Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Anketa: Dalších 130 miliard pro Řecko - řešení dluhové krize v eurozóně, nebo jen hrubá záplata?

Anketa: Dalších 130 miliard pro Řecko - řešení dluhové krize v eurozóně, nebo jen hrubá záplata?

21.2.2012 17:45
Autor: Redakce, Patria Online

Jsou to již skoro dva roky, co začal nákladný politický kolotoč kolem dluhové krize v Evropě. Řecko tehdy oficiálně požádalo Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond o poskytnutí do té doby nevídané finanční pomoci v objemu až 45 miliard eur. O pár dnů později se zemi výměnou za slib utahování opasků a provedení reforem dostalo rovnou 110miliardové úvěrové linky s možností tříletého čerpání. Jen o týden později se ministři financí EU navíc dohodli na vytvoření Evropského fondu finanční stability (EFSF), který bude poskytovat garance za záchranné úvěry v objemu 440 miliard eur. Tento domnělý val proti šíření dalších problémů začal fungovat v srpnu 2010.

Prvotní euforie z rozhodného kroku mezinárodních institucí proti dluhové krizi v Evropě dlouho nevydržela. Strašák neudržitelného zadlužení se nad Evropou začal objevovat stále častěji a naplňoval scénáře ekonomů – po Řecku Portugalsko, Irsko, pak Belgie, Španělsko, Itálie, Francie, Velká Británie,… V listopadu si tak od MMF a EU kvůli svému dluhu nuceně půjčilo Irsko. Nabídku 85miliardového úvěru však země nepřijmula celou, půjčila si jen asi 67,5 miliardy eur s tím, že si zbytek zajistila úsporami ve vlastním rozpočtu. Nicméně i tak bude nyní v březnu EFSF znovu vydávat dluhopisy, aby profinancoval další tranši irské pomoci. Jako další ze zadlužených okrajových ekonomik eurozóny ruku následně natáhlo Portugalsko a rok a den po poskytnutí první pomoci Řecku získalo od EU a MMF slib tříleté půjčky 78 miliard eur.

Na varování ekonomů a dlouho trvající spekulace médií o tom, že by s prosbou o půjčku mohly záhy přijít také rozsahem pro EU zásadní ekonomiky Španělska nebo dokonce Itálie, evropští politici loni v létě reagovali navýšením garance EFSF za úvěry na 780 miliard eur a schválením nových nástrojů pro tento záchranný fond. Podepsána byla také dohoda o vzniku stálého záchranného mechanismu (ESM), jenž má začít fungovat letos v červenci. Prvotní návrh pro ESM počítal se zárukami 700 miliard eur a otevřen má být i zemím EU mimo eurozónu. Před necelým měsícem však neoficiální zdroje mluvily dokonce o 1,5 miliardové palebné síle.

21. února se ministři financí zemí eurozóny po mnohahodinovém jednání rozhodli, že Řecko dostane v pořadí již druhý záchranný balík úvěrů ve výši 130 miliard eur, s jehož pomocí by se měl snížit řecký dluh do roku 2020 na asi 120,5 procent HDP z nynějších 160 procent, tedy poblíž 120% hladiny, považované odborníky za limit dlouhodobé udržitelnosti. Soukromí věřitelé v rámci „dobrovolné“ výměny řeckých dluhopisů navíc přijdou asi o 75 procent své expozice a ECB ještě ve prospěch řecké pomoci odevzdá 12 miliard eur, které vydělala na nákupu vládních dluhopisů za krizí stlačené ceny. Řecku je navíc uleveno i zpětně, snížením úroků u prvního balíku finanční pomoci z roku 2010. Odrazem nedůvěry v jeho administrativu a politické odhodlání k reformám i obavu o bankrotovou situaci je prosazený požadavek části zemí eurozóny, aby byl založen zvláštní účet, který zajistí, že Řecko bude udržováno v solventním stavu. Teprve při jeho stabilitě bude možné zdroje použít dále v rozpočtu. Navíc má být Řecko pod nepřetržitým dohledem mise ohledně plnění závazků, rozpočtu či vládních výdajů.

Dlouhodobým řešením dluhové krize v Evropě by měl podle evropských politických špiček být pakt, zpřísňující rozpočtová pravidla a směrující k legislativní povinnosti evropských vlád držet strukturální rozpočet minimálně v přebytku. Na lednovém summitu EU se k paktu rozhodlo připojit 25 zemí EU vyjma Velké Británie, to s určitostí, a České republiky, to zatím. Na březnovém summitu chce pak eurozóna najít cesty k dalšímu posílení kapacity EFSF a ESM.

Celkový přímý účet MMF a EU za dosud poskytnuté (nebo přislíbené) půjčky příliš zadluženým zemím eurozóny dosáhl již 386 miliard eur. Již pár hodin před rozhodnutí o druhém úvěru pro Řecko však do médií unikla důvěrná zpráva trojky mezinárodních věřitelů, podle nichž zemi při nedostatečně rychlé implementaci reforem nemusí stačit ani dosud poskytnutých až 240 miliard eur a v roce 2015 se dluh země může vyšplhat až na 178 % HDP...

Budou dosavadní kroky podle Vás stačit k zastavení dluhové krize v Evropě? O Váš názor se můžete podělit v nové anketě na Patria.cz.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  •  
    21.2.2012 20:22

    Centrální banksteři a nájemní klauni (politici) všech zemí světa spojte se! Proutrácejme se ke světlým zítřkům!
    Ersteman
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data