Počet lidí, kteří ve Spojených státech minulý týden požádali o podporu v nezaměstnanosti, se zvýšil asi o 13 tisíc a v ročním přepočtu se dostal na zhruba 380 tisíc. To je nejvíce za poslední dva měsíce, analytici počítali konsensem s počtem 355 tisíc. Tamní ministerstvo práce zároveň uvedlo, že počet žadatelů o podporu byl v předchozím týdnu po zpřesnění dat vyšší, než uváděly předběžné údaje.
Ve čtyřtýdenním klouzavém průměru, který smazává výkyvy z týdne na týden a je považován za spolehlivější ukazatel skutečné situace na trhu práce, o podporu žádalo asi 368,5 tisíce lidí. Negativně byla navíc revidována data za předchozí týden a to na 367 tisíc z 357 tisíc.
Příznivější byl vývoj u pokračujících žádostí v nezaměstnanosti, kde bylo vykázáno 3251 tisíce žádostí při očekávání 3335 tisíce. I tam prošel předchozí týden mírnou negativní revizí na 3349 z 3338 tisíce.
Ekonomové jsou nicméně proto přesvědčeni, že horší březnová statistika z trhu práce i nárůst počtu žadatelů o podporu v nezaměstnanosti z minulého týdne na celkovém obrazu nic nemění. Ve čtyřtýdenním klouzavém průměru se počet žadatelů o podporu změnil jen minimálně, situace na trhu práce by se měla nadále zlepšovat, věří.
“Je opravdu těžké zjistit rozsah, jaký na to mají vliv sezonní faktory, v tomto případě Velikonoce," poznamenal hlavní ekonom finanční společnosti TD Securities Eric Green. "Nic se ale nemění, nepotvrzují se tím žádná slabá místa, která jsme viděli minulý pátek. Domníváme se, že za růstem počtu žádostí byly právě ty sezonní faktory. Očekáváme proto, že se počet žádostí začne opět snižovat," dodal.
Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti se v USA vytrvale snižoval zhruba od loňského podzimu a teď je na úrovni, která už by měla přispívat k trvalejšímu zlepšení celkové situace na trhu práce. K tomu je podle ekonomů zapotřebí, aby počet žadatelů setrval pod hranicí 400.000. Pod ní se drží už několik měsíců.
Když se počet žadatelů o podporu sníží pod 375.000, obecně se má za to, že nábor nových zaměstnanců je už dost silný na to, aby klesla i míra nezaměstnanosti. To se v posledních měsících i dělo a nezaměstnanost teď v USA dosahuje 8,2 procenta. Je tak nejnižší za zhruba tři roky. Pokud by se ale bral v úvahu i počet lidí, kteří po neúspěšném hledání práce vypadli ze statistik, míra nezaměstnanosti by byla vyšší.
Data o počtu žadatelů o podporu v nezaměstnanosti zpravidla nemívají větší význam, neboť jde pouze o dílčí statistiku. Po nečekaně nízké tvorbě nových pracovních příležitostí za minulý měsíc ale nyní finanční trhy reagují na špatné zprávy citlivěji.
(Zdroj: čtk, Bloomberg)