Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Španělská ekonomika překvapila v 1Q mírnějším poklesem, S&P rozdala 11 downgradů bankám

    Španělská ekonomika překvapila v 1Q mírnějším poklesem, S&P rozdala 11 downgradů bankám

    30.04.2012 10:40, aktualizováno: 30.4. 14:34
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Aktualizováno

    Španělská ekonomika se sice v prvním čtvrtletí letošního roku propadla do nové recese. Hrubý domácí produkt (HDP) ale klesl v mezičtvrtletním srovnání opět o 0,3 procenta, proti trhem i tamní centrální bankou očekávanému zrychlení poklesu na 0,4 procenta. Ratingová agentura Standard & Poor's dnes návazně na downgrade země v minulém týdnu zhoršila hodnocení 16 španělských bank, přičemž u 11 z nich – včetně Banco Santander (8,23 USD, 0,37%) a došlo ke snížení ratingu.

    Za tzv. technickou recesi je podle statistiků považován mezičtvrtletní pokles sezónně očištěného reálného čtvrtletního hrubého domácího produktu (HDP) v alespoň dvou po sobě následujících čtvrtletích. Španělsko dnešními předběžnými čísly za 1Q tuto definici splnilo, jelikož v posledním čtvrtletí loňského roku HDP klesl o 0,3 procenta mezikvartálně. Samotný vstup země do recese se všeobecně očekával. Lepší než očekávání trhu nebyla jen mezikvartální stagnace tempa poklesu, ale i meziroční snížení o 0,4 procenta, které sice následuje po 0,3% růstu ve 4Q11, ale stále je mírnější než trhem očekávaný 0,6% pokles.

    "Španělsko je v recesi a podle našeho názoru se to brzy nezlepší," řekl ekonom Guillaume Menuet z finančního ústavu Citibank. Možné je podle něj i to, že Španělé budou muset ještě víc zpřísnit fiskální politiku, pokud se chtějí vyhnout hlubším problémům. "To ale bude kontraproduktivní," dodal s tím, příliš výrazné úspory dusí ekonomiku. 

    Španělsko je za poslední tři roky v recesi podruhé. Španělská vláda aktualizovala plán hospodářské stability, který v pátek před odesláním Evropské komisi zveřejnila. Počítá v něm, že v letošním roce ekonomika vykáže propad o 1,7 procenta, už v příštím roce by ale měla vykázat růst 0,2 procenta. 

     
    Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's zhoršila hodnocení 16 španělských bank v reakci na snížení ratingu Španělska, k němuž sáhla minulý týden. Žádný hodnocený subjekt totiž nemůže mít vyšší rating, než je rating vlády dané země. Nižší rating má po dnešku 11 finančních ústavů, zatímco v šesti případech agentura snížila výhled.

    S&P minulý týden snížila rating dlouhodobých závazků Španělska hned o dva stupně na známku BBB+. Hodnocení krátkodobých závazků pak agentura snížila na stupeň A-2. "Oproti našim předchozím hodnocením se ve Španělsku zhoršuje prognóza rozpočtového deficitu v období let 2011-15 na pozadí horšího ekonomického vývoje a stoupá pravděpodobnost, že vláda bude muset poskytnout další podporu bankovnímu sektoru. V tomto důsledku očekáváme růst španělského vládního dluhu," uvedla agentura S&P minulý týden a výhled ratingu stanovila jako negativní, což znamená, že k dalšímu snížení ratingu ještě může sáhnout.

    "Snížení ratingu země má přímé negativní dopady na rating bank, které hodnotíme stejně nebo lépe než rating Španělska, a na většinu bank, jejichž ratingové známky počítají s podporou španělské vlády," píše se ve zprávě agentury, která dále varuje i před ekonomickými riziky pro španělské banky.

    Nižší rating má ode dneška Banco Santander a její součást Banco Espaňol de Crédito (Banesto), dále Banco Bilbao Vizcaya Argentaria ze skupiny BBVA (5,26 EUR, 5,12%), anebo Banco de Sabadell a Ibercaja Banco. Horší výhled ratingu pak mají ústavy CaixaBank a její mateřská Caja de Ahorros y Pensiones de Barcelona či ústav Bankia a jeho mateřská společnost Banco Financiero y de Ahorros.

    Po této první reakci na downgrade hodnocení závazků španělské vlády mohou přijít ještě další změny hodnocení bank. S&P dnes uvedla, že pokračuje v revizi španělského bankovního sektoru a ratingy změní, či potvrdí do konce května.

    (Zdroj: Bloomberg, S&P , ČTK, AP)


    Čtěte více:

    Španělská ekonomika se opět propadla do recese, tvrdí tamní centrální banka
    23.04.2012 11:59
    Španělská ekonomika se v prvním čtvrtletí propadla do nové recese. Hr...
    S&P srazila rating Španělska o dva stupně, čeká prudší zhoršování financí a pomoc bankám. Evropské trhy padají
    27.04.2012 8:31
    Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's snížila hodnocení úvě...
    Španělsko: Nezaměstnanost za první kvartál vyskočila na 24,4 %, inflace na vzestupu
    27.04.2012 11:57
    Španělsko dnes eurozóně dělá vrásky na čele. Po downgradu od S&P při...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    12.08.2026
    9:16Rozbřesk: Koruna zpět v prázdninové letargii, ropa i výnosy před americkou inflací rostou
    8:57ČEZ uklidnil obavy z windfall tax, trhy sledují ropu i AI. Večer budeme pozorovat zatmění Slunce  
    5:59Pokles cen elektřiny tady je, přiznává Martin Novák z ČEZ. Ovoce ale začíná přinášet Gas Distribution
    11.08.2026
    21:59Wall Street pokračovala v konsolidaci; probuzení může přinést aktuální CPI  
    17:14Mimořádná levnost i drahost amerických akcií. Vše vysvětluje jedna skrytá proměnná
    15:50Eli Lilly stíhá Novo Nordisk. V Británii získala první povolení pro pilulku na hubnutí mimo USA
    14:31Provozovatel datových center DayOne se chystá na svůj první den na burze v USA
    14:31Umělá inteligence jako budování železnic, období bankrotů i slávy
    14:07Od valuace 98 miliard k až 30 miliardám dolarů. Shein se připravuje na vstup na burzu
    14:02Návrat Intelu nabírá obrátky. Firma si zajistila 20 miliard dolarů na expanzi
    13:08Rocket Lab roste raketovým tempem, ziskovost však stále zůstává na oběžné dráze  
    11:38ČEZ zaostal za odhady na provozním zisku. Slabý Trading přebil pozitivní zprávu o vyšším výhledu  
    11:05Inflace zůstává pod cílem, domácí tlaky ale nepolevují
    10:08Wall Street vidí za Bessentovými kroky známky úzkosti na trhu s dluhopisy  
    8:52ČEZ v pololetí meziročně zvýšil čistý zisk o deset procent a zahraniční trhy sledují nové zdroje financování AI  
    8:44ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky hospodaření za I. pololetí 2026
    7:57Čistý zisk ČEZ přesáhl za první pololetí 18 miliard, společnost znovu navýšila výhled
    10.08.2026
    17:01Pár úvah o plánech FIFA, skutečném podnikání a tržním systému
    15:38PODCAST Týdenní výhled: Výsledková sezóna trenduje díky AI vysoko nad odhady a Bessent brání státní dluhopisy  
    14:44Trumpovy příjmy z licencí loni vzrostly o 71 procent na 59,5 milionu dolarů

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    14:30USA - CPI, y/y