDP...

Budou dosavadní kroky podle Vás stačit k zastavení dluhové krize v Evropě? O Váš názor se můžete podělit v nové anketě na Patria.cz.


Váš názor
  •  
    21.2.2012 20:22

    Centrální banksteři a nájemní klauni (politici) všech zemí světa spojte se! Proutrácejme se ke světlým zítřkům!
    Ersteman
Aktuální komentáře
14.12.2017
22:01Americké trhy bez výraznějších zpráv mírně ztrácely, Teva si připsala 10%
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  
10:44VIG (-0,19 %) spojí dvě české pojišťovny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)