Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Němci žádají nižší zdanění drahého benzinu, vláda to odmítá

Němci žádají nižší zdanění drahého benzinu, vláda to odmítá

27.08.2012 13:58
Autor: ČTK

Stejně jako v Česku trápí rekordně vysoké ceny benzinu a nafty motoristy také v Německu. Jejich volání po snížení zdanění pohonných hmot po vzoru Francie ale německá vládní koalice podobně jako české ministerstvo financí odmítá. 

Cena nejpoužívanějšího benzinu Super E5, který odpovídá českému Naturalu 95, se v závěru minulého týdne vyšplhala na průměrných 1,72 eura (zhruba 42,70 Kč) za litr. Stejné množství dieselu vyšlo na 1,54 eura (asi 38 Kč). I v Německu se proto začaly ozývat hlasy požadující alespoň dočasné snížení daně z pohonných hmot, jaké plánuje francouzská vláda. Podle průzkumu pro nedělník Bild am Sonntag takové opatření podporuje 78 procent Němců a jen 16 procent je proti. Podporu ale nemá u vládnoucích stran. 

"To, o co se (francouzský) prezident (François) Hollande pokouší, je levicový sociálpopulismus. Snížení daně nepomůže řidičům, ale jen zvýší zisky petrochemických firem," řekl generální tajemník svobodných demokratů (FDP) Patrick Döring. Stejný názor má druhý muž německých křesťanských socialistů (CSU) Alexander Dobrindt. "V současné situaci by to vedlo jedině k okamžitému zdražení ze strany petrochemických koncernů a ceny pohonných hmot by dlouhodobě neklesly," tvrdí. 

Svaz německého petrochemického průmyslu však tyto názory rezolutně odmítl. "Argumenty politiků jsou velmi průhledné a ve skutečnosti chtějí jen odvést řeč od hrozící diskuze o příliš vysoké úrovni zdanění, která dosahuje více než 90 centů (22 Kč) z litru benzinu," ohradil se předák svazu Klaus Picard. 

V Německu jsou prodávané pohonné hmoty zatíženy takzvanou energetickou daní a daní z obratu. Při ceně 1,70 eura za litr benzinu stát podle agentury DPA získává 65 centů (16 Kč) na energetické dani a 27 centů (6,70 Kč) na dani z obratu. Dohromady tak z jednoho prodaného litru vybere 92 centů, což představuje přes 54 procent ceny. 

Plán snížit v zemi daň z benzinu oznámil minulý týden francouzský premiér Jean-Marc Ayrault, jehož vláda tak chce domácnostem kompenzovat negativní dopady způsobené výrazným růstem cen pohonných hmot v poslední době. Ayrault zdůraznil, že chystané snížení daně bude jen malé a dočasné. 

O snížení spotřební daně u pohonných hmot se začalo hovořit i v Česku, kde cena litru Naturalu 95 na některých čerpacích stanicích v minulých dnech prolomila dokonce hranici 40 . Opoziční ČSSD se proto znovu chystá předložit návrh zákona o snížení spotřební daně na pohonné hmoty, kterou chce u nafty srazit o 2,50 a u benzinu o 1,50 na litru. K podobnému kroku přistoupili v červenci i poslanci Věcí veřejných, kteří podali návrh na snížení spotřební daně z nafty o dvě koruny za litr. 

České ministerstvo financí s tím však nesouhlasí a se snížením daně nepočítá. "Kompenzovat nepřímými daněni ceny ropy je ekonomický nesmysl. Navíc státy EU se v roce 2005 zavázaly, že to dělat nebudou," řekl minulý týden ČTK mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. 

Ačkoli růst cen na pumpách Němce netěší, jen malá část jich je ochotna omezit jízdu autem. Ukázal to průzkum pro dnešní vydání časopisu Focus, podle něhož svůj vůz kvůli zdražování pohonných hmot méně používá 37 procent dotázaných. Naopak 45 procent účastníků ankety uvedlo, že své návyky nijak nezměnilo a jezdí stejně často jako dříve. Zbývající prý automobil nepoužívají vůbec.

 


Čtěte více:

Po kauze LIBOR žádají Britové vyšetřit ceny benzinu, mluví se o manipulacích
16.07.2012 10:29
Motoristé možná platí za benzin víc, než je třeba. Znovu se totiž obje...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data