„Pro Věci veřejné jsou dvě možnosti: Vstup do vlády, čímž ztratí svůj protestní charakter (na kterém byly voleny), nebo podpora vlády z opozice, což by straně slušeno mnohem víc, ale pokušení bude velmi silné. Koalice s VV může vydržet jen, pokud budou jasně formulovány koaliční dohody, způsoby a pravidla řešení neshod. Zároveň musí být jasné, že strana, která pravidla porušuje, vydírá ostatní, není ochotná komunikovat, ve společnosti bude ztrácet. Nejde jen o to, co se prosadí, ale i jakým způsobem se to prosadí. U nás jsme si zvykli, že hlavně že "vyhrajeme", ale je jedno, jestli je to podvodem.“ To byla slova profesorky a politoložky Vladimíry Dvořákové v online rozhovoru na Patria.cz těsně po volbách v roce 2010, po kterých vznikla koalice ODS, TOP09 a Věcí veřejných s velmi pohodlnými 118 mandáty v poslanecké sněmovně.
Vaše otázky v online rozhovoru s Vladimírou Dvořákovou můžete pokládat zde.
Vládní koalice se dohodla. Tak jsme otevírali upoutávku na rozhovor s Vladimírou Dvořákovou před rokem, kdy jsme dávali prostor komentáři zažehnání do té doby nejvážnější krize dosud platného vládního kabinetu, která přemístila předsedu VV Radka Johna z ministerstva vnitra do křesla vicepremiéra vlády pro boj s korupcí a slibovala širší vítr v obsazení skandály provázené vlády. Bylo to v době, kdy bylo relativně čerstvé obvinění faktického lídra VV Víta Bárty z uplácení či stránek médií zaplňovaných kauzou Promopro. „Největším problémem řešení této krize je to, že nám to vlastně neříká, o čem tato krize byla a zda řešení, které přinesla, řeší ten problém, který ji vyvolal. Tudíž nemůžeme ani říci, zda se nebude v nejbližší možné době opakovat. Předčasné volby sice mohou být řešením, dávají legitimitu nové vládě, ale nemusejí být řešením celkové situace,“ odpověděla tehdy na jeden z dotazů online rozhovoru Vladimíra Dvořáková.
Jsme o další rok dále, v polovině řádného volebního období. Došlo na faktický rozpad vládního kabinetu. Strana Věci veřejné ztratila nejen protestní charakter, ale téměř zcela i podporu voličů, část poslanců a místo ve vládě. Za pouhý týden se, viděno mediálním obrazem, od dohody na podpoře všeho, co bylo dosud kabinetem dojednáno, posunula na podporu jen něčeho a k oznámení nepodpoření inovovaného kabinetu s odpadlými Peakovci (a jejich spojenci) v pátečním hlasování o důvěře vládě. Navíc k deklaraci docela dobře možné spolupráce s ČSSD. Zatrpklá? Hysterická? Semleta dinosaury? Ale také: Jsou přesuny politiků mezi stranami a platformami v rámci mandátu od voličů v pořádku?
Slovo chlapa, zdá se, nepatří ani premiérovi země. Požadavek Petra Nečase na další pokračování vlády se poměrně briskně od dosavadního kabinetu tří politických stran posunul přes požadavek tří poslaneckých klubů a později písemně stvrzenou pohodlnou většinu jen k většině dostatečné, kterou si navíc nejspíše ověří ranním sčítáním hlav před samotným hlasováním. To v situaci, kdy volební průzkumy v případě, že by došlo na předčasné volby, ukazují na suverénnost ČSSD s podporou (či přímou účastí?) KSČM. Již před rokem Vladimíra Dvořáková charakterizovala roli premiéra jako slabou z hlediska vlivu regionů a kmotrů v ODS, navíc za zády s prezidentem Václavem Klausem, který mu ukrajuje šanci na vlastní iniciativu, samostatnost a svá řešení.
Páteční informace o tom, zda za novým trojstranným kabinetem stojí potřebná většina sněmovny, je v rovině praktické, rovině „stability“ a rovině politického kurzu podstatná. Vládní otřesy jsou ale jen střípkem mozaiky stavu tuzemské politiky a veřejné správy. Česká politika podle Vladimíry Dvořákové potřebuje především zásadní kroky, které odříznou politické strany a s nimi propojené podnikatelské skupiny od peněz ze státní správy, jinak boj mezi nimi neutichne. Politoložka dlouhodobě varuje před radikalizací české společnosti, rostoucí nedůvěrou v demokratické procedury s atributy voleb, funkční a nezávislé policie, funkčních a nezávislých soudů, naděje dosáhnout u nich spravedlnosti… To je vždy hodně nebezpečné, říká a obrazně hovoří o tom, že v podpalubí to vře, zatímco na palubě Titaniku se tančí.
Nešvary, bující v tuzemské společnosti, ji jako historičku a politoložku přiměly k sepsání knihy výmluvně nazvané „Rozkl(r)ádání státu“. Nejen v ní hledá odpovědi na mýty a stereotypy politické kultury, probírá roli politických stran, státní správy, Ústavního soudu, médií, občanské společnosti i vztah k Evropské unii, nešetří otevřeným popisem kauz a neopomíjí plzeňská práva. Hovoří o učebnicovém příkladu formování klientelistických vazeb, propojování politiky, ekonomiky, práva.
Co s tím? Kdo a jak je schopen prosadit změnu dosud zaběhlého? Co musí tato změna obsahovat? Nejen na to Vám odpoví Vladimíra Dvořáková v pátek 27. dubna od 13 hodin v online rozhovoru na Patria.cz. Ptát se budete moci již od ranních hodin.
Prof. PhDr. Vladimíra Dvořáková, CSc. je vedoucí katedry politologie na Vysoké škole ekonomické v Praze, předsedkyně Akreditační komise. V roce 2003-2006 byla předsedkyní České společnosti pro politické vědy a viceprezidentskou Mezinárodní politologické asociace (IPSA). Byla a je řešitelkou a spoluřešitelkou řady vědeckých projektů včetně zahraničních, její práce byly publikovány i v řadě cizích jazyků (angličtina, francouzština, španělština, němčina, portugalština). Předmětem jejího badatelského zájmu je především komparativní politologie, se zaměřením na přechody a konsolidaci demokracie, občanskou společnost, atd. Regionálně se zabývá Evropou, USA a Latinskou Amerikou.