Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
USA, Japonsko a EU chtějí společně donutit Čínu uvolnit vývoz vzácných kovů

USA, Japonsko a EU chtějí společně donutit Čínu uvolnit vývoz vzácných kovů

13.3.2012 12:07, aktualizováno: 13.3. 16:40
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Spojené státy, Japonsko a Evropská unie dnes otevírají nové obchodní řízení proti Číně u Světové obchodní organizace WTO ve snaze Čínu donutit uvolnit omezení, která zavedla na vývoz vzácných kovů, uvádí s odkazem na administrativu amerického prezidenta Baracka Obamy agentura AP. Vstupy, na které se restrikce vztahují, jsou klíčové pro výrobu baterií pro automobily s hybridním pohonem, moderních obrazovek a dalšího technicky vyspělého zboží.

USA chtějí požádat Světovou obchodní organizaci (WTO), aby pomohla s rozhovory s Pekingem o odbourání omezení vývozu vzácných kovů. V kauze se k USA připojují Evropská unie i Japonsko. Je to další pokus v čele s USA, jak ukončit čínské restrikce na pro průmysl nezbytné vstupy, které Spojené státy označují za neférové obchodní praktiky a které bezpochyby v důsledku znamenají pro americké společnosti konkurenční nevýhodu. Čína se totiž z 97 procent podílí na celosvětovém vývozu 17 vzácných kovů, které jsou nezbytné pro technicky vyspělé produkty, jako jsou čočky do optických přístrojů, mobilní telefony nebo zbraně.

Skupina 17 kovů vzácných zemin, označení a příklady použití:
Prvek Symbol Příklady oblastí a technologií použití
Cerium Ce barvení skla a keramiky, rafinérie, zvláštní osvětlení
Dysprosium Dy laser
Erbium Er laser, speciální ocel
Europium Eu laser,fosfor
Gadolimium Gd zvláštní sklo, paměťové čipy, fyzika
Holmium Ho laser
Lanthanum La speciální sklo, baterie, elektrody, čočky v elektronice, rafinérie
Lutetium Lu scanovací technika, zvláštní sklo
Neodymium Nd laser, barvení skla a keramiky
Praseodymium Pr laser, osvětlení, zvláštní ocel
Promethium Pm baterie
Samarium Sm laser, fyzika
Scandium Sc zejména letecký průmysl
Terbium Tb fosfor, fluorescentní osvětlení, laser
Thulium Tm X-ray technologie
Ytterbium Yb infračervený laser, chemie
Yttrium Y laser, TV, vysoce teplotně odolné polovodiče, bílé zboží typu mikrovlnných trub

Peking v posledních letech snižuje své vývozní kvóty, aby uspokojil narůstající domovskou poptávku, ačkoli čínské úřady zmiňují ekologické obavy jako jeden z důvodů. USA to považují za neférové praktiky, které odporují pravidlům WTO, jejíž je Čína členem. Čína je připravena u WTO svůj postoj bránit, navenek akcentuje roli zavedených limitů zejména jako ochranu životního prostředí a zábranu neřízené exploatace jejích přírodních zdrojů. Zdroj z americké administrativy podle agentury Reuters ale řekl, že omezování vývozu je typickým příkladem snahy Pekingu nutit zahraniční firmy, aby přesunuly výrobu do Číny.

Pro první pololetí roku 2012 Čína dle ministerstva obchodu snížila vývozní kvótu meziročně o 27 % na 10.546 tun, počet licencovaných exporter pak má klesnout na 11 z 26.

Čína se na světové produkci těchto kovů podílí uvedenými 97 procenta, její zásoby ale tvoří odhadovaných jen 30 procent zásob světových. “Potřebujeme chránit životní prostředí a uchovat si nenahraditelné zdroje,” říká mluvčí ministerstva zahraničí Liu Weimin. “Jsme přesvědčeni, že naše chování neodporuje regulím WTO,” dodává. Čína se odvolává také na ekologickou náročnost samotné těžby vzácných kovů a tento argument použila i v reakci na dnešní krok světových mocností. Skutečnost, že zajišťuje téměř celou jejich globální nabídku, je prý důsledkem toho, že vyspělé země je s ohledem na zátěž pro životní prostředí netěží.

Čína bude mít po podání případu k WTO deset dní na odpověď obchodní organizaci a do 60 dní má zahájit jednání ve věci s USA, Japonskem a EU. Trojice může žádat WTO o formální vyšetření postupů Číny.

Peking uvedl, že kvůli slabé globální poptávce vlivem světového útlumu ekonomiky a v důsledku i průmyslu bylo za 11 měsíců roku 2011 vyčerpáno 49 % vývozní kvóty. “Export byl stabilní a Čína v něm bude pokračovat dle stanovených pravidel. Věříme, že si ostatní země vezmou svou zodpovědnost na svá bedra a seženou si případně alterantivní zdroje jinde,” dodává Liu. Vzácné kovy mají ve svém nerostném bohatství take USA, Kanada, Austrálie I další země. Přestaly je ale těžit kolem roku 1990, kdy světový trh ovládly levnější dodávky z Číny. Nová těžební místa jsou chystána v Kanadě, Kalifornii, Indii, Malajsii, Rusku a dalších zemích, s reálným počátkem těžby ale až kolem roku 2015.

V separátním případu WTO v červenci rozhodla, že Peking neoprávněně chrání své domácí firmy omezováním export devíti materiálů potřebných ve výrobě oceli, hliníku a v chemii. USA a EU nyní doufají, že podobný verdikt padne také u zemin vzácných kovů.


