Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zástupce soukromých věřitelů: Samotné odepsání dluhů Řecku nepomůže

Zástupce soukromých věřitelů: Samotné odepsání dluhů Řecku nepomůže

27.11.2012 17:53
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Zmírnění podmínek splácení dluhu a jeho snížení sice Řecku umožní přežívat dalších pár měsíců, země ale urgentně nepotřebuje redukci dluhu, nýbrž hospodářský růst, který by ji dostal z léta trvajícího marasmu, myslí si Charles Dallara, který stojí v čele Institute of International Finance (IIF), mezinárodní organizace sdružující 450 bank, pojišťoven, a dalších finančních institucí. IIF zastupuje soukromé věřitele Řecka. 

 
„Zrovna jsem se vrátil z Řecka, tamní ekonomika je na tom obzvlášť špatně. Zkušenost 35 let, během nichž jsem se zabýval státním zadlužením, mi říká, že bez stabilizace a obratu v reálné ekonomice se zkrátka udržitelnost a stabilita veřejných financí nijak zajistit nedá,“ prohlásil bankéř, který začátkem roku vedl jednání s řeckou vládou o restrukturalizaci řeckých dluhopisů v držení soukromých věřitelů. Výsledkem bylo odepsání 100 mld. EUR řeckého dluhu.

Nejnovější dohoda, do níž spadá vrácení úroků z dluhopisů na účtech Evropské centrální banky (ECB), snížení úroků, prodloužení splatnosti a nabídka dobrovolného odkupu dluhopisů od soukromých věřitelů s velkým diskontem, z dlužné částky umazává dalších zhruba 40 mld. EUR.

Řecké zadlužení momentálně dosahuje 170 % HDP, což je v eurozóně s přehledem nejvíc. Za posledních pět let se ekonomika scvrkla o 25 % a stejně vysoká je nezaměstnanost. V rukách soukromých věřitelů, které zastupuje IIF, je nyní zhruba 30 % řeckého dluhu, zbytek připadá na instituce jako ECB a MMF.

Ačkoliv je země pátým rokem v recesi, vláda musí pod tlakem věřitelů razantně škrtat ve veřejných výdajích a zvyšovat daně. Podle Dallary ale výlučné zaměření na redukci dluhu není správným přístupem. „Pořád se vracíme k těm číslům, která jsou podle mě umělá a odvádí pozornost od skutečnosti, že ať už si stanovíme jakékoli cíle pro poměr dluh/HDP, vše bude záležet na obnovení růstu řecké ekonomiky, ne na tom, jak dluh nakrájíme a rozdělíme,“ tvrdí Dallara.

Problém se prý netýká jen Řecka, ale celé jižní periferie eurozóny. Pokud se Itálie a Španělsko nevzpamatují, dolehne to i na jádrové země jako Německo a Francie. „Je na čase, aby Německo a Francie procitly a uvědomily si rizika toho, že bez pokroku na jižním křídle bude neutěšený stav evropské ekonomiky pokračovat dál. Proto je tak důležité znovunastartovat motory růstu ve Španělsku, Itálii a Řecku, které pak dají impuls celé eurozóně,“ uvedl Dallara.

(Zdroje: CNBC, Reuters, Trading Economics)


Čtěte více:

Řecko získá dalších 44 mld. eur a odpis dluhu včetně dobrovolného soukromými investory
27.11.2012 8:13
Řecko získá dalších zhruba 44 miliard eur ze záchranného balíku, z ni...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data