Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Berlín varuje před výpadky proudu, systém ohrožuje nestabilita. ČR bude moct v nouzi odpojit vedení

Berlín varuje před výpadky proudu, systém ohrožuje nestabilita. ČR bude moct v nouzi odpojit vedení

17.10.2012 8:35
Autor: ČTK

Německý energetický systém ohrožuje extrémní nestabilita dodávek solární a větrné elektřiny, zejména v zimních obdobích vysoké poptávky. Plyne to podle agentury Reuters z podrobných údajů německého výzkumného institutu Fraunhofer. Před novými výpadky dodávek v nadcházející zimě nejnověji varoval spolkový ministr hospodářství Philipp Rösler.  

"Minulou zimu jsme zažili velmi napjatou situaci a letos i příští rok to může být stejné," řekl ministr listu Neue Passauer Presse.

Nejpovážlivější situaci zažilo Německo během chladné vlny a vysoké poptávky v první polovině února. Sítě na severu země byly tehdy přetíženy na hranici kolapsu a musely být odstaveny některé průmyslové podniky kolem Hamburku.

Údaje Fraunhoferu za prvních 40 týdnů roku ukazují u dodávek elektřiny ze "zelených" zdrojů extrémní kolísání. Zatímco 25. května slavila solární lobby dočasné dosažení rekordního výkonu 22,4 gigawattu, tedy asi třetiny německé poptávky, opačný vývoj v první polovině února byl podle expertů mnohem důležitější, protože ukázal na závažná rizika.

Ve druhém únorovém týdnu klesla produkce větrných a solárních zdrojů na letošní druhou nejnižší úroveň 0,77 terawatthodiny, zhruba polovinu týdenního průměru. Poptávka po elektřině tehdy naopak kvůli mrazům prudce vzrostla, zejména kvůli sousední Francii, kam Německo v této roční době hodně vyváží a kde velká část domácností spoléhá na elektrické vytápění. Kvůli tomu musely konvenční elektrárny na fosilní paliva a jádro vyhnat výkon 8. února na letošní maximum 65,9 gigawattu a výkon elektráren na plyn se těsně přiblížil ke svému maximu 24 GW.

Minimální rezerva ve výkonu konvenčních zdrojů vyvolává vzhledem k jejich plánovanému odstavování velké znepokojení a podle Reuters naznačuje, že Evropská komise byla ve svém hodnocení evropského trhu elektřiny za první čtvrtletí nemístně optimistická. "Navzdory drsné zimě se neobjevilo jediné vážné narušení evropského systému dodávek elektřiny. To potvrzuje sílu evropského vnitřního trhu s elektřinou a efektivnost evropských politických opatření," uvedla tehdy komise.

Teoreticky se sice větrná a solární energie v Evropě v jednotlivých sezonách doplňuje, protože v zimě slunce příliš nesvítí, což nahrazuje dostatek větru, zatímco v létě je to naopak. To ale platí jen pro týdenní nebo měsíční úhrny, kdežto z hodiny na hodinu a ze dne na den je vítr po celý rok stejně nepředvídatelný. Podle údajů Fraunhoferu vykázaly v každém z prvních měsíců tohoto roku větrné zdroje minimální vytížení na úrovni jednoho procenta instalovaných kapacit nebo méně.

Nestabilita německých obnovitelných zdrojů ohrožuje i český energetický systém, hlavně kvůli nadměrné produkci větrných generátorů na severu Německa. Česká vláda chystá už na tuto zimu vyhlášku, podle níž bude Česko moci v případě ohrožení své přenosové soustavy neplánovanými toky elektřiny z Německa či odjinud odpojit přeshraniční vedení. Česko a Polsko se budou muset vyrovnávat s nebezpečnými přetoky zřejmě ještě velmi dlouho, protože budování severojižních přenosových sítí v Německu postupuje velmi pomalu.

ČR plánuje obranu proti přelivům přes hranice


Česko bude moct v případě ohrožení své přenosové soustavy neplánovanými toky elektřiny ze zahraničí odpojit přeshraniční vedení. Počítá s tím novela vyhlášky o stavu nouze v elektroenergetice, kterou připravuje ministerstvo průmyslu, zjistila ČTK. Ministerstvo s připravovanou novelou seznámí ve středu vládu. 
 
Novela vyhlášky by podle ministerstva měla zabránit ohrožení obyvatel, průmyslu a majetku v Česku a měla by platit už letos v zimě. Ministerstvo chce právní úpravou zajistit, že nedojde k přetížení české přenosové soustavy, které by vyústilo v nespolehlivost dodávek elektřiny odběratelům.

Problémy v přenosové soustavě jsou podle ministerstva důsledkem rozsáhlé výstavby větrných elektráren v oblasti Baltského a Severního moře. Po elektřině z těchto větrníků je poptávka v jižním Německu a v Rakousku.

Kvůli nedostatečnému propojení v Německu ale jsou toky elektřiny vyvolané těmito obchody neplánovaně přenášeny přes českou a polskou přenosovou soustavu. Podle ministerstva těmito soustavami fyzicky projde až polovina všech obchodních toků mezi severem Německa a Rakouskem.

Odpojení přeshraničního vedení je ale podle ministerstva jen krátkodobým opatřením, k němuž lze přistoupit v případě nouze. Ve střednědobém horizontu, do roku 2017, chce provozovatel přenosové sítě ČEPS uvést do provozu transformátory, které umožní rozprostřít přeshraniční toky elektřiny na méně zatížená vedení, jejichž kapacita není optimálně využita, a zamezí nebezpečným situacím pro českou přenosovou soustavu.

Systémovým řešením by podle ministerstva bylo také rozdělení jednotné německo-rakouské obchodní zóny pro trh s elektřinou na menší oblasti. Společná zóna totiž umožňuje obchodní výměny, které převyšují fyzické možnosti propojených přenosových soustav Německa a Rakouska. Podle vyjádření Německa a Rakouska je ale rozdělení společné zóny možné až kolem roku 2018.

Aby se problém vyřešil dlouhodobě, je podle ministerstva třeba urychlit výstavbu nových vedení, která efektivně a bezpečně umožní přenos elektřiny v rámci Evropy. Součástí dlouhodobého řešení je i významné posílení přenosových kapacit ČEPS.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data