Aktualizováno Italská vláda dnes opět prodávala dluhopisy, tentokrát dlouhodobé a v celkovém upsaném objemu 4,88 mld. EUR, který zůstal pod maximálním cílem 5 miliard eur. Výnos u tříletých dluhopisů (2,5% kupón), jichž se prodalo za 2,88 miliardy eur, vzrostl na 3,89 % z 2,76 % v polovině března, a vyšplhal se tak nejvýše od poloviny ledna. V dnešní aukci se tak, po vzoru včerejšího prodeje pokladničních poukázek, projevily zjitřené obavy trhu o slabší státy eurozóny.
Poměr poptávaného objemu k upsanému u 3leté splatnosti klesl přitom na současných 1,44 z březnových 1,57. „Strach z nákazy se vrací do Evropy a Španělsko je hlavním zdrojem obav, takže spready u výnosů periferních zemí zůstanou pravděpodobně pod tlakem a krátkodobě ještě porostou, shrnul ještě před dnešní aukcí stratég Gianluca Ziglio obavy trhu.
Itálie dnes také prodala další tranši 3letých dluhopisů (kupón 3 %), dále dluhopisy se splatností 2020 (kupón 4,5 %) a 2023 (kupón 4,75 %) v celkovém objemu 2 mld. EUR. Z toho 3leté dluhopisy s 3% kupónem za 0,395 mld. EUR při průměrném výnosu 3,92 %, který vzrostl taktéž o více než procento z 3,77 % v aukci z 14. února.
S růstem výnosů, tentokrát těch krátkodobých, se italská vláda musela smířit již včera, když prodala na primárním trhu pokladniční poukázky za 11 miliard eur. Ačkoli dosáhla maximálního stanoveného cíle objemu, výnos u ročního dluhu vzrostl poprvé od loňského listopadu, a to na dvojnásobek oproti březnové aukci.
Výnosy u dluhu Itálie klesly od jmenování nové vlády v čele s Mariem Montim do začátku března díky masivní pomoci Evropské centrální banky o více než dva procentní body. Údaje ze španělské ekonomiky však znovu rozproudily obavy z další krize a stáhly dolů také italské dluhopisy. Italský ministr rozvoje Corrado Passera uvedl, že Evropa prochází znovu složitým obdobím, Itálie je však nyní připravena lépe, než tomu bylo na podzim, aby napětí na trzích ustála.
Itálie má zdravější bankovní systém a méně zadlužený soukromý sektor než Španělsko. V plnění ročního plánu refinancování je však lepší Madrid, který získal emisemi nových dluhopisů již téměř polovinu roční potřeby. Řím potřebuje letos získat 215 miliard eur a zatím má z toho 37 procent.
Španělský premiér Mariano Rajoy včera připustil, že „budoucnost Španělska tkví v bitvě o zklidnění výnosů na dluhopisech“. Ty jsou blízko úrovní, které přiměly Řecko, Irsko či Portugalsko k přijetí vnější pomoci. Rajoy zneklidnil trhy prohlášením, že země nebude schopna dodržet letošní závazek rozpočtového schodku na úrovni 4,4 procenta a deficit dosáhne zřejmě 5,3 % HDP.
Člen výkonné rady ECB Benoit Coeuré včera naznačil možnost nákupu španělských dluhopisů ECB. Situace v zemi podle něj ukazuje na nervozitu trhů, nevidí však důvod, proč by tamní výnosy neměly opět klesnout. ECB začala španělský a italský dluh nakupovat v loňském srpnu, od prosince pak poskytla nízko úročené úvěry bankám eurozóny v celkovém objemu větším než 1 bilion eur.