Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Yardeni: Fed znárodnil dluhopisový trh, vláda peníze promrhá

Yardeni: Fed znárodnil dluhopisový trh, vláda peníze promrhá

17.08.2012 7:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Je možné, že by měl Paul Krugman nakonec pravdu a my bychom se namísto snižování deficitů měli snažit o jejich zvyšování? Může mít pravdu John Williams, který jako prezident San Francisco FRB a volící člen FOMC podporuje QE3 s tím, že by mělo být časově neomezené? Domnívám se, že oba jsou naprosto mimo, je ale těžké argumentovat proti jejich jednoduchým a zdánlivě logickým řešením našich ekonomických problémů. Zdá se, že oba považují za příčinu nefunkční monetární a fiskální politiky to, že nebyly vyzkoušeny s dostatečnou intenzitou. Pokud nefungoval bilion dolarů, měli bychom vyzkoušet dvakrát tolik.

Podle Krugmana investoři nyní nabízejí americké vládě peníze tak levně, že ji v podstatě prosí, aby se ještě více zadlužila. Důvodem, proč leží výnosy dluhopisů tak nízko, je ale závazek Fedu držet sazby nízko až do roku 2014. Aby zajistil, že tyto výnosy neporostou, rozjel kvantitativní uvolňování QE1, QE2 a poté operaci Twist. Další na řadě může být QE3. Dluhopisový trh již nyní v podstatě neexistuje, protože byl znárodněn Fedem! A jeho nezodpovědná politika umožnila, aby nezodpovědnou politiku sledovala i vláda.

Podle Krugmana se výnosy nacházejí nízko, protože ekonomika prochází „šokem oddlužení“, který tlumí výdaje domácností a firem. A tvrdí, že „pokud jsou peníze levné, je čas investovat“. Zní to zajímavě, tato argumentace má však vážné vady na kráse. Jednou z nich je to, že porušuje základní pravidlo, které zní: Neexistuje žádný oběd zadarmo. Ani půjčky za nulové sazby nejsou penězi zadarmo, protože se projeví rychlým růstem dluhu. I přes veškeré hovory o investicích do infrastruktury a vzdělání je realita taková, že vláda peníze utratí v oblastech, které nevytváří žádný dodatečný příjem. Tzv. American Recovery and Reinvestment Act z roku 2009 stál 800 miliard dolarů, počet učitelů v zemi ale klesl o 313.000 a veřejné výdaje na stavební práce klesly o 14 %.

Typickou ukázkou toho, kam směřuje senilní společnost se štědrými programy sociální podpory, je Japonsko. Jeho vláda má k dispozici hodně peněz, desetileté vládní dluhopisy nesou výnos menší než 1 %. A vláda si také hodně půjčuje, její dluh dosahuje 200 % HDP. Jak píše WSJ, současní dvacátníci a třicátníci jsou rozezleni z toho, že musí přijímat místa s nízkými mzdami, protože firmy na dlouhodobý nízký růst reagují snižováním počtu pozic pro mladé a omezováním mezd a dalších výhod. Ti, kterým je dnes šedesát a sedmdesát, jsou spokojení, protože jich se přicházející problémy netýkají. I čtyřicátníci a padesátníci se zoufale snaží těmto problémům vyhnout. Těm nejmladším se to ale nepovede.

(Zdroj: Blog Eda Yardeniho)


Váš názor
  • Půjčit si? Ano, ale tak, aby přínoš převyšoval náklady půjčky.
    17.08.2012 8:15

    Dokonce i Schäuble se chlubil jak je pro stát snadné a výhodné si půjčit. Ale je to jako v rodině. Můžeme si levně půjčit na dovolenou nebo novou sedačku, nakonec se ale budeme podivovat, kolik zaplatíme na úrocích, ale hlavně souvisejících poplatcích (v případě státu na správě dluhu). Peníze, které emituje stát, se dříve či pozděj projeví v nějaké bublině, neboť ekonomický růst nevzniká tištěním peněz, ale prací.
    Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Index ekonomické důvěry
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y