(Zdroj: AP, čtk)


Váš názor
 •  
  14.3.2012 15:50

  Jenom bych dodal,že v tomto oboru je nedostatek odborníku.A dopad na životní prostředí taky není zanedbatelný.Jinak co mám zprávy tak v Číně minulý rok zavřeli tři menší doly.Zde je třeba odkaz na Kanadu. www.nr.gov.nl.ca/nr/mines/investments/investments.html
  kaulyy
  • nejen pro lasery
   14.3.2012 19:45

   Jak vyplývá z přehledu použití vzácných prvků, jedná se ve většině případů o využití ve vojenství-lasery- atd. Chápu krok ČLR na omezení tohoto vývozu. Proč by Čína měla nadále vyvážet strategické suroviny tam, kde se používají ke zbrojení? A nechápu hysterickou reakci USA, které by si řadu těchto prvků mohly těžit na svém území.
 • USAJaponskoEU-drzosť 2012
  13.3.2012 23:47

  Ako ináč možno pomenovať "americkú predstavu" o ČÍNE - asi až teraz historicky znovu vystupuje ČÍNSKY MÚR ako ochrana pred "usaeuronájazdami" -hlavne od roku 1989! To, čo je typické pre medzinárodný obchod, v ktorom už dlhé minulé desaťročia DOMINOVAL - a po roku 1945 jednoznačne- americký vplyv a štýl, sa nenávratne končí a s tým aj doména USA i v oblasti vzácnych kovov...Pozícia všestranného svetového policajta a zvlášť po páde komunizmu v roku 1989 -sa končí! Tak ako sa neuvážene skončila rokom 1989 - ROKY budovaná a za cenu akých obetí vo svete globálna a strategická ROVNOVÁHA, včítane miesta TRETIEHO SVETA, tak zákonite končí aj "éra USA" 1945-2012 a s týmto faktom bude omnoho ťažšie sa SVETU vyrovnávať, ako s pádom komunizmu! Tak ako každá nehumánna hegemónia v našich dejinách sa skončila podľa miery spravodlivosti a nielen tej ľudskej....tak i samozvanecká hegemónia USA zákonite musí ustúpiť ....TAK ako ťažko končila doba KOLONIALIZMU, ako morálnej diagnózy novovekej civilizácie a jej dôsledkov /včítane vzniku USA/...tak naša stará Európa by už mala byť európskou a nie ako doterazky - zamerikanizovanou 1918-2012. Ak jednotný "eurodom" - tak potom náš - EURÓPSKY aj v projekcii, ako aj v stavbe a jej vybavenosti! Veď načo potom vznikla EU?!
  turcan
  • Re: USAJaponskoEU-drzosť 2012
   14.3.2012 0:02

   bolševická hysterická čobolácká hnida...to před spaním vážně pobaví..)))
   db
   •  
    14.3.2012 2:12

    To co prislo do evropy po revoluci neprislo z USA jak se vsichni domnivaji....lide zacli byt jen osvobozeni od komunisticke klece....to co nastalo potom je jenom vecii nove politiky a novych politiku kteri tzv kapitalismus neumneli ovladnout protoze vlastne ani nechteli.Vytvorily totalne jinou politiku totalniho kradisismu a korupcismu....proto mate tu svou slavnou EU cobolovia tak predposranou...to vy jste si znicily svuj stat tak jako Cesko...Americky kapitalismus jste si prekroutily a vlastne znicily misto aby jste ho zdokonalili....tak nechte USA byt USA a chodte past ovce , zkuste to od nova.....
Aktuální komentáře
22.4.2018
15:52Fidelity: Jaký bude dopad předčasných voleb v Turecku na tamní investiční příležitosti?
13:51Mělo by nám vůbec záležet na otázce nerovnosti? (+video)
7:40Víkendář: Umělá inteligence, vzpoura strojů a rusko-čínská kontrola kybersvěta
21.4.2018
13:33Trpíte technostresem?
7:36Víkendář: Obama nabízel falešnou naději, Trump se tím nezdržuje a v Sýrii si jde za svým
20.4.2018
22:04Wall Street zakončila v záporu, Apple -4 %; GE +4 %
18:10Proč se nyní trhy chovají tak zmateně? A jaká bude jejich dlouhodobá návratnost?
17:44Summary: Honeywell potěšil vylepšením výhledu, problémy Schlumbergeru se podepsaly na jeho provozní marži
17:10Pražská burza udržela ztrátu, ke krvácejícímu Tabáku se připojila CETV
16:55Trumpova intervence na ropě, zisky pro dolar a slabý závěr týdne pro korunu  
16:43Jakub Lukáš: Zisky na Monetě – není čas je zrealizovat? (video)
16:25Technická analýza: Libra ustupuje mílovými kroky, přešlapující korunu by mohli rozhýbat bankéři
15:44Jak Severní Korea čaruje s rozpočtem
15:29GE potěšil absencí špatných zpráv, stabilizace je stále daleko (komentář analytika)  
14:50Rusko chce zmírnit dobrovolné restrikce na těžbu ropy
14:27Kdo bude nakonec platit, když udělá robot chybu?
13:33Na pražské burze dnes těžko hledat ziskový titul. Nejvíce ztrácí Tabák
12:55Perly týdne: Nebezpečná technická formace, smrt Amazonem a Trump s Kimem v Praze
12:09Innogy: Investor má zájem o aktivity v ČR
11:56Morgan Stanley: Těžba bitcoinů při kurzu pod 8600 USD je ztrátová

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data